Polskie Radio
Section05

Auschwitz rocznica

Władze Oświęcimia: nie było podstaw do rozwiązania marszu

- W ocenie przedstawiciela miasta i policji nie było podstaw do rozwiązania zgromadzenia - poinformowała rzecznik Urzędu Miasta Oświęcimia Katarzyna Kwiecień, odnosząc się do niedzielnego zgromadzenia narodowców z udziałem Piotra Rybaka w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. W ocenie przedstawicielki miasta "wydarzenia, które miały miejsce w późniejszym czasie w KL Auschwitz-Birkenau, nie miały żadnego związku z przyjętym przez Urząd Miasta Oświęcimia zgłoszeniem o zgromadzeniu".
Zobacz więcej na temat:  Oświęcim II wojna światowa miasto zgromadzenia POLSKA

Historyk: nie można banalizować zła i historii

- Prawda historyczna wygląda tak, jak przedstawił ją Mateusz Morawiecki. Człowiek się zastanawia, jak tak straszne rzeczy były możliwe, ale nie ma no to pytanie pełnej odpowiedzi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o uroczystościach 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz prof. Antoni Kamiński, socjolog PAN. Gościem audycji byli również: prof. Wiesław Wysocki i dr Piotr Zakrzewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Oświęcim II wojna światowa Auschwitz

78. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

14 czerwca 1940 do obozu w Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów. Znalazło się w nim 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili polscy więźniowie polityczni. Wojnę przeżyło ok. 200 z nich. O potrzebie jasnego określenia niemieckiej odpowiedzialności za największe zbrodnie II wojny światowej mówiła w audycji z cyklu "Historyczne wydarzenie tygodnia"  Mira Wszelaka - prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy hitlerowskie obozy koncentracyjne Żydzi

Debata Dnia: Spór o "polskie obozy koncentracyjne"

W piątek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Tymczasem, nadal w zachodnich mediach pojawiają się określenia mówiące o "polskich obozach zagłady". Czy za każdym razem Warszawa powinna głośno protestować w takich przypadkach? O tym w Debacie Dnia rozmawiali Grzegorz Jankowski, publicysta Superstacji i Agata Czarnacka z portalu "polityka.pl".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz II wojna światowa Holokaust