Polskie Radio
Section05

artyści

Nowa tarcza antykryzysowa dla artystów. Jest wniosek ministra kultury

W związku z drugą falą pandemii koronawirusa COVID-19 minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński 15 października wystąpił do ministra rozwoju, pracy i technologii o objęcie środowisk twórczych wsparciem w ramach nowej Tarczy Antykryzysowej - poinformował we wtorek resort kultury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA tarcza antykryzysowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Koronawirus w Polsce COVID-19 KULTURA społeczeństwo GOSPODARKA

Wystawa "Coś wspólnego" to remedium na pogłębiające się podziały społeczne

- "Coś wspólnego" to wystawa na czas, kiedy wydaje nam się, że mamy bardzo niewiele wspólnego z innymi. Jesteśmy często pozamykani na kwarantannie, trwa pandemia, która jest globalnym wydarzeniem. To jest taki czas do przemyśleń - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Fudala, historyk architektury, krytyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej muzeum SZTUKA KULTURA społeczeństwo artysta Katarzyna Cygler Polskie Radio 24

Kurtyna obostrzeń w teatrach

- Mam też poczucie, że obecność widzów i fakt, że teatr przeżywa się wspólnie świadczy o tym, że teatr jest teraz bardzo potrzebny. Żywej emocji i magii teatru nie da się niczym zastąpić. mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Tomaszuk z Teatru Wierszalin. Gośćmi audycji byli również Piotr Zaremba (krytyk teatralny) oraz Mikołaj Mirowski (Teatr Historii w TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Polskie Radio 24 KULTURA TEATR pandemia COVID-19 artysta reżyser społeczeństwo Koronawirus w Polsce Magdalena Piejko Piotr Tomaszuk aktor aktorzy

Henryk Siemiradzki. Siła ważnych i wzniosłych tematów

177 lat temu urodził się jeden z najwznioślejszych polskich malarzy - Henryk Siemiradzki. Podawane są dwie daty urodzenia - 12 i 24 października 1843 roku. Różnica wynika z faktu rachuby czasu związanego z przechodzeniem kalendarza juliańskiego („stary porządek“) na gregoriański („nowy porządek“). Nasz kalendarz określa datę urodzenia Henryka Hektora Siemiradzkiego na 24 października. Jako malarz był chyba najbardziej znanym polskim przedstawicielem akademizmu. Kierunek ten w okresie od XVII do XIX wieku odwoływał się do zasad i ideałów sztuki antycznej i renesansowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA artysta malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Krakowie

Prof. Dorota Heck o Noblu dla Louise Glück

- Jej twórczość współbrzmiewa z naszymi próbami powrotu do osi północ-południe, do ożywienia kolebki cywilizacji, którą była Grecja i Rzym - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Dorota Heck kierownik pracowni kultury literackiej XX w. (Uniwersytet Wrocławski). W audycji dyskutowali również dr Janusz Janowski, prezes związku Polskich Artystów Plastyków oraz dr Łukasz Jasina, filmoznawca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko nagroda Nobla literatura

"Czarny Anioł" powojennego Paryża. Wspomnienie Juliette Greco

Była "Czarnym Aniołem" powojennego Paryża, ale nie od razu cieszyła się statusem wielkiej gwiazdy. Ikona francuskiej piosenki, Juliette Greco zmarła niedawno, 23 września 2020 r., w wieku 93 lat. Jak doświadczył ją los w trudnych wojennych latach? Od czego zaczęła się jej kariera i kto tworzył artystyczną bohemę ówczesnej stolicy Francji? 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Juliette Greco Paryż Francja piosenka

Polskie Radio codziennie gra polską muzykę i wspiera rodzimych artystów

Ponad połowę piosenek granych przez wszystkie anteny publicznego nadawcy stanowią utwory wykonywane w języku polskim (51,3 proc.). Muzyka ta obecna jest nie tylko w postaci piosenek rodzimych wykonawców, ale również w formie setek godzin koncertów, recitali i specjalnych domowych występów polskich artystów - dostępnych online na portalu polskieradio.pl i w mediach społecznościowych.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio MUZYKA W POLSKIM RADIU POLSKA

"Tylko prawda jest interesująca". Reżyser Maciej Pawlicki o festiwalu filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

- Zadaniem historyków, publicystów, dziennikarzy i filmowców jest opowiedzenie prawdy i historii we wszystkich jej wymiarach. Problem polega na tym, że w wielu obszarach została ona zafałszowywana, a próby odkrywania tych „ciemnych stron” spotykały się z wrzaskiem, że nie wolno tykać świętości - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki (publicysta i producent). W dyskusji o tym, jak opowiadać językiem filmu o trudnych momentach polskiej dziejów mówili także Anna Ferenc (członek jury festiwalu, reżyser) oraz Krzysztof Nowak (reżyser, producent).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Joanna Lichocka

"Aria czy barbaria". Rola emocji w sztuce współczesnej

- Dziś uważa się, że człowiek powinien kierować się tylko emocjami, we wszystkich aspektach życia. Trzeba pamiętać że w tak ujmowanej rzeczywistości, gdzie emocje są dobrem najwyższym, gubimy porządek środka, racjonalności, zdrowego rozsądku - mówił w Polskim Radiu 24, dr Janusz Janowski (Związek Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji o roli emocji w sztuce wzięli również udział Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW "Zamek Ujazdowski) oraz Piotr Tomaszuk (Teatr Wierszalin).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie

"Chcemy chronić ludzi i zespoły". Sytuacja teatrów niezależnych w czasie pandemii

- Staramy się dostosowywać narzędzia wsparcia do indywidualnych potrzeb poszczególnych teatrów, które są zorganizowane na bardzo różne sposoby - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego. W dyskusji o kondycji teatru wzięli również udział Paweł Passini reżyser oraz Tomasz Rodowicz dyrektor artystyczny teatru Chorea.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko

"Jego zaplecze jest za granicą". Andrzej Biernacki o rynku sztuki w Polsce

- Pewne kwestie wiążące się z funkcjonowaniem rynku sztuki w Polsce są importowane, co widać po pewnych ruchach kadrowych. Ten rynek w Polsce i import zachowań zewnętrznych pokazuje, że jego zaplecze jest za granicą - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Bernatowicz (Centrum Sztuki Współczesnej). Gośćmi audycji byli również dr Janusz Janowski (historyk sztuki) i Andrzej Biernacki (malarz).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA Centrum Sztuki Współczesnej artysta Magdalena Piejko