Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

Dariusz Standerski: jesteśmy sceptyczni wobec energetyki jądrowej

- W ramach koalicji partii lewicy różnimy się w kwestii stosunku do energetyki jądrowej. Wiosna jest sceptyczna wobec niej, Lewica Razem bardziej entuzjastyczna. Doszliśmy do wniosku, że powinien być to przedmiot dyskusji Sejmu przyszłej kadencji. W Polsce nigdy nie było dojrzałej dyskusji na ten temat - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Standerski, dyrektor programowy partii Wiosna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Lewica Razem partia Wiosna partia Razem wybory w Polsce wybory parlamentarne Wybory parlamentarne 2019 Michał Rachoń energetyka elektrownia atomowa

Polska bezpieczna energetycznie, ale trzeba myśleć co dalej

Pojutrze do Polski dotrze pierwsza dostawa gazu  LNG w ramach kontraktu długoterminowego podpisanego przez PGNiG  z Amerykanami. Dwudziestoczteroletni kontrakt  został podpisany w listopadzie ubiegłego roku. Tmczasem w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo surowcowe Polski: ropa i gaz”. Eksperci debatowali o bezpieczeństwie energetycznym Polski i rozbudowie infrastruktury energetycznej w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  energetyka ropa naftowa gaz ziemny

NASZ WYWIAD Ekspert: na Litwie mówią, że Polska jest bramą do Europy

Wizyta prezydenta Litwy ma wymiar symboliczny, odbywa się w ślad za obchodami ważnych rocznic historycznych, które przypominały o wielosetletniej współpracy i bliskości kulturowej Polski i Litwy – rocznicy Unii Lubelskiej czy bitwy pod Grunwaldem – mówi Dominik Wilczewski (Instytut Europy Środkowej).
Zobacz więcej na temat:  Litwa relacje polsko-litewskie Andrzej Duda Gitanas Nauseda Ukraina energetyka bezpieczeństwo

"Spory i kontrowersje". Eksperci oceniają znaczenie umów polsko-amerykańskich

Decyzja o zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy obecnych w Polsce jest "sygnałem dla świata, że USA zmieniły trochę orientację geopolityczną i podejście do Rosji" - mówił w audycji "Spory i kontrowersje" prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk. O tej sprawie mówili też w radiowej Jedynce prof. Waldemar Paruch z Centrum Analiz Strategicznych i Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agnieszka Kamińska Henryk Domański Artur Wróblewski polityka Andrzej Duda w USA wojsko energia

Ekspert: rozbudowa Terminalu LNG ma strategiczne znaczenie

- W perspektywie najbliższych kilku lat Terminal w Świnujściu zostanie rozbudowany, dzięki czemu będziemy mogli pozyskiwać dodatkowe wolumeny LNG z różnych stron świata i tym samym zmienić układ rynku gazowego, mianowicie zmniejszyć uzależnienie od dostaw z kierunku wschodniego - powiedział na antenie PR24 Piotr Stępiński z portalu Biznesalert.pl. Gościem audycji był także Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja gaz ziemny POLSKA Świnoujście

Piotr Naimski: chcemy uniezależnić się od dyktatu Rosji

- Gazociąg Baltic Pipe to element długoterminowej strategii uniezależnienia sprowadzania gazu do naszego kraju od monopolistycznego dostawcy, którym jest rosyjski Gazprom - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Baltic Pipe i terminal w Świnoujściu spowodują, że będziemy suwerenni i niezależni pod względem dostaw gazu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka Piotr Naimski Gazprom gaz ziemny gaz polityka Baltic Pipe Ministerstwo Energii

Polska energetyka z niejasnym interesem w tle

– Pojawienie się takiej linii dystrybucyjnej w portfelu Enei było pewną anomalią. Poza tym transakcja ta nie miała sensu biznesowego – ocenił Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. W 2011 roku spółka Enea podpisała zaskakującą umowę na przesył prądu. Dlaczego budzi ona kontrowersje? Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo energetyka Enea prąd Białoruś Piotr Nisztor energia elektryczna energia

Nord Stream 2 kością niezgody w relacjach transatlantyckich

– Nie ma wątpliwości, że w obszarze polityki energetycznej współpraca niemiecko-rosyjska trwa w najlepsze – ocenił Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o budowie gazociągu Nord Stream 2 i postawie, jaką prezentują w tej kwestii Niemcy, Rosja oraz Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 gaz ziemny gaz Rosja Niemcy USA energetyka gazociąg północny Europa