Polskie Radio
Section05

demokracja

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Szejna (Nowa Lewica): moglibyśmy je poprzeć, ale od następnych wyborów

- Ktoś chyba doradził Prawu i Sprawiedliwości zwiększenie liczby komisji w mniejszych miejscowościach, bo ma to im podobno przynieść dodatkowy procent głosów. Zwracam się do premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego: nie bądźcie tacy pewni - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Szejna z Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Lewica POLSKA wybory w Polsce Krzysztof Świątek

Fogiel broni projektu ws. wyborów korespondencyjnych. "Potwierdza coś, co powinno być oczywiste"

Jak stwierdził rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, projekt ustawy o legalności działań samorządowców w wyborach prezydenckich w 2020 r. jest potwierdzeniem "czegoś, co powinno być oczywiste". W rozmowie z Wirtualną Polską Rafosław Fogiel dodał, że samorządowcy "kierowali się dwoma przesłankami o znaczeniu konstytucyjnym - ochroną zdrowia publicznego i ochroną demokratycznego procesu wyborczego".
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 POLSKA Radosław Fogiel Prawo i Sprawiedliwość polityka

40. rocznica Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. Prezydent: Solidarność to symbol wolnej Polski na całym świecie

- Solidarność zwyciężyła i jest tutaj z nami! Jest z nami w osobach bohaterów tamtych dni (...) Solidarność jest symbolem wolnej i niepodległej Polski, nie tylko tu, w Gorzowie i w Rzeczypospolitej, ale i na całym świecie. - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 40. rocznicę Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. - największego w historii woj. lubuskiego wystąpienia przeciw komunistycznemu reżimowi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo komunizm Andrzej Duda opozycja demokratyczna Solidarność historia Polski

Przesunięcie wyborów. Członek PKW: przemawia za tym dużo argumentów

Państwowa Komisja Wyborcza wraz z ekspertami dyskutowała w poniedziałek na temat przyszłorocznego terminarza wyborczego. Jak powiedział Polskiemu Radiu członek PKW Dariusz Lasocki, więcej argumentów jest za tym, aby rozdzielić terminy przyszłorocznych wyborów parlamentarnych i samorządowych.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne wybory samorządowe wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza POLSKA polityka

Wybory w Polsce. Sałek: problem nakładających się terminów widzą wszystkie ugrupowania

Prezydencki doradca Paweł Sałek powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że przeprowadzenie wyborów samorządowych i parlamentarnych w bliskim terminie jest "bardzo, bardzo trudne organizacyjnie". Niemniej, jak podkreślił, konkretna inicjatywa ws. przesunięcia terminu wyboru władz lokalnych nie została jeszcze Andrzejowi Dudzie przedstawiona.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sałek Beata Michniewicz Trójka prezydent Andrzej Duda POLSKA wybory w Polsce wybory samorządowe polityka

Akcesja Ukrainy do Unii Europejskiej. Wołodymyr Zełenski: musimy przejść od słów do czynów

Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego w najbliższym czasie Unia Europejska "ma szansę zrobić historyczny krok, który dowiedzie, że jej słowa o przynależności narodu ukraińskiego do rodziny europejskiej nie są puste". - W kontekście tego, że nasz kraj powinien być jej częścią, musimy przejść od słów do czynów - ocenił prezydent Ukrainy na zakończenie Szczytu Demokracji w Kopenhadze. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Unia Europejska wojna 2022 wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Anders Fogh Rasmussen

"Rewolucyjny akt prawny". Michał Bąk o uchwaleniu Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja była jednym z najważniejszych aktów prawnych w dziejach Rzeczypospolitej - podkreślają historycy Muzeum Historii Polski. 231 lat temu uchwalona została przez Sejm Czteroletni ustawa rządowa. Przeszła ona do historii jako Konstytucja 3 maja - była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Uchwalenie ustawy było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja konstytucja Rzeczpospolita Muzeum Historii Polski historia Polski HISTORIA oświecenie

Zbigniew Rau spotkał się z Pawłem Łatuszką. Rozmowa dotyczyła m.in. kryzysu na granicy

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się z liderem białoruskiej opozycji Pawłem Łatuszką, przewodniczącym Narodowego Zarządu Antykryzysowego. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, tematem rozmów była sytuacja na Białorusi oraz polskie wsparcie na rzecz demokratyzacji Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica kryzys na granicy Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Andżelika Borys Białoruś służby i bezpieczeństwo