Polskie Radio
Section05

Polonia

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. "Trzeba wyrażać wsparcie dla suwerenności terytorialnej Ukrainy"

W Berlinie odbyło się spotkanie prezydentów: Polski - Andrzeja Duda, Francji - Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza w formacie Trójkąta Weimarskiego. Rozmowy były poświęcone bezpieczeństwu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Trójkąt Weimarski Andrzej Duda Ukraina Niemcy Francja Ministerstwo Edukacji Narodowej studenci Jazz język polski Kanada

Jak wygląda życie rodaków za granicą? "Płynie w nas polska krew"

- Pracując z młodzieżą i dorosłymi, widzę, że cały czas ta polskość jest obecna, że płynie w nas polska krew, że mamy to coś, co ja nazywam polskim genem - powiedziała działaczka polonijna mieszkająca w USA Elżbieta Laskowska. Gościem audycji w Polskim Radiu 24 był także Janusz Olechny, który wskazał, że krzewienie polskich wartości wymaga żmudnej pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia w USA Stany Zjednoczone Ameryka KULTURA organizacje polonijne Polacy za granicą emigracja

"Marsz Marsz Polonia". Polska diaspora w obiektywie najwybitniejszych fotografów

Wystawa "Marsz Marsz Polonia" została zrealizowana z inicjatywy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie. Ekspozycja przedstawia polską diasporę widzianą poprzez obiektyw najwybitniejszych fotografów polskich i amerykańskich. Skupia zdjęcia wykonane od początku XX wieku, aż do czasów nam współczesnych.
Zobacz więcej na temat:  Polonia w USA USA Ameryka imigracja wystawa fotografia Trójka KULTURA

Mateusz Morawiecki z wizytą w Hiszpanii. Spotka się z tamtejszą Polonią

Premier Mateusz Morawiecki w piątek wieczorem w polskiej ambasadzie w Madrycie spotka się z hiszpańską Polonią, w tym polskimi przedsiębiorcami odnoszącymi sukcesy i cieszącymi się zaufaniem na hiszpańskim rynku - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W spotkaniu weźmie też udział  pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Mateusz Morawiecki Hiszpania Europa

Litwa: przyjęto ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Dla Polaków to finał wieloletniej batalii

Sejm Litwy przyjął projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości. Przepisy zalegalizują pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. O możliwość zapisu nazwisk w oryginalnej formie walczyli od lat m.in. przedstawiciele mniejszości polskiej na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wyszły za mąż za obcokrajowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Europa Polacy za granicą relacje polsko-litewskie

Rynek pracy 2022. Gdzie pracować po powrocie z emigracji?

„Pracodawcy poszukują zmotywowanych pracowników, którzy wiedzą co chcą robić na danym stanowisku i dlaczego w tej konkretnie firmie. Ofert jest dużo, najwięcej w obszarze IT, ale również poszukiwani są specjaliści ze znajomością mniej popularnych języków, np. skandynawskich” - kreśli profil pracownika 2022, Aleksandra Mościcka, założycielka grupy „Powroty”, ekspert ryku pracy.
Zobacz więcej na temat:  praca praca mobilna praca w it praca w życiu praca w domu rynek pracy emigracja emigracja zarobkowa rodzina na swoim firma Małgorzata Frydrych

Polskie miejsce w Szwajcarii. Z wizytą w Muzeum w Rapperswilu

Muzeum Polskie w Rapperswilu może pochwalić się ponad 150- letnią historią. Założone przez Władysława Platera po Powstaniu Styczniowym stało się wyspą polskości i matecznikiem myśli niepodległościowych. W latach międzywojennych muzeum promowało sztukę współczesnej Polski. Większość zbiorów trafiła przed 1939 rokiem do kraju a podczas wojny została zniszczona. W tej chwili muzealne zbiory obejmują około 8 tysięcy obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja NATO Rapperswil rynek pracy Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szymon Szynkowski język polski

Londyn: Polonia sceptycznie podchodzi do szczepień. "Wielu ma po prostu wątpliwości"

Polacy w Londynie są wśród grup bardziej sceptycznych wobec szczepień - mówi Polskiemu Radiu konsultant stołecznej służby zdrowia. I dodaje, że lekarze próbują docierać do mniejszości narodowych i etnicznych, wśród których obawy są większe niż w ogóle społeczeństwa. Stolica to epicentrum omikronu. W zeszłym tygodniu na Covid cierpiał co dziesiąty mieszkaniec. Wyszczepienie jest jest na jednym z najniższych poziomów w kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Londyn szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus sars-cov-2

Program "Poznaj Polskę" także dla dzieci spoza granic kraju. Szef MEiN zdradził więcej szczegółów

Programem "Poznaj Polskę" objęte będą dzieci na całym świecie, uczęszczające do szkół polskich prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, a także wszystkie polskie dzieci mieszkające na Litwie, Białorusi i Ukrainie - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki dzieci