Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

Po co nam księża?

„Księża odpowiadają na pytania, których dzisiaj już nikt nie zadaje. Rozwiązują dylematy, które nikogo nie poruszają. W dramatycznych okolicznościach tylko ksiądz może pomóc i dotrzeć do młodych, a jeśli do tego internet nie jest mu obcy, to pełne zaufanie ma gwarantowane!” Takie, często skrajne opinie, możemy usłyszeć dziś na temat kapłanów. Jakie zajmują obecnie miejsce w społeczeństwie i czy mają szansę odegrać znacząca rolę w dobie afer pedofilskich i koronawirusa?
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Dla komunistów to był wstrząs". Historyk o wizytach Jana Pawła II w Polsce

- Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku zobaczyło na żywo 10 mln Polaków, a kolejne miliony gromadziły się przed telewizorami. Ci ludzie zaczęli tworzyć wspólnotę, bo narodziło się poczucie własnej historii, poczucie własnej podmiotowości - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz. - I nagle się okazało, że komuniści nie są nikomu do niczego potrzebni - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II katolicyzm Westerplatte komunizm

"Był wyjątkowym autorytetem". Grzegorz Polak o kard. Stefanie Wyszyńskim

- Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia podkreślał, że po Bogu najbardziej kocha Polskę. Najbardziej interesowała go jakość tej Polski, jakość życia społecznego - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Polak, publicysta i autor książek o Prymasie Tysiąclecia, szef Działu Merytorycznego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie Kościół katolicyzm Stefan Wyszyński

Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

- Winy rzecz jasna są i nie podważymy ich. Natomiast z całą pewnością trzeba tutaj takiego wyważonego spojrzenia pomiędzy krzywdami, które się wydarzyły, a tym, co kultura europejska innym dała - mówił w Polskim Radiu 24 filozof, prof. Bartosz Jastrzębski. Skomentował w ten sposób coraz częstsze działania społeczeństw kultury zachodniej, które przepraszają za winy wobec innych kultur, zwłaszcza osób czarnoskórych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches KULTURA filozofia rasizm

"Odwołania do Solidarności były dla władz najbardziej bolesne". Historyk o wizycie Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku

- Westerplatte jest bardzo ważnym symbolem, ale wydaje mi się, że jeszcze ważniejszym jest wolność, której domagał się Jan Paweł II podczas kolejnych homilii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Łatka, historyk i politolog (Instytut Pamięci Narodowej), który mówił o rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II katolicyzm Westerplatte komunizm

"Manifestacja wiary i przynależności do narodu". Publicyści o wymiarze święta Bożego Ciała

- Boże Ciało także święto towarzyskie, bardzo rodzinne i święto celebracji życia. Mamy skłonność do mówienia, że Bóg jest w Kościele, a poza Kościołem jest strefa świecka. Po to jest także to święto, by przypomnieć sobie, że Bóg jest wszędzie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem audycji był również Hubert Biskupski ("Super Express").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Boże Ciało Kościół Kościół katolicki wiara społeczeństwo miłosz manasterski Adrian Stankowski