Historia

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego odnowiła w tym roku prawie 100 zabytkowych nagrobków

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 05:30
Konserwatorzy Fundacji pracowali w Polsce i na Ukrainie na cmentarzach polskich, tatarskich, żydowskich i prawosławnych. Prezes Fundacji Michał Laszczkowski podkreśla, że zostały odrestaurowane liczne dzieła sztuki oraz obiekty ważne z punktu widzenia zachowania dziedzictwa kulturowego.
Prowadzone przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego badania archeologiczne na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie
Prowadzone przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego badania archeologiczne na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej w WarszawieFoto: Joanna Borowska / Forum

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego 1200 Forum.jpg
"Restaurujemy różnego rodzaju epitafia". Michał Laszczkowski o Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Duże prace prowadzone były na cmentarzu żydowskim w Warszawie, gdzie konserwacji poddawanych zostało prawie 30 nagrobków - przeważnie znajdujących się w najstarszej części cmentarza - a także trzy nagrobki metalowe w formie kutych artystycznie krat otaczających pole grobowe. Konserwacja objęła także cztery groby żołnierzy Wojska Polskiego poległych i zmarłych w latach 1918-1920.


Posłuchaj
14:38 PR24_mp3 2021_11_01-13-15-07.mp3 Michał Laszczkowski: przede wszystkim zajmujemy się cmentarzami mniejszości narodowych i religijnych (PR24, 1.11.2021)

 

Na cmentarzu prawosławnym w Warszawie odnowione zostało malowidło Jerzego Nowosielskiego na grobie ks. Jerzego Klingera. Dzięki staraniom Fundacji pomnik ten został w ubiegłym roku wpisany do rejestru zabytków. W Polsce prowadzone były także prace na cmentarzu tatarskim w Kruszynianach. To czwarty cmentarz tatarski objęty opieką Fundacji. Po odnowieniu cmentarzy w Studziance i Zastawku-Lebiedziewie, Fundacja prowadzi prace na cmentarzach w Bohonikach i Kruszynianach, które - wraz z zachowanymi w tych miejscowościach meczetami - wpisane są na listę Pomników Historii.

Powazki 1200.jpg
Tu leżą słynni Polacy. Najważniejsze polskie nekropolie

Po raz dziewiąty konserwatorzy związani z Fundacją pracowali na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Polsko-ukraińskie zespoły konserwatorskie odnawiały 14 nagrobków, w tym m.in. groby biskupów rzymskokatolickich Jana Marcelego Gutowskiego oraz Adama Jasińskiego, oba stworzone przez Pawła Eutelego; grób rodziny Klamutów, w którym spoczywa zasłużony dla ratowania dziedzictwa Ossolineum w okresie ZSRR jego dyrektor Mieczysław Gębarowicz; niezwykle cenne zespoły rzeźb dłuta Antona Schimsera oraz dwa pomniki dłuta Hartmana Witwera. Prace kontynuowane były także na Cmentarzu Bazyliańskim w Krzemieńcu, w Złoczowie koło Lwowa i w Liczkowcach na Tarnopolszczyźnie.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego została powołana w 2012 roku w celu ochrony dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej. Fundacja prowadzi prace konserwatorskie w Polsce, na Białorusi, we Francji, na Ukrainie i we Włoszech. Do najszerzej zakrojonych należą prace na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, w Kolegiacie Świętego Wawrzyńca w Żółkwi, w Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce na Wołyniu oraz na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

W 2017 roku Fundacja dzięki ustawie otrzymała 100 milionów złotych. Kwota tworzy fundusz żelazny, środki z inwestowania którego finansują prace konserwatorskie na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie.

IAR/mc

Czytaj także

Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego: renowacja pobudza turystykę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 12:00
- Ważne jest, żeby opieka nad zabytkami była związana ze społecznym zainteresowaniem. Staramy się odszukiwać takie miejsca, gdzie jest pochowany ktoś, z naszej perspektywy, istotny albo jest to ważne dzieło sztuki i stworzyć wokół tego miejsca grupę opiekunów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Doskonałe narzędzie do nauki historii Polski ostatnich dwustu lat". Michał Laszczkowski o Cmentarzu Łyczakowskim

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 10:06
- Cmentarz Łyczakowski jest największą galerią polskiej rzeźby plenerowej. Każdy ważniejszy rzeźbiarz XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku pozostawił na cmentarzu jakieś swoje dzieło. Warto, żebyśmy mieli tego świadomość i mam nadzieję, że strona mu poświęcona w tym pomoże - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ratować dziedzictwo kultury polskiej na Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 23:00
Dopiero okres po 1991 roku i rozpadzie ZSRR był pierwszym momentem od 1939 r. gdy możliwe było podjęcie pracy nad ratowaniem pamiątek kultury dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów znajdujących się na terenie dzisiejsze Białorusi i Litwy.
rozwiń zwiń