Polskie Radio
Section05

Bartosz Panek

Izabela Morska: chorowanie jest biegiem przez labirynt

- Jeśli nie dostaniemy szybko diagnozy, albo jeśli otrzymamy diagnozę, która odpowiada na część naszych przypadłości, a nie dotyczy całości, wtedy wpadamy w limbo – przestrzeń niezdefiniowaną. Wtedy system łatwo nas wyrzuca, ponieważ jesteśmy niesprecyzowanymi szybko przypadkami - mówiła w Dwójce autorka książki "Znikanie" - powieści łączącej śledztwo medyczne, reportaż interwencyjny oraz traktat filozoficzny o chorobie.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA

Zbigniew Gluza: w "Karcie" oddaliśmy głos świadkom

- Kiedy decydowaliśmy o przekuciu pisma podziemnego w legalne doszliśmy do wniosku, że najważniejsze, co możemy zrobić, to odejść od wymiaru współczesności, bo "Karta" podziemna nie była raczej historyczna. Chcieliśmy przekształcić ją w pismo, które wypełnią świadkowie. To była deklaracja jeszcze nawet w ostatnim numerze podziemnym. I ta formuła nie została zakwestionowana do dzisiaj - mówił gość Dwójki, redaktor naczelny kwartalnika historycznego, powstałego w 1982 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwójka Zbigniew Gluza Maciej Drygas KULTURA

Historia Garetha Jonesa. Niewesoła, prawdziwa, pouczająca

- Moja książka opowiada o losach człowieka, który w czasie swojej działalności dziennikarskiej odkładał poglądy na bok, by ujawniać prawdę zarówno tę wygodną, jak i tę niechcianą. Gareth Jones walczył o to, by ta prawda ujrzała światło dzienne - mówił w Dwójce Mirosław Wlekły, autor książki "Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo".
Zobacz więcej na temat:  książki Związek Sowiecki KULTURA

Robert Konieczny: my, architekci, raczej projektujemy budynki

- Cały czas staramy się robić coś takiego, czego jeszcze nie było, czyli ciągle jest to dążenie do jakiejś innowacyjności i do rozwiązań, które są zaskakujące. W tej chwili zaczęliśmy prace nad monografią ogólnoświatową, którą pisze Philip Jodido - mówił gość audycji "Wybieram Dwójkę", wybitny polski architekt, który we wrześniu dołączy do prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury.
Zobacz więcej na temat:  architektura KULTURA

Jerzy Satanowski: Wysocki brzmi dziś mocno i prawdziwie

- Przed laty, jeszcze jako sudent filologii polskiej wraz z kolegami ukradkiem zdobywałem płyty Włodzimierza Wysockiego, żeby wsłuchiwać się w jego utwory. Obserwując recepcję jego twórczości i jej przekłady zrozumiałem, że może on tak samo mocno i prawdziwie brzmieć w języku polskim jak i w swoim ojczystym – mówił w Dwójce znakomity kompozytor i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Wysocki Jerzy Satanowski spektakl KULTURA

Tatry, górale i cywilizowanie Zakopanego

- Pierwszą z postaci, które miały znaczenie dla rozwoju Zakopanego był ksiądz Józef Stolarczyk. Proboszcz, który włożył ogromny trud w ucywilizowanie tej miejscowości. Pamiętajmy, że na początku XIX wieku górale nosili skórzane pasy, za którymi zatknięte były nóż i pistolet. Ksiądz oduczał ich pijaństwa i zachęcał do przyjmowania letników - mówiła w Dwójce Agnieszka Lisak, autorka książki "Sielankowanie pod Tatrami".
Zobacz więcej na temat:  Tatry książki KSIĄŻKA KULTURA