Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Proces szesnastu. Kajetan Rajski: tragiczny koniec nadziei, że postanowienia z Jałty będą realizowane

- Postanowienia jałtańskie odnosiły się także do zobowiązania trzech mocarstw, że w Polsce dojdzie do demokratycznych wyborów. Całe podziemie miało nadzieję, że one faktycznie takie będą. Niestety, skończyło się to tragicznie, procesem szesnastu - powiedział w Polskim Radiu Kajetan Rajski, redaktor naczelny krakowskiego Kwartalnika "Wyklęci" oraz strony internetowej listawykletych.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 proces szesnastu HISTORIA PRL

Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

- Cały aparat z lat 70. czy 80. jest do ukarania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta nt. ustawy, która dopuszcza przedawnienie zbrodni komunistycznych. Podkreślił, że prawo to należy jak najszybciej "w ciągu tygodnia, dwóch" znowelizować.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Łączka historia Polski komunizm PRL IPN

Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu

- Musimy traktować jedną miarą nazizm i komunizm. Żeby tak się stało, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli kwestia terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych musi ulec zmianie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Łączka historia Polski komunizm PRL IPN

"Całym swoim życiem służył Polsce". Jacek Pawłowicz o legendarnym Żołnierzu Wyklętym

O postać rotmistrza Witolda Pileckiego oraz działaniach podjęte w celu upamiętnienia jego postaci mówili w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Leszek Wosiewicz, reżyser, autor powstającego filmu o rotmistrzu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1920 Witold Pilecki Armia Krajowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

Romuald Rzeszutek: w 2021 roku odsłonięty zostanie pomnik Żołnierzy Wyklętych w Mielcu

- Koronawirus pokrzyżował nam trochę plany. [...] Odsłonięcie planowaliśmy na jesień tego roku, ale ze względu na te opóźnienia prawdopodobnie przesunie się nam to na 2021 rok, ale nadal w ramach świętowania 100-lecia niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 inicjator budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu Romuald Rzeszutek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA fakty opinie ciekawostki Tadeusz Płużański Mielec pomniki

Dziś przypada 77. rocznica ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. Będą internetowe obchody

Instytut Pileckiego zaczyna w internecie obchody 77. rocznicy ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Witold Pilecki uciekł wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. Przez najbliższe dni, Instytut Pileckiego będzie przypominał o tym wydarzeniu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki II wojna światowa Armia Krajowa HISTORIA POLSKA

Przypominanie o bohaterach i apele o pamięć. "Historyczne" wystąpienia Andrzeja Dudy

- Może nie byłoby w ogóle wojny w 1939 r., gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi - powiedział prezydent podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. To najbardziej wyraziste zdanie z jednego z najlepszych wystąpień Andrzeja Dudy w kontekście historycznym. Tych w czasie swojej prezydentury miał wiele, a dzięki konsekwentnemu przypominaniu o prawdzie odbijały się one szerokim echem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy II wojna światowa polityka historyczna

"Niepokonani. Opozycja PRL". Działalność Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

- Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych jest też swego rodzaju miejscem interwencyjnym. Tutaj można zadzwonić, tu można przesłać list, można być pewnym, że w każdej sytuacji pomożemy, na ile jest to oczywiście możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 minister Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR. Gościem audycji "Niepokonani. Opozycja PRL" była także Monika Kalinowska, dyrektor jednego z departamentów Urzędu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 opozycja demokratyczna Solidarność PRL Polskie Państwo Podziemne Armia Krajowa