Polskie Radio
Section05

Roman Czejarek

Samemu można poświęcić święconkę, nie trzeba iść do kościoła

Święta za pasem i u bardzo wielu osób rodzi się dylemat - iść do kościoła, czy pozostać w domu. Bo z jednej strony tradycja, wiara i pewien zwyczaj, a z drugiej obawa przed możliwością zakażenia się koronawirusem od innych, którzy tłumnie przyjdą święcić pokarmy i uczestniczyć w wielkanocnych mszach. Zaś Kościół wskazuje, że święcenie pokarmów to z liturgicznego punktu widzenia nie taki ważny obyczaj.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Wielkanoc Wielki Post religia Kościół katolicki wiara

Ekspert radzi: jak brać kredyt, to z głową

Często zaczyna się niewinnie: brakuje pieniędzy, więc pożyczamy, a później... są problemy. Patrząc na ostatnie dane, można wywnioskować, że w czasie pandemii Polacy poszli po rozum do głowy i przestali brać kredyty bez opamiętania. Warto zauważyć, że wiele z nich bywa ukrytych. Okazje typu "kredyt zero procent" lub "przez pierwsze pół roku nie płacisz" to też pożyczka, tylko inaczej nazwana.
Zobacz więcej na temat:  kredyt pożyczka spłata kredytu bank

Profil zaufany - cyfrowa metoda potwierdzania tożsamości

Pandemia przyspieszyła cyfrową edukację Polaków. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, czyli na przykład zdobycie urzędowych dokumentów, teraz jest na wyciągnięcie ręki. Rosnącą popularnością cieszą się cyfrowe dokumenty takie jak prawo jazdy, karta wozu czy e-dowód osobisty. Aby uzyskać takie dokumenty trzeba mieć tzw. profil zaufany. Założyło go już blisko 10 milionów Polaków.
Zobacz więcej na temat:  internet cyfryzacja bank komputery

Misja kosmiczna na Marsa. "Tuż za nim znajdują się bardzo cenne minerały"

Cały świat oszalał na punkcie łazika Perseverance, który 18 lutego wylądował na Marsie. Przygotowania do tej misji trwały latami. - Przy takim lądowaniu musi ze sobą współpracować 1000 osób, ponieważ wszystkie systemy lądownika zazębiają się ze sobą - mówi Artur Bartłomiej Chmielewski z Laboratorium Napędu Odrzutowego Centrum NASA. Dlaczego naukowcom zależy na poznaniu Czerwonej Planety?
Zobacz więcej na temat:  NASA Mars kosmos

"Był wręcz filozofem piłki nożnej". Mirosław Wlekły o Kazimierzu Górskim

Legendarny trener Kazimierz Górski, gdyby żył, obchodziłby dziś 100. rocznicę urodzin. Dla wielu jego metody szkoleniowe nadal pozostają niedoścignionym wzorem. - Kazimierz Górski, ten z zacisza szatni, był dla piłkarzy przede wszystkim ojcem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mirosław Wlekły, autor biografii "Górski. Wygramy my albo oni". Co trener tysiąclecia powiedziałby obecnym sportowcom?
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Górski Piłka nożna

"Jedyne takie miejsce". Frombork – gród Mikołaja Kopernika

W szkole uczymy się, że zatrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. A czy wiemy o nim coś więcej? Jaki Mikołaj Kopernik był prywatnie? Dlaczego był samotnikiem i czemu z publikacją swoich badań zwlekał prawie do samej śmierci? Czy zobaczył przed śmiercią swoje dzieło? Na te pytania odpowiadamy w kolejnej audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce"
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Frombork ekonomia medycyna astronomia