Polskie Radio
Section05

Bruksela

Węgierskie weto storpeduje przyjęcie planu budżetu UE? Ćosić: to nie są czcze pogróżki

- Przyjęcie planu unijnego budżetu to jeden z priorytetów niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej. Jeżeli będzie to powiązane z uzależnieniem unijnych funduszy od oceny praworządności, może to pokrzyżować Viktor Orban, który zagroził wetem - powiedziała Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska budżet unijny Antoni Opaliński Węgry Viktor Orban Angela Merkel Niemcy

PE nie zgodził się na odrzucenie pakietu drogowego. Głosowane są poprawki

Parlament Europejski nie zgodził się na odrzucenie pakietu drogowego, czego domagali się m.in. polscy europosłowie. Jeszcze dziś wieczorem deputowani będą głosować nad poprawkami do przepisów zaostrzających zasady w transporcie międzynarodowym dotyczące płacy i pracy kierowców. Wyniki poznamy jutro.
Zobacz więcej na temat:  transport Unia Europejska przewoźnik Europa Parlament Europejski Beata Mazurek Kosma Złotowski Beata Płomecka ŚWIAT

UE otwiera granice. Sprawdź, z których krajów będzie można podróżować do Europy

Lista krajów, z których będzie można od środy podróżować do Unii Europejskiej, ma być zatwierdzona jutro w południe. Chorwacja, która kończy półroczne przewodnictwo we Wspólnocie, uruchomiła procedurę pisemną w sprawie stopniowego otwierania granic zewnętrznych zamkniętych od połowy marca w związku z pandemią koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska granica Europa Komisja Europejska Beata Płomecka ŚWIAT

Polska blokuje unijną decyzję, bo zabrakło gwarancji o współpracy wojskowej z USA

Polska chce, by Stany Zjednoczone zostały dopuszczone do unijnej współpracy wojskowej i realizowanych projektów w ramach wspólnej polityki obronnej PESCO. Brak gwarancji był powodem dla którego Warszawa zablokowała w piątek wieczorem unijną decyzję ustanawiającą warunki dopuszczające kraje spoza Wspólnoty do współpracy - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska USA

Zbliża się pierwszy stacjonarny szczyt UE od 4 miesięcy. Będzie obowiązywał reżim sanitarny

Unijny szczyt, który odbędzie się za 3 tygodnie, zostanie zorganizowany w nowym reżimie sanitarnym w związku z pandemią koronawirusa. Europejscy przywódcy mają wtedy podjąć próbę osiągnięcia porozumienia w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii. Będzie to pierwsze, fizyczne spotkanie unijnych liderów w Brukseli od czterech miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Unia Europejska Rada Europejska pandemia koronawirus Beata Płomecka

"To byłby sukces". Prof. Michał Kleiber o pieniądzach dla Polski na koronakryzys

- Jesteśmy na dobrej drodze do tego, żeby właśnie jako solidarny uczestnik inicjatyw europejskich korzystać z tej pomocy w olbrzymim stopniu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, b. prezes Polskiej Akademii Nauk. - Niestety, ciągle się obawiam, że jest potrzebna jednomyślność i decyzyjność krajów, które mają rezerwę - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce wybory prezydenckie 2020 polityka Unia Europejska koronawirus Strasburg

"Efekt nacisków i błagań o interwencję". Poseł PiS o raporcie nt. praworządności w Polsce

- W żadnym innym kraju nie ma takiej sytuacji, że opozycja donosi na własny kraj, własny rząd i własne państwo. Być może dlatego Komisja Europejska kupuje kłamliwe newsy, które podrzuca im totalna opozycja, bo urzędnicy brukselscy chętnie wspierają "swoich" - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Komisja Europejska reforma sądownictwa polityka opozycja Tomasz Latos Antoni Trzmiel

Skarga Polski i Węgier dot. delegowania pracowników. Jest propozycja rzecznika TSUE

Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości zaproponował oddalenie skargi Polski i Węgier na przepisy o delegowaniu pracowników. Warszawa i Budapeszt zażądały unieważnienia znowelizowanej dyrektywy uznając, że narusza ona swobodę świadczenia usług, utrudnia konkurencję i pogłębia podziały wśród państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE Węgry Unia Europejska