Polskie Radio
Section05

antysemityzm

Wydawca słownika języka niemieckiego zmienia objaśnienie słowa Żyd. "Ze względu na antysemickie użycie"

Portal "Juedische Allgemeine" informuje, że wydawca słownika języka niemieckiego Duden zareagował na krytykę i zmienił objaśnienia słowa Żyd na swojej stronie internetowej. "Ze względu na antysemickie użycie w historii i teraźniejszości, zwłaszcza w czasach narodowego socjalizmu, słowa Żyd/Żydówka są od dziesięcioleci przedmiotem dyskusji" - tłumaczy się wydawca słownika.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Niemcy poprawki ŚWIAT Europa

Niemiecki publicysta: XXI wiek przyniósł nowy, perfidny wariant antysemityzmu

- Podczas gdy prawicowa i islamska nienawiść do Żydów pozostają najbardziej śmiercionośnymi formami antysemityzmu, którego ofiarami padają Żydzi na całym świecie, wyłonił się nowy, perfidny wariant nienawiści do Żydów - pisze Sascha Lobo, publicysta "Der Spiegel". W jego przekonaniu obecnie "powszechne jest postrzeganie Izraela z domyślnym piętnem winy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Izrael Żydzi

"Zapomina się o innym wydarzeniu". Historyk o obchodach rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

- Pozostaje kwestia poszanowania tego pierwszego transportu, gdzie przeszło 728 więźniów zostało przywiezionych do KL Auschwitz. To byli Polacy, Żydzi, którzy dostali się do przepełnionego więzienia w Tarnowie - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Klistała (historyk, autor książek o KL Auschwitz).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica Yad Vashem

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Rybińska: mamy tu przede wszystkim sprzeczne statystyki

- Tutaj mamy przede wszystkim sprzeczne statystyki: te federalne wskazują na skrajną prawicę jako źródło tychże ataków. Natomiast mamy również inne badania np. Uniwersytetu w Bielefeld, który wskazuje na wprost coś odwrotnego, czyli, że większość, która stoi za tymi atakami to muzułmanie. Te statystyki są tak ze sobą sprzeczne, że trudno jest w Niemczech prowadzić jakąś sensowną debatę - mówiła w Polskim Radiu 24  Aleksandra Rybińska (portal Wpolityce.pl, tygodnik "Sieci").              
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica Yad Vashem

Onet pisze o polskim antysemityzmie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Historyk: to po prostu kłamstwo

- Kto jak kto, ale Niemcy i Austriacy najlepiej się znają na antysemityzmie. Zarzucanie nam czegokolwiek jest po prostu kłamstwem. Wiadomo, że wszędzie, gdzie jest przewaga jakiegoś narodu, różnych grup etnicznych zawsze będą chęci i niechęci wzajemne, z różnych powodów - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gruszczyński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica onet Yad Vashem

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Szefowa MSZ Niemiec: wstyd mi z powodu wzrostu antysemityzmu

- Dziś w Niemczech żyje [...] 200 tys. Żydów - a społeczność żydowska jest integralną częścią naszego społeczeństwa. Jednak daleko jest do ideału - stwierdziła Annalena Baerbock podczas wirtualnego wydarzenia zorganizowanego przez żydowską organizację B'nai B'rith International w Waszyngtonie z okazji dnia pamięci o ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Żydzi społeczeństwo wiara Annalena Baerbock Izrael Holokaust

Antysemicki marsz w Kaliszu. Posłowie domagają się postawienia sprawców przed sądem

Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych wyraziła głębokie zaniepokojenie wydarzeniami, które miały miejsce w Kaliszu 11 listopada 2021 roku. Tym samym potępiła antysemickie zajścia i zaapelowała "aby służby niezwłocznie doprowadziły do postawienia przed sądem organizatorów i sprawców tych haniebnych zachowań". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki regiony Kalisz Sejm sądownictwo