Polskie Radio
Section05

TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Polska alpejka trenuje w Pekinie. "Śnieg jest specyficzny"

W poniedziałek w slalomie gigancie wystartuje Maryna Gąsienica-Daniel. - Trenowaliśmy gigant na stoku treningowym. Myślę, że będzie dobrze - mówi w alpejka w rozmowie z Sylwią Urban z Polskiego Radia. W Pekinie ruszają XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Ta najważniejsza w tym roku sportowa impreza potrwa do 20 lutego. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT narciarstwo alpejskie sporty zimowe Maryna Gąsienica-Daniel Pekin 2022 igrzyska olimpijskie igrzyska

TYLKO U NAS Sport, polityka, rygor. Sajewicz: igrzyska pod nadzorem

– Kontrola to jeden z wyznaczników tych igrzysk, niestety nie tylko pod względem pandemicznym. Już teraz widać, że będą to igrzyska inne niż wcześniejsze. Nie tylko bardzo rygorystyczne środki sanitarne, o których mówi cały świat, ale też i innego rodzaju ograniczenia – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Sajewicz igrzyska igrzyska olimpijskie Pekin 2022 Pekin Chiny Azja Wschodnia Azja ŚWIAT NASZ WYWIAD SPORT

TYLKO U NAS Były reprezentant broni selekcjonera. "Skupmy się na Rosji"

Czesław Michniewicz został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski, którą w marcu czekają baraże o awans do MŚ w Katarze. Decyzję prezesa PZPN Cezarego Kuleszy w rozmowie z PolskieRadio24.pl komentuje były świetny piłkarz Władysław Żmuda. - Trzeba to zaakceptować. Jeżeli tak długo czekaliśmy na wybór nowego trenera, to myślę, że była to decyzja przemyślana - mówi były obrońca kadry i 91-krotny reprezentant Polski, w tym czterokroczny uczestnik MŚ. 
Zobacz więcej na temat:  Czesław Michniewicz SPORT Piłka nożna reprezentacja Polski Katar 2022 PZPN reprezentacja Rosji

TYLKO U NAS Manifest działacza na wózku poruszył białoruskie media. Białorusini zamieszczają wpisy przeciw obecności wojsk Rosji

Waler Baraszka z białoruskiego miasta Bereza w obwodzie brzeskim, uczestnik demonstracji z sierpnia 2020 roku, przemieszczający się na wózku inwalidzkim, jest jedną z osób, które mimo mających miejsce na Białorusi represji protestują przeciwko obecności rosyjskich wojsk na Białorusi i integracji z Rosją. Jego postawa zwróciła uwagę Białorusinów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni Rosja Europa infografika Władimir Putin Ukraina Białoruś

TYLKO U NAS "Całe moje życie jest poświęcone temu, by wróciła". Portrety rodzin ukraińskich więźniów Kremla

Historie bliskich ukraińskich jeńców wojennych, osób nielegalnie uwięzionych czy zaginionych podczas działań wojennych Rosji przeciwko Ukrainie, przybliża otwarta właśnie w Kijowie wystawa fotograficzna "De Profundis Clamavi" ("Z głębin wzywam Cię"). Ekspozycję zorganizowano przy wsparciu polskiego MSZ i w ramach projektu Polskiej Pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina serwis wschodni Rosja Krym Donbas

TYLKO U NAS Piotr Żyła walczy o wyjazd na igrzyska. Co na to PKOl?

4 lutego rozpoczną Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Wciąż jednak nie wiadomo czy pojawi się na nich Piotr Żyła, jeden z czołowych reprezentantów Polski w skokach narciarskich, który otrzymał ostatnio kolejny pozytywny wynik testu PCR. - Skałd już został ustalony i praktycznie jakiekolwiek zmiany nie będą już możliwe - mówi w rozmowie z Tomoszem Kowalczykiem z Polskiego Radia Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl-u. 
Zobacz więcej na temat:  Pekin 2022 igrzyska olimpijskie igrzyska sporty zimowe PKOl SPORT

TYLKO U NAS Repatrianci z Kazachstanu wracają do Polski. "Chcemy zacząć nowe życie"

- Chcemy nauczyć się języka, znaleźć pracę i dalej się rozwijać - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jana Niedzvetskiy, która wraz z mężem i synkiem przyleciała do Warszawy z Kazachstanu. Jana jest jedną z 10 osób, które zostały włączone do programu repatriacji realizowanej od 2000 r. przez państwo polskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazachstan repatriacje repatrianci II wojna światowa gułag Związek Radziecki historia Polski społeczeństwo serwis wschodni

TYLKO U NAS Polacy zidentyfikowali gen odpowiedzialny za przebieg COVID-19. Prof. Zajkowska: to bardzo ważne odkrycie​

- To jest krok w kierunku medycyny spersonalizowanej. Znając nasz genom, będziemy wiedzieć, czego złego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o nasz stan zdrowia - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wirusolog prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, odnosząc się do odkrycia polskich naukowców. Specjaliści tej uczelni zidentyfikowali wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci z powodu COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 medycyna NAUKA społeczeństwo

TYLKO U NAS Lewandowski do końca w Bayernie? "Jego rola się zmieniła"

Bayern Monachium prowadzi w Bundeslidze, awansował do fazy pucharowej Ligi Mistrzów i drugi rok z rzędu sensacyjnie odpadł z DFB-Pokal. Formę Bawarczyków potwierdziła dyspozycja Roberta Lewandowskiego. - Mówi się oczywiście, że "Lewy" może odejść do Realu, Chelsea, PSG czy też obu Manchesterów, ale bądźmy szczerzy - w jakim klubie Robert będzie miał tak dobrze? - mówi w rozmowie z PolskieRadio24.pl Gabriel Stach, zastępca redaktora naczelnego "DieRoten.pl", największego polskiego serwisu poświęconego drużynie mistrza Niemiec. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT Bundesliga Piłka nożna Bayern Monachium Borussia Dortmund Robert Lewandowski opinie

TYLKO U NAS Sofia Ennaoui: mamy złote czasy polskiej lekkoatletyki

Kalendarz lekkoatletycznych imprez w sezonie 2021 pękał w szwach. Przełożone z powodu pandemii koronawirusa Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu czy choćby Drużynowe ME w Chorzowie. - Mam wrażenie, że polscy lekkoatleci bardzo dobrze poradzili sobie z ilością imprez, co najlepiej oddaje występ na igrzyskach w Tokio - mówi w rozmowie z PolskieRadio24.pl Sofia Ennaoui, zawodniczka specjalizująca się w biegu na 1500 metrów. 
Zobacz więcej na temat:  Lekkoatletyka SPORT sofia ennaoui opinie

TYLKO U NAS Sankcje wobec Nord Stream 2 nie tak skuteczne? Jakub Wiech: Europa oblała test

- Zachód nie był w stanie wyciągnąć poważnych konsekwencji wobec Rosji, można powiedzieć, że wręcz przyklepał jej zdobycze - na przykład na wschodzie Ukrainy, na Krymie, zbył milczeniem sprawy Skripalów i Nawalnego. Nie ma żadnej silnej odpowiedzi na wrogie działania Rosji w stosunku do Zachodu. Trwają one od kilku lat i przybierają coraz to bardziej niebezpieczną postać. Ten test jest na razie oblany - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl, Energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gaz ziemny Rosja Niemcy Europa USA Stany Zjednoczone Władimir Putin bezpieczeństwo energetyczne sankcje Unii Europejskiej sankcje USA GOSPODARKA NASZ WYWIAD Jakub Wiech podsumowanie 2021 ŚWIAT