Polskie Radio
Section05
cyberbezpieczeństwo

NASZ WYWIAD Internet jak Dziki Zachód. "Zachowujmy ostrożność jak w ciemnej uliczce". Wystarczy znać kilka zasad

Najważniejsze jest hasło do naszego głównego mailu, do banku, do menedżera haseł. Musi być jak najdłuższe. By zapamiętać, można łączyć słowa, na przykład "czarnykotwidzibiałegopsanazielonejtrawie". Wszystkim radzę hasło dwuskładnikowe, z weryfikacją na przykład przez telefon, przez SMS -  o bezpieczeństwie w sieci mówił portalowi PolskieRadio24.pl redaktor naczelny portalu CyberDefence.pl Andrzej Kozłowski.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo infografika komputery

Rosyjskie specsłużby w cyberprzestrzeni. "Działania nie mają charakteru jednowektorowego"

- Nie powinno dziwić, że Rosja może w ten sposób postępować i prowadzić taką grę, jak choćby destabilizacja sytuacji w danym kraju poprzez rozesłanie blisko 700 maili do szkół - powiedział Wojciech Pokora, dziennikarz Radia Lublin i jeden ze współautorów portalu stopfake.org.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 hakerzy cyberprzestępczość cyberatak cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo alarm bombowy POLSKA służby i bezpieczeństwo Antoni Opaliński Rosja

NASZ WYWIAD Phishing żeruje na emocjach czasu pandemii. Zastanów się, zanim klikniesz w przysłany załącznik albo link

- W czasie pandemii obserwujemy lawinę nowych kampanii phishingowych. Wykorzystują one tematy związane z koronawirusem i prowadzone są na rozmaite sposoby – np. obserwowane jest przesyłanie mailem rzekomych informacji o COVID-19, wraz z linkami, których kliknięcie prowadzi do zainfekowania komputera czy smartfona  – ostrzega ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dr Joanna Świątkowska (AGH). W rozmowie także o menedżerach haseł i podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia technologie infografika hasło

NASZ WYWIAD Czas epidemii to pandemia cyberataków na szpitale, laboratoria. Ostrzegają przed ”Cyber-9/11”

- Widzieliśmy, że ofiarami ataków byli tacy giganci jak Tesla, Space-X, Lockheed Martin, których poufne dokumenty wyciekły do Internetu. Dziś nikt nie jest bezpieczny. Musimy przemyśleć nasze sposoby i strategie walki z cyberzagrożeniami. Najsłabszym zaś ogniwem w systemie bezpieczeństwa jest wciąż człowiek – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht. O czym należy pamiętać, by nie paść ofiarą przestępców? M.in. o dwustopniowym haśle. Więcej w rozmowie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia technologie infografika hasło

Szef MON: "fabryki trolli" ze Wschodu wykorzystują niewiedzę i niską świadomość obywatelską

Nie można się łudzić, że nie powtórzą się operacje dezinformacyjne. Wojskowi specjaliści dbają o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, ale jej użytkownicy powinni wybierać sprawdzone źródła informacji – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do zagrożeń informacyjnych towarzyszących także pandemii.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo internet koronawirus Koronawirus w Polsce Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej media POLSKA

Groźne fake newsy o Polsce i USA w czasie pandemii. Ekspert: zbieżne z interesem Kremla, to zapewne nie koniec

Kreml, atakujący Polskę, będzie chciał wykorzystać chaos związany z pandemią, emocje, które są żywsze przed wyborami. Powinniśmy poświęcić większą uwagę próbom wywołania chaosu i szczególnie monitorować obszar cyberbezpieczeństwa. Nie można lekceważyć nawet małych incydentów - mogą być wstępem lub testem przed większą operacją – mówił portalowi PolskieRadio24.pl ekspert warszawskiego biura CEPA Olgierd Syczewski, komentując atak na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja fake news cyberbezpieczeństwo wojsko USA

NASZ WYWIAD Groźne fake newsy o Polsce i USA w czasie pandemii. Ekspert: zbieżne z interesem Kremla, to zapewne nie koniec

Kreml, atakujący Polskę, będzie chciał wykorzystać chaos związany z pandemią, emocje, które są żywsze przed wyborami. Powinniśmy poświęcić większą uwagę próbom wywołania chaosu i szczególnie monitorować obszar cyberbezpieczeństwa. Nie można lekceważyć nawet małych incydentów - mogą być wstępem lub testem przed większą operacją – mówił portalowi PolskieRadio24.pl ekspert warszawskiego biura CEPA Olgierd Syczewski, komentując atak na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja fake news cyberbezpieczeństwo wojsko USA

Atak na stronę Akademii Sztuki Wojennej. Żaryn: Polska celem złożonej operacji dezinformacyjnej

- Operacja dezinformacyjna jest zbieżna z realizowanymi przez Federację Rosyjską działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w Polskę -  poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn po ataku na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej. Dodał, że sprawą zajmują się odpowiednie służby.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie wojsko armia służby i bezpieczeństwo Rosja cyberbezpieczeństwo POLSKA Stanisław Żaryn fake news dezinformacja

Rosja atakuje dezinformacją. W dobie pandemii fake newsy jeszcze groźniejsze

"W dobie koronawirusa Polska jest celem brutalnej i szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej i dezinformacyjnej" - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak wskazuje, te ataki, których źródłem jest Kreml, mają destabilizować sytuację w naszym kraju i wpisują się w stałe działania propagandowe Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo fake news cyberbezpieczeństwo dezinformacja

Internetowi oszuści nie śpią. Wykorzystują nasz czas pracy zdalnej i większą aktywność w sieci

Odnotowano ostatnio większą ilość cyberataków nie tylko na prywatnych użytkowników internetu, ale również na placówki medyczne, w tym na szpitale. Cyberprzestępcy bez skrupułów wykorzystują okres pandemii i zdalnej pracy wielu osób. 
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce internet technologie it technologie mobilne technologia

Żerowanie na koronawirusie. Resort cyfryzacji będzie walczył z oszustami

Walka z pandemią trwa także w Internecie. Zagrożenie wirusem wykorzystują bowiem oszuści. Oferując np. nieistniejące szczepionki i inne medykamenty, próbują wyłudzić przelewy. Aby się przed nimi bronić, Ministerstwo Cyfryzacji, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisali porozumienie z operatorami telekomunikacyjnymi: Orange Polska, Polkomtel, P4 i T-Mobile.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce bezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo Ministerstwo Cyfryzacji oszustwo oszustwa

"W stanach nadzwyczajnych łatwiej nas oszukać". Maciej Kawecki o cyberprzestępcach w czasach pandemii

- Przenieśliśmy się do sieci, zmniejszyła się nasza czujność - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej. - Są ludzie, którzy chcą w sieci zarobić, chcą mieć chwilę sławy. Jedynym mechanizmem jest wbudowanie w sobie krytycznego kręgosłupa podejścia do rzeczywistości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość społeczeństwo

Ekspert: do przekazu informacyjnego o koronawirusie z Chin trzeba mieć dystans

- Mamy do czynienia ze zdarzeniem, które wywołuje lęk przed zakażeniem się. W sieci w wyniku wywoływania lęku nastąpiła destabilizacja środowiska informacyjnego. Osoby, które np. mają predyspozycje do obniżonego zaufania do środków masowego przekazu, zaczynają opierać proces kształtowania poglądu o koronawirusie w oparciu o plotki - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Basaj, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus wirus wirusy zdrowie choroby zakaźne cyberbezpieczeństwo fake news