Polskie Radio
Section05

Ukraina

Z cyklu Zielona Alternatywa: "Memoriał Karpacki"

Międzynarodowa, regionalna współpraca dla ratowania i rozwoju środowiska. Młodzi ludzie postanowili ratować Karpaty. Nie może to się odbyć bez udziału rdzennych mieszkańców, którzy borykają się z bezrobociem. Na tym terenie przeważają małe gospodarstwa rolne, z których trudno się utrzymać. Tak powstał program, którego celem jest uświadomienie mieszkańcom, że powinni mądrze dbać o środowisko, w którym żyją, bo dzięki temu mają szansę na ściągnięcie turystów do swoich wsi. Takie świadome współdziałanie może przynieść pożytek i ludziom i środowisku. Do działania włączyli się młodzi Czesi i Słowacy. Wzorem są rozwiązania wprowadzone na podobnych górskich terenach w państwach Unii Europejskiej. W 1993 roku samorządy gmin z terenu Karpat i Sudetów opracowały "Memoriał Górski" , który był apelem do ówczesnych władz , żeby zająć się rozwiązywaniem problemów rozwoju terenów górskich. Dokument ten został zapomniany. Karpaty to bezcenna ziemia, wciąż w wielu miejscach pierwotna, z niezwykle różnorodną przyrodą, bogactwami wód mineralnych i źródliskami wody…
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie Czechy Słowacja Unia Europejska

"Polakowskich powrót do Polski"

Dzieje rodziny Polakowskich wysiedlonej w 1936 roku z terenów wschodniej Ukrainy do Kazachstanu. Ich życie to nieustanna walka o zachowanie polskości w ekstremalnie trudnych warunkach społecznych i politycznych: wojny, czasów ZSRR i wreszcie jego rozpadu. Rodzice wraz z dorosłym synem mieszkają dziś w stolicy kraju Astanie i wciąż mają nadzieję na rychły powrót do Polski. Córka Julia wraz z dwójką dzieci od dwóch lat jest już w Polsce, gdzie - jak sama mówi - "walczy o przetrwanie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mieszkanie dzieci rodzice

"Czas reporterów" - "Byłam w Kazachstanie"

Ewa Michałowska z miesięcznej reporterskiej wędrówki po Kazachstanie przywozi nowy, nieznany obraz tego kraju i jego - wywodzących się z wielu kultur -mieszkańców. Wśród nich kultura polska zachowana w potrawach, obyczaju i modlitwach , która pojawiła się tu wraz z pierwszą wywózką Polaków z Ukrainy w 1936 roku. Jak przetrwali pierwszy okres, jak wtopili się w ten kraj ? Jak szukają swojej tożsamości ? Powroty do Polski. Ile w tym autentycznej potrzeby połączenia z ojczyzną przodków, a ile szukania wygodnej drogi do wyrwanie się z Azji w jakąkolwiek bądź stronę ? Świadectwa dźwiękowe przedstawione przez Ewę Michałowska pozwolą nam zrozumieć dylemat ludzki i i równie skomplikowany problem cywilizacyjny.
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan Ewa Michałowska POLSKA Azja