Polskie Radio
Section05

Afganistan

Ekspert o sytuacji w Afganistanie: może nastąpić kolejna wojna

- Pojawiają się informacje, że dochodzi do grupowania się oddziałów będących w kontrze do talibów, które wykorzystują amerykański sprzęt pozostawiony podczas ewakuacji. Dzieje się to ok. 80 km od Kabulu i zmierzają tam także uchodźcy - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, dziennikarz i ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  talibowie konflikty międzynarodowe wojsko ŚWIAT Bliski Wschód Polskie Radio 24

WHO o sytuacji w Afganistanie: środków pomocy medycznej starczy nam tylko na tydzień

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że dysponuje środkami pomocy medycznej w Afganistanie wystarczającymi jedynie na tydzień. Ponad 500 ton tej pomocy, w tym sprzęt chirurgiczny i środki dla osób niedożywionych, nie dotarło do kraju z powodu ograniczeń na lotnisku w Kabulu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT WHO zdrowie szczepienia szczepionka Bliski Wschód samolot ONZ polityka Kabul talibowie agresja na Afganistan medycyna leki

Przedłużenie ewakuacji z Kabulu? Amerykańskie media: Biden musi zdecydować jeszcze dziś

Jak podała amerykańska telewizja CNN, Pentagon doradził prezydentowi USA, że musi we wtorek podjąć decyzję, czy przedłużyć akcję ewakuacyjną z Kabulu. Ma to pozwolić na to, by amerykańscy żołnierze mieli czas na powrót do kraju przed zakładaną datą 31 sierpnia. Na przedłużenie akcji nalegają sojusznicy i kongresmeni USA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Joe Biden Pentagon

Trwają poszukiwania rodziców 13-letniego Afgańczyka. Wiceszef MSZ: nie zostawimy go samego

"13-letni Fawad w trakcie próby ewakuacji z Afganistanu zgubił swoją rodzinę. Został uratowany w niezwykle trudnych warunkach przez polskich żołnierzy. Od niedzieli starają się odnaleźć jego bliskich" - poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz zapowiedział, że Polska nie zostawi chłopca samego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja Michał Dworczyk talibowie Wojsko Polskie społeczeństwo

Ile osób ewakuowano z Afganistanu? Nowe dane Urzędu ds. Cudzoziemców

Szymon Hajduk z Urzędu ds. Cudzoziemców poinformował, że w tej chwili do Polski z Afganistanu ewakuowano 749 osób. Jak powiedział podczas wspólnego posiedzenia parlamentarnych zespołów: ds. Polityki Migracyjnej i Integracyjnej oraz ds. Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, są one w tej chwili w ośrodkach, gdzie przechodzą kwarantannę.
Zobacz więcej na temat:  migracja uchodźcy imigranci w Europie granica służby i bezpieczeństwo POLSKA

Ambasador Afganistanu dziękuje Polsce w liście otwartym. "Żadne słowa nie wystarczą, by wyrazić naszą wdzięczność"

Ambasador Afganistanu w Warszawie w liście otwartym do Polaków podziękował za pomoc udzieloną w ostatnich dniach. Pod listem podpisał się nie tylko Tahir Qadiry, ale także jeden z byłych ambasadorów, były wiceminister spraw zagranicznych Abdul Haider.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT dyplomacja Kabul agresja na Afganistan agresja talibowie Bliski Wschód Wojciech Cegielski

Talibowie ogłaszają powołania do rządu. Żadna z nominowanych osób nie jest powszechnie znana

Afgańscy talibowie ogłosili nazwiska pierwszych ministrów w nowym rządzie. To pierwsze nominacje po tym, jak 10 dni temu bojownicy po błyskawicznym podboju kraju zdobyli Kabul i tym samym obalili prozachodnie władze. W Afganistanie mają też trwać rozmowy talibów z przedstawicielami byłego rządu, ale media twierdzą, że to tylko formalność, a bojownicy nie zamierzają dzielić się zdobytą władzą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT talibowie Bliski Wschód agresja na Afganistan terroryzm Kabul Wojciech Cegielski

Szef MON o działaniach Wojska Polskiego w Afganistanie

- Wszystko, co należało zrobić, zostało zrobione. Wspólnie z sojusznikami, główną rolę odgrywają tu Stany Zjednoczone, będziemy na miejscu tak długo, jak będzie to możliwe - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do sytuacji w Afganistanie. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Wojsko Polskie straż graniczna służby i bezpieczeństwo NATO Mariusz Błaszczak POLSKA Piotr Gociek

Coraz więcej umocnień na granicach. Kraje europejskie obawiają się fali uchodźców z Bliskiego Wschodu

Przejęcie Afganistanu przez Talibów wywołało obawy przed falą uchodźców podobną do napływu uciekających z ogarniętej wojną Syrii w 2015 r. Główne szlaki migracyjne do Unii Europejskiej prowadzą przez Hiszpanię, Włochy, Grecję, Bułgarię i Węgry. Niektóre z tych krajów postawiły ogrodzenia na granicach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bliski Wschód Grecja Węgry Hiszpania uchodźcy migracja kryzys migracyjny granica

ANALIZA Afganistan potrzebuje ropy. W perspektywie rozliczenia workami z pieniędzmi

Iran wznowił eksport paliwa do Afganistanu kilka dni temu na prośbę nowego rządu afgańskiego. Sunnicka grupa muzułmańska przejęła władzę w Afganistanie w zeszłym tygodniu, gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wycofali wojska po 20-letniej wojnie. Cena benzyny w Afganistanie osiągnęła 900 dolarów za tonę, gdy wielu Afgańczyków wyjechało z miast, obawiając się odwetu i powrotu do surowej wersji prawa islamskiego, które talibowie narzucili, gdy byli u władzy dwie dekady temu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kryzys