Polskie Radio
Section05

Bartosz Panek

Historia Garetha Jonesa. Niewesoła, prawdziwa, pouczająca

- Moja książka opowiada o losach człowieka, który w czasie swojej działalności dziennikarskiej odkładał poglądy na bok, by ujawniać prawdę zarówno tę wygodną, jak i tę niechcianą. Gareth Jones walczył o to, by ta prawda ujrzała światło dzienne - mówił w Dwójce Mirosław Wlekły, autor książki "Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo".
Zobacz więcej na temat:  książki Związek Sowiecki KULTURA

Robert Konieczny: my, architekci, raczej projektujemy budynki

- Cały czas staramy się robić coś takiego, czego jeszcze nie było, czyli ciągle jest to dążenie do jakiejś innowacyjności i do rozwiązań, które są zaskakujące. W tej chwili zaczęliśmy prace nad monografią ogólnoświatową, którą pisze Philip Jodido - mówił gość audycji "Wybieram Dwójkę", wybitny polski architekt, który we wrześniu dołączy do prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury.
Zobacz więcej na temat:  architektura KULTURA

Jerzy Satanowski: Wysocki brzmi dziś mocno i prawdziwie

- Przed laty, jeszcze jako sudent filologii polskiej wraz z kolegami ukradkiem zdobywałem płyty Włodzimierza Wysockiego, żeby wsłuchiwać się w jego utwory. Obserwując recepcję jego twórczości i jej przekłady zrozumiałem, że może on tak samo mocno i prawdziwie brzmieć w języku polskim jak i w swoim ojczystym – mówił w Dwójce znakomity kompozytor i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Wysocki Jerzy Satanowski spektakl KULTURA

Tatry, górale i cywilizowanie Zakopanego

- Pierwszą z postaci, które miały znaczenie dla rozwoju Zakopanego był ksiądz Józef Stolarczyk. Proboszcz, który włożył ogromny trud w ucywilizowanie tej miejscowości. Pamiętajmy, że na początku XIX wieku górale nosili skórzane pasy, za którymi zatknięte były nóż i pistolet. Ksiądz oduczał ich pijaństwa i zachęcał do przyjmowania letników - mówiła w Dwójce Agnieszka Lisak, autorka książki "Sielankowanie pod Tatrami".
Zobacz więcej na temat:  Tatry książki KSIĄŻKA KULTURA

Łukasz Czajka: losy Żabińskich to historia miłości

- W trakcie pracy nad filmem nie raz słyszałem, że może lepiej porzucić wątek równości ludzi i zwierząt. Lepiej zacząć od razu od wybuchu wojny i skupić się na tych najbardziej dramatycznych wydarzeniach. Jednak ta historia bez miłości małżeństwa Żabińskich do zwierząt byłaby wybrakowana - opowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę" scenarzysta i rezyser filmu "O zwierzętach i ludziach".
Zobacz więcej na temat:  ZOO zwierzęta II wojna światowa KULTURA

Dr Hubert Trammer: dobrze, że Warszawa ma Dworzec Centralny

- Bardzo cenną rzeczą jest to, że ten dworzec ma bardzo charakterystyczną bryłę, jak to porównał Arseniusz Romanowicz, przeskalowanej wiaty. W przeszłości pojawiały się głosy, żeby zastąpić go jakimś dużym obiektem komercyjnym, w który będzie wkomponowany dworzec. Moim zdaniem to dobrze, że główny dworzec w takim mieście jak Warszawa jest charakterystycznym punktem na mapie - mówił w Dwójce krytyk architektury.
Zobacz więcej na temat:  dworzec centralny architektura kolej