Polskie Radio
Section05

UPA

"Sterowana nienawiść, systematycznie zaplanowana zbrodnia". Piotr Dmitrowicz o rzezi wołyńskiej

- To jest bardzo ważne. Strona ukraińska od lat przekonuje, że to, co się działo, było taką spontaniczną reakcją ludności Wołynia na ten ucisk, na tę nienawiść do Polaków. Tak nie było. Ta nienawiść była sterowana, była podsycana, a cała rzeź była bardzo dobrze i systematycznie najpierw przygotowana, a później przeprowadzona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz Daniel Wydrych Sygnały Dnia Polskie Radio HISTORIA historia Polski II wojna światowa Rzeź Wołyńska

Rzeź wołyńska. IPN udostępni w internecie bazę ofiar ukraińskich zbrodni

Ponad 17 tys. wpisów dotyczących ofiar rzezi wołyńskiej będzie liczyła internetowa baza, którą w środę udostępni Instytut Pamięci Narodowej. Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego ze szczególnym okrucieństwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945 przez ukraińskich nacjonalistów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Wołyń Instytut Pamięci Narodowej

Historyk: rzeź wołyńska to spór historyczno-polityczny

Z rąk ukraińskich nacjonalistów tylko na Wołyniu zginęło, według różnych szacunków, 50-60 tysięcy ludzi (dzieci, kobiet, mężczyzn). Ale skala mordu była o wiele większa, bo na terenie Galicji Wschodnie, w obwodach lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, a także na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu mogło zginąć jeszcze ok. 40 tysięcy Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Rzeź Wołyńska Paweł Lekki HISTORIA Ukraina dezinformacja Enigma

Szef ukraińskiego MSZ: Ukraińcy czują się w Polsce jak w domu

Minister spraw zagranicznych Ukrainy podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Kijowie powiedział, że dołoży wszelkich starań, by prace ekshumacyjne zostały wznowione po obu stronach. Pawło Klimkin odniósł się tym samym do sporu Polski i Ukrainy dotyczącego wspólnej historii i blokowania prac polskich historyków na Ukrainie. Ponadto szef ukraińskiej dyplomacji skomentował polsko - ukraińskie stosunki oraz omówił aktualną sytuację na Donbasie.
Zobacz więcej na temat:  Pawło Klimkin Europa Ukraina IPN Kijów ekshumacja ŚWIAT

Rzeź wołyńska. "Stawianie równości to fałszowanie historii"

- Działania ukraińskie miały charakter czystek etnicznych. Chodziło o to, żeby usunąć Polaków, by poszli za San jak mówili banderowcy. Wychodzili oni z założenia, że najprościej będzie Lachów wymordować – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN. Druga niedziela lipca jest tradycyjną datą obchodów rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli. W niedzielę 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Ukraina wołyń 2018

75 lat od rzezi wołyńskiej. "To nie były symetryczne walki"

11 lipca 1943 roku na Wołyniu rozpoczęła się masowa akcja wymierzona w ludność polską przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) nazwana ze względu na swój brutalny przebieg rzezią wołyńską. Rodzina kompozytora Krzesimira Dębskiego była jedną z wielu, które ucierpiały w wyniku tych wydarzeń. Artysta był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN ZSRR PRL Ukraina wołyń 2018