Polskie Radio
Section05

Tadeusz Płużański

Wizyta premiera Mikołajczyka w Moskwie. "Był bardzo naiwny"

– Pojechał po tzw. prośbie i nic nie wskórał. Był bardzo naiwny i uważał, że spotkanie ze Stalinem było dla niego wielkim przeżyciem. (…) Został ośmieszony – powiedział prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwesrytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Warszawa Stanisław Mikołajczyk Józef Stalin II wojna światowa HISTORIA historia Polski fakty opinie ciekawostki

Historia na dziś. O manifeście PKWN

22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. O manifeście PKWN w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Edward Gierek PRL zamach Polskie Radio 24 Patryk Pleskot Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) Rosja II wojna światowa stalinizm

Prof. Tadeusz Wolsza: obóz KL Warschau faktycznie działał

- Historycy, którzy zajmują się niemieckimi obozami na ziemiach polskich od dawna zastanawiali się nad lokalizacją, przeznaczeniem i pojemnością KL Warschau. Najważniejsze jest jednak pytanie: czy w tym obozie funkcjonowały komory gazowe - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Wolsza, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA POLSKA II wojna światowa Warszawa

Mjr Ireneusz Hurynowicz: dlaczego walczyłem? Ojciec był ochotnikiem 1920 r.

- To była potrzeba chwili. Mój ojciec był ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej. Wychowałem się w rodzinie patriotycznej, w duchu katolickim. Byliśmy bardzo zżytą rodziną - tłumaczył powody wstąpienia do konspiracji mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra" podczas audycji "Powroty z niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  powroty z niepamięci Polskie Radio 24 POLSKA Wileńszczyzna Armia Krajowa Wojsko Polskie historia Polski II wojna światowa

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: gloryfikacja UPA stała się kultem państwowym

- Kontrowersje wokół Rzezi wołyńskiej nie są winą historyków, czy rodzin ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii, ale polityków, którzy od 30 lat nie potrafią znaleźć porozumienia. O Ile III Rzeczpospolita we właściwy sposób opisała i upamiętniła zbrodnie  dokonywane przez Rosjan czy Niemców, tak wokół ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach nadal jest częściowa zmowa milczenia – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Wołyń ludobójstwo Rzeź Wołyńska