13:01 [ PR2]PR2 (mp3) 2 listopad 2020 09_30_43.mp3 Rozmowa o pracach konserwatorski na cmentarzach w Polsce i na Ukrainie (Poranek Dwójki)
- Pandemia i zmieniające się nieustannie zasady w ruchu granicznym, sytuacja gospodarcza na świecie, zwłaszcza obniżenie stóp procentowych spowodowało, że mieliśmy do dyspozycji mniejsze środki niż dotychczas - tłumaczył w jednym z ostatnich wywiadów prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Michał Laszczkowski.
Niszczejące zabytki na Kresach. "Skala jest zatrważająca"
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego w 2020 r. prowadziła prace konserwatorskie na cmentarzach katolickich, prawosławnych, tatarskich i żydowskich w Polsce i na Ukrainie. - W ostatnich latach sytuacja jest lepsza niż wcześniej - zaznaczył gość Dwójki. - Coraz więcej organizacji jeździ na wschód i porządkuje polskie cmentarze, które wcześniej były porządkowane wyłącznie przez mieszkających tam Polaków.
Czytaj także:
Ołyka - perła Wołynia, ważna kresowa twierdza i wspaniała posiadłość rodu Radziwiłłów
Dobre wzorce opieki nad dziedzictwem. Konkurs "Zabytek zadbany"
Odnowionych zostało niemalże 90 historycznych nagrobków. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej, konserwatorzy dzieł sztuki, związani z Fundacją, prowadzili prace na siedmiu zabytkowych cmentarzach, w wyniku których odrestaurowanych zostało kilkadziesiąt historycznych nagrobków, w tym cenne dzieła sztuki, groby żołnierzy, czy postaci zasłużonych dla kultury, nauki i życia publicznego. - Musimy sobie powiedzieć, że wszystkiego uratować się nie da. Nie dotyczy to tylko kwestii dziedzictwa za granicą, w Polsce też nie uratujemy wszystkich zabytkowych nagrobków - stwierdził Michał Laszczkowski. - Konserwacja jest dziedziną bardzo kosztowną - dodał.
Wybierając nagrobki do konserwacji, a lista liczy ich tysiące, fundacja kieruje się walorami historycznymi i artystycznymi, także ważnością zmarłych osób. Warunkiem jest również stan pomników liczących nawet 100-150 lat.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Michał Laszczkowski (prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego)
Data emisji: 2.11.2020
Godzina emisji: 9.30