Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Białoruś: KGB zatrzymało 165 osób podczas obławy na rodziny więźniów politycznych

Białoruskie KGB przeprowadziło we wtorek i środę masowe zatrzymania w różnych regionach kraju. Funkcjonariusze wchodzili do domów, w których mieszkają rodziny więźniów politycznych, byli więźniowie polityczni oraz aktywiści. Po rewizji wywozili ludzi na przesłuchanie do siedzib KGB, komitetu śledczego oraz na komendy milicji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś więźniowie polityczni Unia Europejska ŚWIAT Europa

Wiceszef MSZ: rola Polaków mieszkających za granicą znacząco wzrosła po agresji na Ukrainę

Wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski ocenił w czwartek, że rola Polaków mieszkających za granicą znacząco wzrosła po agresji rosyjskiej na Ukrainę, bo w wielu państwach doceniono ich solidarne zachowanie wobec Ukraińców. - Tego kapitału nie można zmarnować - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Władysław Teofil Bartoszewski wojna na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

PR24 Wizyta premiera w Kijowie. Prof. Malicki: początek porządkowania stosunków Polska-Ukraina

Wizyta Donalda Tuska na Ukrainie była - zdaniem prof. Jana Malickiego - próbą "początku porządkowania stosunków polsko-ukraińskich". Dyrektor Studium Europy Wschodniej zaznaczył jednak w Polskim Radiu 24, że póki co nie można mówić o przełomie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron ŚWIAT Europa Ukraina Kijów Polityka zagraniczna Polski Donald Tusk wojna 2024 wojna na Ukrainie serwis wschodni

Posiedzenie szefów dyplomacji w Brukseli. Minister Sikorski: ważne, by Ukraina dostała wsparcie finansowe i wojskowe

Polsce zależy, by Ukraina dostała jak najszybciej wsparcie finansowe i wojskowe. Takie stanowisko przedstawił w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z 27 państw. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Beata Płomecka Radosław Sikorski MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 broń Unia Europejska

Spotkanie premierów Polski i Ukrainy. Donald Tusk: kiedy pojawiają się różnice zdań, to trzeba o tym otwarcie mówić

Premier Donald Tusk powiedział w Kijowie, że jeśli pojawiają się różnice w interesach Polski i Ukrainy, to trzeba otwarcie o tym mówić i szukać rozwiązań korzystnych dla obu stron. Szef polskiego rządu mówił tak po spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Politycy rozmawiali między innymi o sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy i blokadzie przewoźników, a także imporcie ukraińskich produktów rolnych.
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski Ukraina bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Donald Tusk ŚWIAT Europa

Rosja zagrożeniem. Szefowie MSZ Ukrainy i państw bałtyckich apelują o dalsze dostawy broni

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Unię Europejską do dalszego dozbrajania jego kraju. Szefowie dyplomacji państw ze wschodniej flanki podkreślają, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. To jeden z głównych tematów spotkania w Brukseli ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 broń bezpieczeństwo Beata Płomecka Łotwa Litwa Finlandia Rosja

"Wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu". Ważna działalność Fundacji Solidarności Międzynarodowej

- Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że Ukraina jest zwornikiem przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej i na jej terytorium może rozstrzygnąć się przyszłość regionu. Dzisiaj widzimy, że to będzie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości Europy, a może i świata. Jeśli Rosji udałoby się przełamać front ukraiński i dojść do granicy Zachodu, to pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku, a więc w ostatnich miesiącach roku pokoju, Putin przedstawił program polityczny wobec Zachodu, w którym oczekiwał wycofania wojsk NATO z terenu Polski. I tych postulatów nie wycofał. Powalenie Ukrainy będzie oznaczało realne wyzwanie dla krajów NATO - mówi Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina pomoc Ministerstwo Spraw Zagranicznych pomoc UE wojna na Ukrainie

Krzysztof Krajewski o pracy polskich dyplomatów w Rosji: mamy ogromne poczucie misji

- Mam wrażenie, że władze wielu miejscowości i regionów podejmują decyzje o usuwaniu miejsc upamiętniających tragiczne losy naszych rodaków w przekonaniu, że postępują słusznie, jakby chciały pokazać lojalność wobec przełożonych - ocenia Ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski. Dyplomata w poniedziałek (15.01) spotkał się z przedstawicielami Polonii w Petersburgu i odwiedził cmentarz w Lewaszowie, gdzie rosyjski reżim zlikwidował pomnik Polaków, ofiar stalinowskich represji.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Maciej Jastrzębski Krzysztof Krajewski Rosja Polonia