Polskie Radio
Section05

Czesław Kiszczak

"W gruncie rzeczy". Kulisy słynnej wymiany szpiegów w PRL

Wymiana szpiegów z 1985 r. miała charakter pakietowy, w trakcie której wymieniono 5 szpiegów pracujących dla bloku wschodniego za 25 szpiegów pracujących dla zachodu. Od strony polskiej w wymianie uczestniczył chociażby Marian Zacharski. Było w niej jednak więcej Polaków, np. słynny szermierz Jerzy Pawłowski, czy Leszek Chróst - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Skubisz ze szczecińskiego oddziału IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 szpieg PRL Wojciech Jaruzelski

PRL była bankrutem

- Pamiętajmy, że jeszcze w styczniu tego roku nikt się nie spodziewał, że panujący system upadnie, natomiast w grudniu mieliśmy nowelizację konstytucji, w której zmieniono nazwę PRL na Rzeczpospolitą Polską. Jednocześnie do lipca 1990 r działa służba bezpieczeństwa, a jej szefem był Czesław Kiszczak, w styczniu 1990 r. milicja pałuje studentów. Z jednej strony dużo rzeczy się zmieniło, z drugiej zaś zadziwiająco dużo pozostało – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Wojciech Jaruzelski okrągły stół Michaił Gorbaczow Lech Wałęsa

TYLKO U NAS Kiszczak wiedział o prowokacji wymierzonej w ks. Popiełuszkę

W drugiej połowie grudnia 2002 roku Czesław Kiszczak napisał list do Jerzego Urbana. Generała rozsierdził wywiad, którego były rzecznik rządu udzielił Teresie Torańskiej. Generał nieopatrznie przyznaje w liście, że przed grudniem 1984 roku miał wiedzę o tym, że bezpieka podrzuciła do mieszkania księdza Popiełuszki broń, ulotki i materiały wybuchowe. Wcześniej, oficjalnie, Czesław Kiszczak zaprzeczał, jakoby tak było.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko TYLKO U NAS