Polskie Radio
Section05

emerytura

Rząd podniesie wiek emerytalny? Ministra rozwiewa wątpliwości

- Nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, ze względu na złą sytuację demograficzną już dziś trzeba działać po to, by przyszli emeryci mieli godne świadczenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Grzegorz Osiecki Sygnały Dnia POLSKA polityka

POLSKIE RADIO 24 Szumlewicz o Funduszu Kościelnym: to głęboko niesprawiedliwe

- To głęboko niesprawiedliwe, że składki płacą dziennikarze, związkowcy, pracownicy stowarzyszeń, fundacji i domów pomocy społecznej, natomiast ludzie pracujący dla Kościoła są z tych składek zwolnieni i jeszcze później mają od państwa, od obywateli, dość wysokie emerytury - mówił w Polskim Radiu 24 działacz związkowy i społeczny Piotr Szumlewicz. - Państwo wybiera sobie jeden typ organizacji pozarządowej i im płaci. Nie rozumiem tego - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki fundusz kościelny POLSKA Kościół Piotr Szumlewicz

Polskie Radio 24 Kobietom państwo płaci mniej. "Chcemy to naprawić"

- Świadczenia emerytalne kobiet są niskie z wielu przyczyn. Wszystko zaczyna się dużo wcześniej - od tego, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Poza tym wypadają one z rynku pracy, zajmując się domem i dziećmi. W konsekwencji pracują krócej, mają mniej odprowadzonych składek. Jesteśmy na drodze do naprawienia tego stanu rzeczy - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Katarzyna Ueberhan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Nowa Lewica Katarzyna Ueberhan kobieta GOSPODARKA

Najwyższa emerytura w Polsce szokuje. Pracował na nią 62 lata

Mieszkaniec Śląska otrzymuje co miesiąc 48 tys. zł emerytury. Z aktywności zawodowej zrezygnował w wieku 86 lat, a jego staż pracy wynosi imponujące 62 lata. Mężczyzna może się pochwalić najwyższym świadczeniem emerytalnym w Polsce. Rekordową emeryturę wśród kobiet pobiera mieszkanka woj. kujawsko-pomorskiego. ZUS wypłaca jej 37 tys. zł miesięcznie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ZUS świadczenia ZUS społeczeństwo praca

Kto i po co tworzy fake newsy? Ekspert: celem jest wzbudzenie w ludziach negatywnych emocji

Fake newsy to nieprawdziwe bądź przeinaczone informacje, które celowo wprowadzają w błąd, szokują bądź budzą kontrowersje. Jest wiele, dobrze opracowanych metod ich przekazywania. - Można je wszystkie sprowadzić do jednego wspólnego mianownika, trzeba wzbudzić w ludziach emocje, najlepiej negatywne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Wojciech Brzeziński, dziennikarz naukowy, współautor książki "Strefy cyberwojny". Czy potrafimy rozpoznać fake newsy? Kto i po co je tworzy i jak z nimi walczyć? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek fake news dezinformacja kłamstwo społeczeństwo reklama media społecznościowe Facebook media cyberbezpieczeństwo

Szykują się ważne zmiany. Chodzi o staż pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zgodnie z którym od 2026 roku do stażu pracy zaliczany ma być także okres przepracowany w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, umów takich jak umowa-zlecenie czy pracy podjętej za granicą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie pracodawcy pracownik pracownicy umowa o dzieło umowa o pracę legislacja ZUS Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Podwyżki cen energii od lipca nie oznaczają uwolnienia cen. Pomoc państwa to wydatek 30 mld złotych

Uwolnienie cen energii spowoduje wzrost inflacji, ale będą też inne ważne czynniki jak np. wzrost pensji minimalnej, podwyżki dla budżetówki, to wszystko wpłynie na jej wysokość - mówili goście audycji "Rządy pieniądza":  dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Ignacy Morawski, główny ekonomista "Pulsu Biznesu" 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny energii

"PiS zdekomunizowało sołtysów". Senat chce odwrócić zmiany

Senat będzie w tym tygodniu pracował nad zmianami w ustawie o świadczeniu pieniężnym dla sołtysów. Izba chce skrócić okres pełnienia funkcji uprawniający do dodatku oraz włączyć do systemu tych, którzy pełnili urząd przed 1990 rokiem. - PiS zdekomunizował sołtysów, dlatego chcemy odwrócić te zmiany - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przedstawiciel projektodawców senator KO Krzysztof Kwiatkowski. 
Zobacz więcej na temat:  sołtys Krzysztof Kwiatkowski Senat polityka