Polskie Radio
Section05

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

TYLKO U NAS Separatyzm w Europie. W tle wrogie działania Rosji

Naddniestrze, Abchazja, Osetia Południowa, ale także Katalonia czy Szkocja - wszystkie one są regionami separatystycznymi, pozostając dotąd formalnie w granicach swoich krajów. Część z nich chce autonomii, a część oderwania się od państwa, w którego granicach się znajdują. Niemal każde państwo na świecie posiada taki region.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska autonomiczny państwo terroryzm IRA Kraj Basków katalonia naddniestrze Rosja Flandria Szkocja Osetia Południowa Abchazja Andaluzja Bawaria infografika

TYLKO U NAS Rozmawialiśmy z wolontariuszami pracującymi tuż przy linii frontu. "Morale są niskie"

- Sytuacja na ukraińskim froncie jest trudna, ale nie krytyczna - uważa analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, profesor Agnieszka Legucka. Polscy wolontariusze, pracujący na wschodniej Ukrainie, donoszą z kolei o coraz niższym morale i coraz większych obawach ukraińskich żołnierzy dotyczących dalszych losów konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2024 wojna na Ukrainie serwis wschodni

TYLKO U NAS Ekspertka PISM dla Polskiego Radia: 12. pakiet sankcji nie uszczupli znacząco budżetu Rosji

Wpływ 12 pakietu unijnych sankcji na uszczuplenie rosyjskiego budżetu będzie niewielki - oceniła w rozmowie z Polskim Radiem ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Elżbieta Kaca. Projekt restrykcji Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim przed kilkoma dniami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka sankcje sankcje Unii Europejskiej GOSPODARKA Ukraina wojna na Ukrainie paliwa ropa naftowa lpg LNG

"Rosja nie potrzebuje pokoju, Rosja potrzebuje czasu". Zełenski przemówił na konferencji "Strategic Ark"

- Nie mamy prawa dać się zwieść, gdy Rosja będzie mówiła o "pokoju i dyplomacji" - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który połączył się zdalnie z konferencją "Strategic Ark" Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W Warszawie spotkali się politycy, eksperci i dowódcy wojskowi z całego świata, aby dyskutować o zagrożeniach na arenie międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Warszawa

Zełenski przyjedzie do Polski. Dr Dębski: można spodziewać się wyrazów wdzięczności

Jak powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Sławomir Dębski, po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego można się spodziewać wyrazów wdzięczności za to, jaką rolę odgrywa Polska w koalicji państw wspierających Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Dębski Beata Michniewicz POLSKA stosunki polsko-ukraińskie Wołodymyr Zełenski wojna 2023 wojna na Ukrainie Trójka

Prezydencja Indii w grupie G20. Jak chcą one wykorzystać ten czas?

 – Indie to jest ogromne państwo, cywilizacja, które ma własne, atrakcyjne wartości, które chce przekazać. Indie chcą się też wypromować zwyczajnie turystycznie, pokazać piękno swojego kraju. Na Zachodzie, jak ktoś nie jest ekspertem, to słyszy o G20 przy okazji szczytów, a trzeba pamiętać, że przewodnictwo trwa cały rok. Odbywają się setki spotkań, na różnych szczeblach – mówi Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Indie G20

Niespokojnie w Górskim Karabachu. Ekspert z PISM: siły azerskie dyktują reguły gry

- Ta eskalacja, mimo że jest typowa pod względem taktycznym, różni się jednak od poprzednich tym, że przygotowania, jakie zostały poczynione przez stronę azerską (...), pokazują, że jest ona w tym momencie gotowa na coś więcej niż typowe testowanie strony ormiańskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Legieć (PISM). Gościem programu był również Paweł Rakowski (komentator spraw bliskowschodnich).   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Bejrut górski karabach Liban

TYLKO U NAS Finlandia i Szwecja dołączą do NATO. Dyrektor PISM: to zmienia historię Europy

Jak ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski w rozmowie z Polskim Radiem, przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii pozwala Joe Bidenowi przejść do historii jako prezydentowi, który doprowadził do kolejnego wielkiego rozszerzenia Sojuszu. Szef PISM pochwalił też stopniowe zwiększanie liczby wojsk sojuszniczych na wschodniej flance NATO, ale wyraził rozczarowanie, że nie zdecydowano się na stworzenie w Polsce i Rumunii stałych baz amerykańskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO szczyt NATO 2022 Sławomir Dębski Finlandia Szwecja Rosja bezpieczeństwo Europa

Dr Lorenz: Rosja od lat 90. chciała powrotu do obszaru po ZSRR

- Rosja i społeczeństwo rosyjskie - nie tylko Putin i decydenci, ale większość rosyjskiego społeczeństwa - nigdy nie zaakceptowały Ukrainy jako niepodległego bytu państwowego, ani Ukraińców jako odrębnego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Wojciech Lorenz ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

NASZ WYWIAD Kanclerz Austrii spotkał się z Putinem. Łukasz Ogrodnik: to przede wszystkim budowanie wizerunku

- Wizyta w Moskwie to ze strony Karla Nehammera przede wszystkim budowanie wizerunku na trzech poziomach: partyjnym, osobistym i państwowym. Chodzi m.in. o pokazanie Austrii jako partnera, który z każdym może się porozumieć, który zawsze stawia na dialog - mówi Łukasz Ogrodnik, ekspert PISM. W rozmowie z PolskimRadiem24.pl komentuje spotkanie austriackiego kanclerza z prezydentem Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 Austria Rosja Ukraina Władimir Putin