Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Fundusz na dozbrajanie Ukrainy. Pieniądze dla Polski wciąż zablokowane

Nadal nie ma porozumienia w Unii Europejskiej w sprawie odblokowania funduszu na dozbrajanie Ukrainy. Chodzi o fundusz, z którego kraje otrzymują zwrot kosztów za broń dostarczaną władzom w Kijowie. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z piątku o tym, że mimo wyrażanych nadziei przełamania impasu nie będzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Węgry Radosław Sikorski

TYLKO U NAS Polityczny armagedon u sąsiada. Pokrzyżuje plany Polsce?

Niepewna sytuacja w Niemczech to nie jest najlepsza wiadomość, jeśli chodzi o plany polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku. Rozmowy z Berlinem, zajętym sobą, mogą być trudniejsze. - Niemcy po rozpadzie koalicji pójdą do urn dopiero w lutym. Formowanie nowego rządu może potrwać kilka miesięcy - mówi portalowi polskieradio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech wojna na Ukrainie polityka

Polskie Radio - fundusz na dozbrajanie Ukrainy zablokowany, w tym 0,5 mld euro dla Polski

Brak porozumienia wśród unijnych krajów na odblokowanie funduszu dozbrajającego Ukrainę. Polska czeka prawie rok na wypłatę pół miliarda euro w ramach zwrotu kosztów za przekazaną broń. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że kompromisowa propozycja obejścia weta Węgier nie uzyskała do tej pory akceptacji, choć nadzieję na porozumienie w najbliższy poniedziałek miał szef unijnej dyplomacji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia jako pierwsza informowała o propozycji przełamania impasu.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Komisja Europejska fundusze europejskie fundusze unijne fundusze ue

Europa wobec Donalda Trumpa. Ten kraj może być kluczowy

- Europie potrzeba silnego przywództwa wobec zwycięstwa Donalda Trumpa - stwierdził w Polskim Radiu 24 ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych Łukasz Polinceusz. Jego zdaniem, takim przywódcą mogłaby być szefowa KE Ursula von der Leyen. Dodał, że UE może szukać punktów wspólnych z USA, kształtując relacje z Chinami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Skajewska USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump Chiny