Polskie Radio
Section05

budżet

Jak długo utrzyma się nowy Sejm? Brak ustawy budżetowej może doprowadzić do przedwczesnych wyborów

Wybory parlamentarne już za nami. Na pierwszych posiedzeniach Sejmu, które prawdopodobnie odbędą się w okolicach 13, 14 listopada, trzeba będzie wyłonić nowy rząd i zmierzyć się z przygotowaniem ustawy budżetowej na 2024 rok. Jak informuje "Rzeczpospolita", czasu jest bardzo mało, a to może skutkować przedwczesnymi wyborami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budżet Polski prezydent Sejm Senat

"Mimo braku środków z Komisji Europejskiej, program przyspiesza". Paweł Borys o KPO i budżecie na 2024 rok

Polski Krajowy Plan Odbudowy przyspiesza mimo braku środków z Komisji Europejskiej - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że budżet na 2024 r. został przygotowany w sposób konserwatywny i że realna jest perspektywa, iż deficyt budżetu będzie poniżej 4 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzrost gospodarczy pkb inflacja pieniądze recesja rynek POLSKA polityka

"Donald Tusk jest premierem polskiego bezrobocia". Piotr Müller o sytuacji na rynku pracy za rządów PO

Rzecznik rządu Piotr Müller, który odnosił się do procesu wyborczego ws. danych dotyczących bezrobocia, przypomniał, że w ponad 200 powiatach w Polsce za czasów Donalda Tuska bezrobocie faktycznie przekraczało 15 procent. - Bezrobocie za Tuska sięgnęło w lutym 2013 r. JEDYNIE 14,4 proc., czyli ponad 2,3 mln Polaków pozostawało wówczas bez pracy, nie osiągnęło jednak 15 proc. w skali kraju - dodał rzecznik rządu. 
Zobacz więcej na temat:  finanse premier rząd Piotr Müller POLSKA pieniądze bezrobocie Donald Tusk PO Platforma Obywatelska polityka

Rzecznik rządu: złożono dotąd 2,5 mln wniosków o "Dobry start" dla 3,6 mln dzieci

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera. - Na ten moment zostało złożone 2,5 mln wniosków dla 3,6 mln dzieci. Tak jak widać, program "Dobry Start" cieszy się dużym zainteresowaniem - poinformował w czwartek rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  finanse premier rząd Piotr Müller POLSKA pieniądze dzieci szkoła społeczeństwo GOSPODARKA

Finanse państwa w 2024 roku. Premier wskazuje bezpieczeństwo jako jeden z kluczowych aspektów budżetu

Bezpieczeństwo fizyczne, programy społeczne i ochrona zdrowia - to trzy najważniejsze grupy wydatków z przyszłorocznego budżetu Polski, jakie przedstawił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - To bezpieczny budżet dla Polski i dla Polaków. Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest jedynym gwarantem takiego budżetu - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki budżet Polski społeczeństwo

Premier: zreperowaliśmy budżet i dlatego będziemy przekazywać 13. i 14. emeryturę na stałe

- Zreperowaliśmy budżet i dlatego przekazaliśmy, przekazujemy regularnie i będziemy przekazywać tak długo, jak wyborcy będą nam ufali, 13. i 14. emeryturę na stałe dla seniorów - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Waplewie Wielkim w powiecie sztumskim (woj. pomorskie). Szef rządu przypomniał też o zniesionym podatku dla seniorów do 2,5 tys. zł miesięcznie, czyli do 30 tys. zł rocznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Mateusz Morawiecki emerytura podatek leki senior Platforma Obywatelska

Eksperci: niepewny i niestabilny czas utrudnia ocenę rzetelną stanu gospodarki i jej przyszłości

Trudno opisywać stan gospodarki z miesiąca na miesiąc, a przy obecnych zawirowaniach na rynkach światowych nawet rok do roku. Perturbacje wywołane pandemią i wojną za naszą wschodnią granicą, choć o ich coraz częściej zapominamy, nadal wywołują skutki gospodarcze, przede wszystkim wprowadzając niepewność. Ale wiąże się ona także np. z istotnym wzrostem płacy minimalnej, czego obawiają się najmniejsze firmy - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński, prezes BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż płaca minimalna ekonomia Ministerstwo Finansów

Polska chce wyłączenia wydatków na obronę z reguł budżetowych. Minister finansów: są na to szanse

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska uważa, że są szanse na uwzględnienie postulatu Polski, by wydatki na obronę były wyłączane z reguł budżetowych i tym samym nie były wliczane do deficytu. Jak informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ta sprawa jest dziś jednym z tematów spotkania w Brukseli szefów resortów finansów unijnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojsko armia Unia Europejska deficyt budżetowy broń NATO Magdalena Rzeczkowska GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Obrony Narodowej