Polskie Radio
Section05

TEATR

"Wątki przefiltrowane przez współczesną wrażliwość". Miłkowski o "Dekalogu" w Teatrze Narodowym

- Trudno to było przenieść na scenę, wieszczono temu przedstawieniu katastrofę, zresztą podobnie jak Kieślowskiemu wieszczono katastrofę filmu, który stał się jego znakiem firmowym na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Miłkowski (pismo teatralne "Yorick"), który z Wiesławem Kowalskim (portal "Teatr dla wszystkich") omawiał premiery teatralne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk. Koniec listopada w "Trójce pod księżycem"

W "Trójce pod księżycem" zamykamy listopad 2022, wędrując na trasie: Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk. We Wrocławiu trwają ostatnie przygotowania do XXX Targów Dobrych Książek. W Warszawie, w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, powstaje VI część cyklu "Bóg i Proch". W Krakowie została wręczona Nagroda im. Księdza Józefa Tischnera, a w Gdańsku odbyły się XIII Narracje.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA Teatr Polskiego Radia Wojciech Dorosz Trójka

"To słowo". Słuchowisko Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

Przesiedlenia w ramach akcji Grossaktion były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na terenie Zamojszczyzny i miały na celu całkowite "oczyszczenie terenu” z Polaków pod niemiecką kolonizację. Ogółem ze 171 wsi wysiedlono około 60 tysięcy osób, z których ponad 30 tysięcy osób trafiło do obozów przejściowych.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Piotr Moss Danuta Stenka Anna Dereszowska Leon Charewicz Piotr Grabowski Mateusz Rusin Jakub Kordas Sławomir Orzechowski

"Tego strasznego dnia ja nie zapomnę nigdy...". Słuchowisko Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Od końca listopada 1942 roku do marca 1943 Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 tysięcy dzieci. Była to słynna Aktion Zamość, która trwała zaledwie kilka miesięcy, a zapisała się w historii II Wojny Światowej na ziemiach polskich jako jeden z najkrwawszych, najbardziej okrutnych jej rozdziałów.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Dobrosława Bałazy Andrzej Brzoska Hanna Kinder-Kiss Katarzyna Tatarak Julia Kołakowska-Bytner Mirosław Wieprzewski Marcin Troński Robert Czebotar Mateusz Weber Michał Klawiter

Krystian Lupa ponownie zaprasza do Wrocławia: "Elżbieta II" już za rok

Minęło osiem lat, od kiedy wybitny reżyser Krystian Lupa reżyserował w nadodrzańskim grodzie. Wtedy była to adaptacja prozy Thomasa Bernharda: "Wycinka. Holzfällen", tym razem artysta także sięgnął po dzieło tego samego autora: to sztuka "Elżbieta II". Premiera przewidywana jest dokładnie za rok, na przełomie listopada i grudnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wrocław Krystian Lupa Thomas Bernhard premiera Katarzyna Cygler Trójka spektakl

"Tefil". Słuchowisko Rafała Wojasińskiego w reżyserii Marka Głuszczaka

Dziad zwany Tefilem jest intrygujący – przez swoją starczą nadgniłość, a zarazem energię gadania. Tytułowy bohater mówi do tajemniczego Rozmaryna. Prowadzi go przez ulice małego miasteczka Litental,  które zdaje się być zaklętą krainą, z której nie można wyjść. Słuchowisko "Tefil" opowiada o starszym człowieku, Tefilu, który roztrząsa problemy życia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Rafał Wojasiński Beata Janowska Robert Czebotar

"Proust". Słuchowisko Piotra Skotnickiego w reżyserii autora

Kim był Marcel Proust? Twórcą wielotomowego arcydzieła „W poszukiwaniu straconego czasu”, które stało się przewrotem kopernikańskim w światowym powieściopisarstwie. Jakim jednak był człowiekiem? Czy neurotycznym egotykiem, starającym się za wszelką cenę dokończyć dzieło swego życia, wciągającym w fałszywe przyjaźnie, by czerpać wiedzę z najdrobniejszych przejawów życia?
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Piotr Skotnicki Piotr Adamczyk Katarzyna Dąbrowska Krzysztof Gosztyła Grażyna Barszczewska Krzysztof Wakuliński Mateusz Rusin

I śmiesznie, i poważnie, czyli "Baron Münchhausen dla dorosłych" Macieja Wojtyszki

Tym razem Magda Kuydowicz i Malwina Kiepiel zapraszają na spektakl "Baron Münchhausen dla dorosłych" w Teatrze Narodowym. – Reżyseruje Maciej Wojtyszko, niezwykle dowcipny i przebiegły reżyser, który zawsze przemyca różne treści o teatrze. W tym spektaklu jest bardzo dużo elementów komicznych, chociaż mówi też o rzeczach ważnych: o wykluczeniu, o sytuacjach związanych z byciem innym – zachęca Magda Kuydowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Teatr Narodowy w Warszawie Maciej Wojtyszko