Polskie Radio
Section05

Anglia

Początek Bitwy o Anglię. Bohaterska karta polskich pilotów

10 lipca 1940 roku rozpoczęła się bitwa o Anglię ("Battle of Britain"). Była to zmasowana niemiecka ofensywa lotnicza III Rzeszy skierowana przeciwko Wielkiej Brytanii, mająca na celu zdominowanie przestrzeni powietrznej Anglii oraz przecięcie brytyjskich szlaków komunikacyjnych. Istotną rolę w obronie Wielkiej Brytanii odegrali polscy lotnicy z dywizjonów myśliwskich. 
Zobacz więcej na temat:  Bitwa o Anglię II wojna światowa Niemcy POLSKA Wielka Brytania Stanisław Skalski dywizjon 303 HISTORIA

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes kryminał proza medycyna szczepienia szczepionka lekarz motoryzacja samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Wielka Brytania architektura HISTORIA wakacje 2021

Księżna Daisy. Dziesięć faktów z życia pani na zamku Książ

– W historii Daisy jest wszystko: miłość i wojna, ogromna fortuna i jej utrata, zdrada i problemy z dziećmi. Dlatego jej postać tak fascynuje – podkreślał w Polskim Radiu Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, opowiadając o tej jednej z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet przełomu XIX i XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Książ Niemcy Wałbrzych I wojna światowa II wojna światowa wspomnienie księżna Daisy

"Wszystkie Książki Świata". Tabloidy, zbrodnia i codzienne dramaty tych, którzy nie umieją się wysławiać

Gościnią Michała Nogasia w audycji "Wszystkie Książki Świata" była irlandzka  dziennikarka i pisarka Megan Nolan. Jej błyskotliwy debiut "Akty desperacji" okazał się bestsellerem. Teraz w Polsce została wydana jej kolejna powieść "Zwykłe ludzkie ułomności". I to ona była pretekstem do rozmowy o pisaniu, ale również roli tabloidów oraz podziałach społecznych w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Megan Nolan KSIĄŻKA KULTURA literatura dziennikarze Londyn tabloid

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
Zobacz więcej na temat:  Waterloo Napoleon Bonaparte HISTORIA Francja Belgia Wellington katastrofa klęska żywiołowa deszcz klimat pogoda burze burza chmura erupcja wulkanu wybuch

"Ród smoka". Premiera 2. sezonu. Czy Westeros to średniowieczna Anglia? [POSŁUCHAJ PODCASTU]

17 czerwca na ekranach telewizorów zagości pierwszy odcinek 2. sezonu "Rodu smoka" - serialu na podstawie prozy George'a R.R. Martina. Sam autor przyznawał się do historycznych inspiracji - fabułę oparł na czasach Anarchii - wojny domowej w XI-wiecznej Anglii. "Zły autor kopiuje to, na czym się wzoruje, a dobry jedynie się inspiruje" ocenia prof. Robert Suski, historyk i fan twórczości Martina, i wyjaśnia różnice między fabułą serialu, a prawdziwą historią, która zainspirowała Martina. 
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze telewizja Gra o tron serial literatura Bartłomiej Makowski