Polskie Radio
Section05

Powązki

Szef UdSKiOR: groby dygnitarzy z PRL należy usunąć z Powązek. To powinien być narodowy panteon

- Powązki powinny stać się cmentarzem państwowym, a nie komunalnym, a nadzór nad nim sprawować wojewoda - mówi w wywiadzie dla "ND" szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych` Jan Józef Kasprzyk. Według niego spoczywające na Powązkach szczątki Bolesława Bieruta czy Juliana Marchlewskiego powinny zostać przeniesione.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski dekomunizacja

Dekomunizacja grobów na Powązkach. Radny PiS: chodzi o tożsamość

- Jeżeli prezydent Rafał Trzaskowski sprzeciwia się propozycjom PiS tylko dlatego, że jego partia nie sprawuje władzy, to należy się zastanowić, czy nie zmienić statusu Powązek Wojskowych na podobnych zasadach, jak zrobiono to z placem Piłsudskiego w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, radny Warszawy z ramienia PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa Rafał Trzaskowski dekomunizacja komunizm

Dekomunizacja Powązek. Dr Bukowski: na narodowej nekropolii nie mogą leżeć bohaterowie i zdrajcy

- Problemem jest to, że Powązki Wojskowe są cmentarzem komunalnym. One powinny być - a przynajmniej w części, w której pochowani są ludzie uznani za zasłużonych - cmentarzem zarządzanym przez państwo - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Bukowski rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski POLSKA PRL dekomunizacja komunizm Warszawa

Rocznica powstania wielkopolskiego. Paweł Nowacki: dla mnie to osobiste wydarzenie

- Dla mnie jest to osobiste wydarzenie. Mój dziadek, Józef Kocik, poszedł do tego powstania we Wrześni już pierwszego dnia jako szesnastolatek - powiedział Paweł Nowacki w audycji "Towarzystwo niepokornych". Okazją do rozmowy na temat powstania wielkopolskiego była 102. rocznica jego wybuchu.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie HISTORIA fakty opinie ciekawostki Powstanie Warszawskie rocznica wspomnienie Polskie Radio 24

Wolontariusze w hołdzie cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego odkąd istnieje, czyli od 2004 roku, zajmuje się renowacją mogił powstańczych. W tym roku po raz pierwszy muzeum podjęło również działania, by ratować groby ofiar cywilnych powstania. – Od kiedy zajmujemy się tematem Powstania Warszawskiego jako instytucja i rozmawiamy z powstańcami, zawsze mówili oni: "Pamiętajcie nie tylko o nas, ale i o naszych kolegach, naszych przyjaciołach z oddziałów, o ludności cywilnej" – wspominał w Trójce dyrektor placówki Jan Ołdakowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka koronawirus Piotr Łodej Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Powstanie Warszawskie wolontariat społeczeństwo

"Polski rząd trzeba chwalić". Wojciech Borowik o tym, jak Polska walczy z koronawirusem

- Rząd robi dobre rzeczy, podejmuje bardzo trudne decyzję. To decyzje o skali działań nadzwyczajnych na niespotykaną dotąd skalę - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik. Gośćmi audycji byli także Andrzej Rozpłochowski i Andrzej Michałowski, działacze opozycji demokratycznej w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski POLSKA PRL opozycja demokratyczna Solidarność komunizm

Antoni Macierewicz: próbowano ich upodlić, ale oni swoją walką zwyciężyli

Na "Łączce" na Powązkach Wojskowych przedstawiciele władz, kombatanci, żołnierze i mieszkańcy stolicy oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Przed Panteonem - Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych złożono wieńce i odmówiono modlitwę za żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci Antoni Macierewicz historia Polski

Rozpłochowski: Powązki Wojskowe powinny być narodową nekropolią dla polskich bohaterów

- Ja proponuję, żeby władze podjęły jednoznaczne decyzje, aby Powązki, zwłaszcza Wojskowe, uczynić narodową nekropolią, na której będą wyłącznie polscy bohaterowie, wzorem amerykańskiego Cmentarza Narodowego Arlington - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, legenda gdańskiej "Solidarności". Zgodzili się z nim pozostali goście audycji, Leszek Czajkowski i Andrzej Michałowski, także działacze opozycji demokratycznej w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski POLSKA PRL opozycja demokratyczna Solidarność komunizm

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Gruzy. Pośmiertne odznaczenie dla artysty

Msza św. w intencji słynnego reżysera zostanie odprawiona w kościele środowisk twórczych na placu Teatralnym w Warszawie. Potem ciało zmarłego spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Jerzego Gruzę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA kino TEATR telewizja Jerzy Gruza śmierć pogrzeby Teatr Telewizji serial