Polskie Radio
Section05

Urszula

"Dzieci GŁOSU EWANGELII"

Młodzież z rodzin alkoholików opiekuje się niepełnosprawnymi, Wychowankowie Domów Dziecka uczą się, jak samodzielnie ugotować obiad i jeszcze pomóc innym. Dawni dealerzy narkotyków i byli narkomani opowiadają o swoim życiu i radzą, jak ustrzec się przed uzależnieniami. Każdy ma coś do zaofiarowania innym i sam jest czymś ważnym dla swojego życia obdarowany. To wszystko dzieje się we wsi Oćwieka niedaleko Biskupina, na obozie wakacyjnym prowadzonym przez młodych entuzjastów związanych z Fundacją "Głos Ewangelii". Takie wspólne wakacje dla dzieci zaniedbanych, odrzuconych, a także takich, które zdążyły już wejść w konflikt z prawem organizują już od lat. Jak to się dzieje, że doświadczenia tutaj zdobyte w sposób zasadniczy zmieniają ich stosunek do życia? Na to pytanie stara się odpowiedzieć reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci obiad

Czas reporterów - "Z wiatru i słońca"

Do koni Polacy mieli zawsze ogromny sentyment. Wiadomo: tysiąc lat kawalerii i sławne w świecie stadniny arabów. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy konie znikły z pejzażu wiejskiego. Przybywa jednak amatorów jazdy konnej, jak grzyby po deszczu pojawiają się szkółki i ośrodki hipoterapii. Dla zamożnych Polaków piękny koń, a zwłaszcza jego cena, jest powodem do dumy i potwierdzeniem ich pozycji społecznej. Pozostali mogą podziwiać szlachetne rumaki w kinie, podczas projekcji "Ogniem i mieczem". O tych wszystkich zjawiskach opowiada dokumentalna audycja Anny Kaczkowskiej "Z wiatru i słońca". Znajdziemy w niej coś jeszcze: próbę przekazania dźwiękiem uroku tych zwierząt i owej subtelnej więzi, jaka łączy je z człowiekiem. W audycji udział biorą: Krzysztof Szewczyk - hodowca koni z miejscowości Łąki k. Nałęczowa i jego syn Maciej; Urszula Kwiatkowska - hipoterapeutka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w miejscowości Kębło i jej podopieczni; "Biali ułani" z Kraśnika: Wacław Filiks i Jan Wieczerzak; Wojciech Dzieduszycki - potomek kresowego rodu arystokratycznego,…
Zobacz więcej na temat:  Anna Kaczkowska

"Po długim dniu"

Kiedy przychodzi jesień życia niektórzy usuwają się w cień, zamykają w sobie, wydaje im się, że są nikomu niepotrzebni. Inni szukają śladów młodości, podejmują wędrówkę w czasie i młodym, którym nieznane są tamte realia odkrywają nieznany świat. Taką okazję stwarza w swoim reportażu Urszula Żółtowska - Tomaszewska. Bohaterowie tej audycji spotykają się kilka razy do roku i wspomina przedwojenny Hrubieszów, miasto ich młodości. Mamy okazję poznać kawałek niebanalnego życia ludzi, których los tworzył historię naszego kraju.
Zobacz więcej na temat: