Polskie Radio
Section05

Wielka Brytania

Wiceszef MSZ: nasi obywatele zachowają swoje dotychczasowe prawa w Wielkiej Brytanii

- Aspekt finansowy był najistotniejszym spośród powodów, które zadecydowały, że obywatele brytyjscy podjęli decyzję o brexicie w referendum, natomiast zarówno z perspektywy Polski, Unii Europejskiej, jak i samej Wielkiej Brytanii była to decyzja błędna - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Brexit

"Lista Ładosia" będzie rozszerzona. W lutym wydanie anglojęzyczne

Instytut Pileckiego zapowiada uaktualnienie i anglojęzyczne wydanie "Listy Ładosia". To opublikowany w grudniu ubiegłego roku wykaz ponad 3200 osób, którym w okresie II wojny światowej polscy dyplomaci pod kierunkiem Aleksandra Ładosia oraz organizacje żydowskie w Szwajcarii wystawiały fałszywe paszporty latynoamerykańskie. Te dokumenty zwiększały szanse Żydów w całej Europie na przeżycie Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paragwaj II wojna światowa POLSKA

Konrad Szymański: przyszłość handlu z Wielką Brytanią zależy od umowy po brexicie

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański zapewnił, że rządowi zależy na zminimalizowaniu strat gospodarczych wynikających z brexitu. Jak dodał, wszystko zależy jednak od zapisów przyszłej umowy handlowej Wspólnoty z Londynem. Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską o północy naszego czasu z 31 stycznia na 1 lutego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Konrad Szymański Brexit Unia Europejska

Politolog: opozycja chce zrobić z naszych rządzących "polexitowców"

- W przypadku Polski nie mówimy o żadnym polexicie, tylko o walce o nasze interesy, ale opozycja wykorzystuje to nazewnictwo przeciw władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog (Uczelnia Łazarskiego). Gościem Polskiego Radia 24 był również dr Marcin Zaborowski (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brexit Unia Europejska Artur Wróblewski Ryszard Gromadzki Włochy Dania Polexit

"Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy". Brytyjscy europosłowie pożegnali się z PE

Wielkie emocje wśród brytyjskich europosłów wzbudziło zatwierdzenie umowy pieczętującej wyjście Wielkiej Brytanii. Niektórzy żegnali się z Parlamentem Europejskim ze łzami w oczach. - Mówimy "do widzenia" - powiedział pełnomocnik PE ds. brexitu Guy Verhofstadt. - Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy - stwierdził zaś Nigel Farage.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Brexit Parlament Europejski Ursula von der Leyen Guy Verhofstadt Nigel Farage

Przedostatni krok do brexitu. PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Parlament Europejski zaakceptował umowę brexitową, Wielka Brytania może wyjść z Unii w sposób uporządkowany. Za porozumieniem głosowało 621 europosłów, 49 przeciwko, 13 wstrzymało się od głosu. Zgoda deputowanych to przedostatni krok na drodze do brexitu. Teraz jeszcze potrzebna będzie zgoda unijnych krajów, co będzie już formalnością. Wielka Brytania opuści Wspólnotę w nocy z 31 stycznia na 1 lutego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Brexit

Zawieszone loty, ewakuacja obywateli. Jak Europa radzi sobie z koronawirusem?

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd ponad 6 tys. zakażeń i 132 zgony. Wirus przedostał się też poza granice Azji. Obecność koronawirusa potwierdzono w kilku państwach Europy. Jak wygląda sytuacja w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Finlandii?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne zdrowie zapalenie płuc Niemcy Ukraina Finlandia Chiny Europa LOT ŚWIAT Włochy