Polskie Radio
Section05

Wojciech Jakóbik

Nowy Zielony Ład. W. Jakóbik: efekt działania grup interesu

- Komisja Europejska przedstawiła bardzo ambitny plan dotyczący polityki klimatycznej. Żeby przy kuracji wynikającej z nowego Zielonego Ładu pacjent nie umarł, trzeba będzie przeznaczyć określone fundusze na łagodzenie skutków społecznych zmian - powiedział Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Do tematu odniósł się również Jakub Wiech z portalu Defence24.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel klimat Komisja Europejska środowisko ŚWIAT

W. Jakóbik: Białoruś oczekuje niższych cen gazu od Rosji

- Ograniczenie dostaw przez szlak niemiecki, które zajdzie przez realizację wyroku ws. OPAL doprowadzi do zwiększenia transportu gazu przez Białoruś i Ukrainę. Te kraje są dzięki temu w trochę lepszej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Gościem audycji była także Anna Maria Dyner z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Arabia Saudyjska Iran Gazprom ropa naftowa Bliski Wschód energetyka USA Maria Przełomiec

NASZ WYWIAD Polska hubem gazowym z USA, Ukrainą. Co z Białorusią?

- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś wybory na Białorusi Rosja Aleksander Łukaszenka Kreml John Bolton gaz Ukraina

NASZ WYWIAD Wojciech Jakóbik o Harmony Link: nie wolno bać się Rosji, trzeba działać

- Nie możemy szukać argumentów przeciwko budowie infrastruktury energetycznej na Morzu Bałtyckim, bo "a nuż Rosja coś zrobi". To ślepa uliczka. Zaś nieprzewidywalność Rosji to element politycznej gry - mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, odnosząc się do planu połączenia energetycznego między Polską a krajami bałtyckimi. Kabel Harmony Link ma włączyć te państwa do europejskiego systemu elektroenergii.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Litwa Rosja energetyka prąd Unia Europejska energia elektryczna Morze Bałtyckie

Szokujący raport NIK o umowach gazowych. Kto za nie odpowie?

Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że negocjacje z Gazpromem za czele których stał Waldemar Pawlak, były prowadzone w formie dyktatu, a kontrakt na dostawę gazu był podpisany w skrajnie niekorzystnej formule cenowej. Okazuje się, że Polska nie musiała podpisywać tego dokumentu w perspektywie budowy gazociągu w Świnoujściu. W efekcie złamane zostały reguły Unii Europejskiej, obowiązujące w takich sytuacjach. Dlaczego do tego doszło?
Zobacz więcej na temat:  Gazprom Waldemar Pawlak Witold Gadowski gazociąg północny Świnoujście

"Polski kontrwywiad zadziałał szybko i skutecznie"

ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Podejrzany interesował się działalnością ministerstwa energii - poinformowała redakcja "Wiadomości" TVP1. Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie. - Mamy za mało informacji, by uznać, że mamy do czynienia z aktem szpiegostwa - mówi w wypowiedzi dla PolskieRadio.pl Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpieg ABW prokuratura Rosja

"Elity zachodnioeuropejskie pijane romantyczną wizją Rosji"

- Rządy Austrii i Niemiec cały czas przekonują, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy. Jednak gdy na horyzoncie pojawiła się groźba amerykańskich sankcji, to szefowie MSZ Austrii i Niemiec podnieśli raban. W ten sposób pokazali swój parasol polityczny nad projektem i to się szybko nie zmieni – mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik. O Nord Stream 2 mówił w PR24 też ekspert ds. Rosji Grzegorz Kuczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Rosja Niemcy gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne USA

Czy Węgry uniezależnią się od rosyjskiego gazu?

- Węgrzy sygnalizują, że chcieliby więcej gazu spoza Rosji. Alternatywą są dostawy rumuńskie, możliwe dzięki rozbudowywanym połączeniom gazowym w Europie Środkowej w ramach polityki unijnej. Alternatywą mogą też być dostawy azerskie, w przyszłości, gdy zostaną zwiększone - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gaz Gazprom Węgry Aleksander Ziemiańczyk Henryk Szrubarz