Polskie Radio
Section05

Powązki

Kolejne groby odkryte na "Łączce". "Pochówki z lat 50."

Na tzw. "Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odnaleziono kolejne groby ze szczątkami należącymi najprawdopodobniej do ofiar więzienia przy ul. Rakowieckiej, w tym jeden grób masowy. Poinformowało o tym Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym dr Anna Szeląg z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN komunizm PRL Instytut Pamięci Narodowej POLSKA Krzysztof Szwagrzyk

IPN wznawia prace na "Łączce". Historycy znajdą Fieldorfa?

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął we wtorek ostatni etap poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, pogrzebanych na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone są w miejscu, gdzie w latach 40 i 50. XX wieku Urząd Bezpieczeństwa potajemnie grzebał żołnierzy Armii Krajowej, potrwają do końca czerwca. Prace na Łączce pozwolą na wydobycie wszystkich znajdujących się tam szczątków ofiar UB. O poszukiwania szczątków ofiar UB mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm Warszawa historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk Emil Fieldorf Ekshumacje na Powązkach

Pogrzeb Młynarskiego. "Był nieprawdopodobnie zdolny”

Na Cmentarzu Powązkowskim tłumy warszawiaków żegnały Wojciecha Młynarskiego – poetę, pieśniarza, satyryka, artystę kabaretowego, którego piosenki i teksty na dobre zadomowiły się w naszej kulturze i języku. Wybitnego artystę wspominał w Polskim Radiu 24 Dariusz Michalski, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor książki „Dookoła Wojtek. Opowieść o Wojciechu Młynarskim”.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski pogrzeby Warszawa

Zasłużeni polscy oficerowie spoczęli na Powązkach

Oficerowie II Rzeczypospolitej pochowani na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach. Pułkownik Ignacy Matuszewski i major Henryk Floyar-Rajchman spoczęli obok siebie, w kwaterze żołnierzy bitwy 1920 roku. O ich dokonaniach, a także znaczeniu sobotnich uroczystości mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Ignacy Matuszewski