Polskie Radio
Section05
Piotr Gociek

"20 dni w Mariupolu" - dokument z oblężonego miasta

- Twórca filmu "20 dni w Mariupolu" Mstysław Czernow na początku nie myślał o powstaniu pełnometrażowego filmu. Chodziło o rejestrację wydarzeń, być może miała to być jedyna recepta na bezsilność, której doświadczali ludzie w Mariupolu. Moment, gdy te zdjęcia i depesze zamieniły się w film, jest trudny do uchwycenia. Gdy udało się uciec, co również oglądamy na ekranie, to być może wtedy pierwszy raz pojawiła się myśl stworzenia takiego filmu - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Dwójka Ukraina Dwójka kino film dokumentalny Oscary 2024 Mariupol

Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu

- Ta straszliwa tragedia, bezmiar zbrodni, który odbywa się wewnątrz niemieckiego obozu zagłady, dociera do nas w ten sposób, że słyszymy strzały, czasem jakieś krzyki, odgłosy pociągów z kolejnymi transportami do Auschwitz. To jest tak dalece na krańcach tej rzeczywistości, którą oglądamy, że główny wysiłek twórczy odbywa się w głowie widza - mówił Piotr Gosiek, który z Łukaszem Adamskim recenzował nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski USA kino KULTURA Polskie Radio 24 Holokaust Diuna

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Adriana Prodeus FILM KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Oscary Michael Schulman Oscarowe wojny kino Hollywood

"Kos", "Powstaniec 1863" i "1670" – młoda generacja filmowców o polskiej historii

- W rozmaitych dyskursach cały czas ścierają się punkty widzenia tych, którzy woleliby, żeby o polskiej historii opowiadać w taki sposób, że była coś warta, że my byliśmy coś warci, z narracją, która mówi, że była niewiele warta, że nawet jeśli coś się udawało, to nigdy nic z tego nie wychodziło. Te światy nigdy się ze sobą nie sczepią - mówił w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  film polski FILM kino kos Paweł Maślona Powstanie Styczniowe Tadeusz Syka Tadeusz Kościuszko 1670 Adriana Prodeus Dwójka KULTURA

Janusz Majewski i studenckie lata w Łodzi z Polańskim i Mrożkiem

- W czasie studiów Janusz Majewski dzielił pokój z Romanem Polańskim. I chyba obaj widzieli "Przygodę człowieka poczciwego" Franciszki i Stefana Themersonów, bo oba te filmy ("Rondo" i "Dwaj ludzie z szafą" - red.) na zupełnie różne sposoby interpretują to niezwykłe, oryginalne, surrealistyczne myślenie - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus. Janusz Majewski zmarł 10 stycznia w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Adriana Prodeus Janusz Majewski Roman Polański Sławomir Mrożek film polski kino

"Maestro". Film o Leonardzie Bernsteinie w cieniu nosa Bradleya Coopera

- Dla mnie "Maestro" ma momenty; momenty, które nagle stają się bliskie Bernsteinowi, tak jak go pamiętamy, tak jak go pokazuje wspaniały dokument Douglasa Tirola z 2021 roku. Reszta filmu sprawia natomiast wrażenie imitacji, tak jak ten słynny sztuczny nos na twarzy Bradleya Coopera - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Bernstein bradley cooper Adriana Prodeus kino netflix Carey Mulligan KULTURA FILM Dwójka Oscary 2024