Polskie Radio
Section05

choroby zakaźne

Alarm ekspertów: egzotyczne kleszcze w kolejnych miejscach

Pasożytujące na ptakach wędrownych kleszcze mogą pokonywać wraz ze swoimi gospodarzami tysiące kilometrów od miejsc, w których występują w sposób naturalny. Klimat się zmienia, więc łatwiej im się zaadaptować. Przez to mogą przenosić na nowe tereny nieznane tam dotąd choroby -  ostrzegają naukowcy publikujący na łamach pisma "Frontiers".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA zwierzęta zdrowie kleszcze ptaki wędrowne ptaki

Polskie firmy czeka trudna jesień. Wszystko przez choroby

Nadchodząca jesień może być trudna. Polakom i polskim firmom zagrażają nie tylko "zwyczajne" przeziębienia i nowa fala COVID-19, ale także wracający po latach krztusiec. Pracodawcy, którzy mają taką możliwość, powinni pilnie zastanowić się nad wysłaniem pracowników na pracę zdalną. Albo być na to gotowym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA szczepienia szczepionka COVID-19 praca praca zdalna pracodawcy pracownicy

Powódź i choroby zakaźne. "Objawy nie muszą być natychmiastowe"

- Zagrożenie chorobami jest tym większe, bo woda powodziowa miesza się ze ściekami. W takich przypadkach grozi nam np. dur brzuszny, zarażenie pałeczkami bakterii coli lub czerwonką. Co gorsza, objawy mogą się pojawić dopiero po jakimś czasie. Nie wolno ich lekceważyć  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Janusza Krupa, lekarz rodzinny, Prezes Instytutu Człowieka Świadomego. Powódź sprzyja szerzeniu się chorób zakaźnych
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Artur Wolski powódź bakterie zdrowie

Zakażenie RSV może mieć ciężki przebieg. Eksperci apelują

Profilaktyka RSV - wirusa nabłonka oddechowego - powinna dotyczyć wszystkich niemowląt - podkreślają eksperci z towarzystw naukowych. Do tej pory z ochrony przed wirusem wywołującym ciężkie zapalenia płuc i oskrzeli korzystały wyłącznie wcześniaki i dzieci z grup ryzyka. To tylko półtora procent populacji - zwracają uwagę naukowcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo medycyna wirusy profilaktyka