Polskie Radio
Section05

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

TYLKO U NAS Jak będzie wyglądała władza talibów w Afganistanie? Legieć: wszystko zależy od tego, jak radykalne będzie prawo szariatu

– Samo wprowadzenie prawa szariatu nie wypchnie kobiet zupełnie na margines życia społecznego i politycznego kraju. Wszystko zależy od interpretacji tegoż prawa i od tego, czy talibowie zdecydują się je wdrożyć w najbardziej radykalnej, ostrej wersji – powiedział Arkadiusz Legieć (analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan agresja na Afganistan Bliski Wschód talibowie Kabul terroryzm Al Kaida islam NASZ WYWIAD TYLKO U NAS infografika ŚWIAT

Anastazja Siergiejewa: Kreml niszczy już opozycję przed wyborami

- Od momentu wyborów na Białorusi zaczęły się represje opozycji w Rosji. Widać, że Kreml po prostu wyciągnął lekcje z sytuacji na Białorusi i zaczął niszczyć naszą opozycję przed tym jak zacznie się kampania wyborcza do Dumy Państwowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Anastazja Siergiejewa ze Stowarzyszenie "Za wolną Rosję". Gościem "Kontrapunktu" był także dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Białoruś Rosja ŚWIAT opozycja Aleksiej Nawalny

TYLKO U NAS "Niewiele potrzeba, by sytuacja ponownie się zaogniła". Michał Wojnarowicz o konflikcie w Strefie Gazy

– Ostatnie godziny wskazują na stopniową deeskalację konfliktu, lecz niewiele potrzeba, by sytuacja ponownie się zaogniła – jeden skuteczniejszy atak, jedno większe uderzenie, które spowoduje dużą liczbę ofiar – i mamy na nowo reaktywację walk – powiedział Michał Wojnarowicz (analityk ds. Izraela i Palestyny, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy Strefa Gazy Hamas konflikty międzynarodowe infografika ŚWIAT

Napięcia wokół brexitu. Dr Przemysław Biskup: sytuację na Wyspach wyciszyła dopiero śmierć księcia Filipa

- Od dobrych kilku tygodni mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim napięciem. W okolicach świąt wielkanocnych były zamieszki. Później, to paradoksalnie zabrzmi w tym kontekście, "na szczęście" nastąpił zgon księcia Filipa, który spowodował, że główni autorzy tych zamieszek, czyli unioniści przyjęli tę żałobę i to się wyciszyło - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup (PISM). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Wielka Brytania Irlandia Brexit Unia Europejska Irlandia Północna

Indie i ich pozycja w świecie

– W zalewie geopolitycznych publikacji wiele mówi się o Rosji, Chinach i Afryce. Rzadko jednak wspomina się o Indiach, które są subkontynentem, mają ogromne miejsce w historii i są ważnym rejonem z punktu widzenia politycznego, gospodarczego i wojskowego. O Indiach 2021 roku porozmawiam z Patrykiem Kuglem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – do "Klubu Trójki" zapraszał Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Indie Łukasz Jasina

Donald Trump znów aktywny w internecie. Piotrowski: to ważne dla jego politycznej przyszłości

- Jest to wynik pewnego faktu, że jednak jest byłym prezydentem USA. Z racji, że cyfryzacja postępuje, zwłaszcza teraz w pandemii, to ten wymiar założenia strony ma większe znaczenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski, z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński USA Donald Trump Ameryka media społecznościowe

"Szczepionki potrafią podzielić scenę polityczną". Legucka o sprzedaży Sputnik V w krajach UE

- Narracja mówiąca o tym, że wirus jest bronią biologiczną, uderzyła rykoszetem w samą Rosję - stwierdziła w audycji Polskiego Radia 24 Agnieszka Legucka, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówiąc o rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej towarzyszącej pandemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Piotr Wąż koronawirus pandemia szczepionka

Filip vs. Albert

Zazwyczaj mówimy o pierwszych damach i królowych, ale tym razem tematem rozmowy byli pierwsi dżentelmeni, którzy przez dziesięciolecia towarzyszyli głowie państwa będącej kobietą. Tymi dżentelmenami są książę Albert – mąż królowej Wiktorii i książę Filip - mąż królowej Elżbiety II. Obaj są potomkami niemieckich dynastii, obaj stali się legendami. Towarzyszyli swoim żonom na brytyjskim tronie i narzucili styl towarzysza głowy państwa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielka Brytania Niemcy Łukasz Jasina Elżbieta II Europa