Polskie Radio
Section05

Bałkany

Zachód-Rosja-Bałkany. Walka o wpływy

Serbski minister obrony Aleksandar Vulin skrytykował amerykańskiego generała Curtisa Scaparrottiego, dowódcę wojsk USA i NATO w Europie, za wypowiedź, że jedno z największych zagrożeń dla Europy stanowią rosnące wpływy Rosji na Bałkanach. O wyścigu Zachodu i Rosji o wpływy na Bałkanach mówił w audycji Światowa Szachownica dr dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Serbia Rosja USA Unia Europejska Światowa Szachownica - archiwalne

Kolejne rozszerzenie UE w 2025 roku? Kolej na Bałkany

- W szerszym kontekście ta wizyta jest pewnym paradoksem, bo to sam Jean-Claude Juncker mówił w 2014 roku, że za jego kadencji nie będzie rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich.Teraz mamy do czynienia ze wskazaniem konkretnej daty - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Jean-Claude Juncker Borys Niemcow Wojna w Syrii Paweł Lekki Adrian Bąk

Europejskie perspektywy krajów Bałkanów Zachodnich

– Chęć integracji ze strony instytucji europejskich jest duża, gorzej jest w przypadku samych państw członkowskich – powiedziała Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji „Świat w Powiększeniu” rozmowa o europejskich perspektywach krajów Bałkanów Zachodnich w kontekście rozpoczynającej się wizyty Jean-Claude’a Junckera w krajach tego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Jean Claude-Juncker Serbia Czarnogóra Albania macedonia Bośnia i Hercegowina Kosowo Marta Szpala

Kosowo obchodzi 10-lecie niepodległości

Kosowo świętuje 10-lecie ogłoszenia niepodległości. 17 lutego 2008 roku ogłosiło niepodległość i odłączyło się od Serbii. Rząd w Belgradzie deklaruje, że nigdy Kosowa nie uzna. Jednocześnie normalizacja relacji między Kosowem a Serbią jest warunkiem, by obydwa państwa zbliżyły się do Unii Europejskiej. O 10 latach funkcjonowania kosowskiego państwa mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kosowo Serbia Adrian Bąk Marta Szpala

Bałkany wciąż kochają swoich zbrodniarzy

Prawie ćwierć wieku dzielące nas od zakończenia wojny w byłej Jugosławii okazuje się być zbyt krótkim czasem, by obecne elity polityczne krajów powstałych z jej rozpadu potrafiły przełamać narodowe resentymenty i z większym obiektywizmem spojrzeć na tragedię tamtych czasów. Losy dwóch zbrodniarzy wojennych: Slobodana Praljaka i Ratko Mladicia - tylko potwierdzają tę tezę.
Zobacz więcej na temat:  Jugosławia Serbia Chorwacja ANALIZA

Wybory w Czechach. Czy antyunijna partia wejdzie do rządu?

Sondaże wskazują na zwycięstwo partii ANO biznesmena i polityka Andreja Babisza. Nie wiadomo, kto zostałby jej koalicjantem. Czy może być to kontrowersyjna i antyunijna partia Tomia Okamury? O tym i o trendach politycznych w Czechach opowiadał w Jedynce Wojciech Przybylski z magazynu „Visegrad Insight”. Opowiadał też o trendach w polityce, w tym o fali bardzo agresywnej retoryki, popularnie zwanej "hejtem".
Zobacz więcej na temat:  Wyszehradio Wybory w Europie ŚWIAT Magdalena Skajewska Czechy Węgry Wojciech Przybylski grupa wyszehradzka

Węgry: szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

W piątek rozpoczął się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Głównymi tematami pierwszego dnia rozmów były Bałkany Zachodnie i ekologia. O spotkaniu, które odbywa się w węgierskim mieście Szekszard z udziałem prezydenta z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, mówił w audycji Północ – Południe korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry grupa wyszehradzka Andrzej Duda Unia Europejska