Polskie Radio
Section05

energetyka

KO przeciwna energetyce jądrowej? Poseł unikała odpowiedzi na pytanie o umowę z Amerykanami ws. budowy elektrowni

– Energia jądrowa jest niskoemisyjna, natomiast jest obarczona wadami. Przechowywanie odpadów wysokojądrowych bardzo dużo kosztuje i jest problematyczne – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca partii Zieloni Urszula Zielińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska opozycja bezpieczeństwo energetyczne prąd energia atomowa Trójka Beata Michniewicz GOSPODARKA

Infrastruktura energetyczna wzbogacona o nowy gazociąg. "Strategiczne 308 km w centralnej części kraju"

Gazociąg Gustorzyn - Wronów o długości 308 km został ukończony. Łączy tłocznię gazu w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie) z tłocznią we Wronowie (woj. lubelskie). Jest to najdłuższa inwestycja liniowa zrealizowana w tym roku przez GAZ-SYSTEM. Gazociąg zasili w gaz centralną Polskę, zwiększy elastyczność systemu przesyłowego, a także umożliwi przyłączenie kolejnych odbiorców do sieci przesyłowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny dystrybucja bezpieczeństwo energetyczne inwestycje ministerstwo klimatu

Rzecznik rządu: kandydatka do Sejmu z list KO dyskutuje o rezygnacji z budowy elektrowni jądrowej

Urszula Zielińska, kandydatka do Sejmu z list KO, dyskutuje o rezygnacji z budowy elektrowni jądrowej, którą realizujemy z naszymi amerykańskimi partnerami; czy wyście poszaleli w tej "koalicji chaosu"? - zapytał we wtorek Platformę Obywatelską rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  koalicja obywatelska Piotr Müller rząd rząd Mateusza Morawieckiego elektrownia atomowa kampania wyborcza

KO podważa inwestycje w energię jądrową. Premier Morawiecki: od nich zależy bezpieczeństwo energetyczne kraju

Nasz rząd realizuje wielkie projekty atomowe, bo to od nich zależy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Niestety, kandydatka KO do Sejmu - Urszula Zielińska - już dzisiaj chce rewidować umowę ze Stanami Zjednoczonymi ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki energia atomowa Komisja Europejska Unia Europejska

Polska i Rumunia będą pomagać ukraińskiej energetyce. Przechowają jej transformatory

Ukraina, nauczona doświadczeniem poprzedniej zimy, gdy Rosjanie usiłowali zniszczyć jej infrastrukturę energetyczną, przygotowuje się, by przetrwać następną, korzystając z pomocy innych państw. W Polsce i Rumunii będą przechowywane transformatory wysokiego napięcia, które Ukraińcy zabiorą, gdy staną się im potrzebne - pisze "The Economist".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rumunia ŚWIAT Europa

"Gorzów jest zabezpieczony". Zakończyła się budowa gazociągu z Witnicy i sieci w Kostrzynie

Zakończyła się budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Witnica-Gorzów Wlkp. i sieci średniego ciśnienia w Kostrzynie nad Odrą. Cały projekt kosztował prawie 136 mln zł, w tym ponad 30 mln zł to dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Trwa rozruch technologiczny nowych instalacji, a do końca tego miesiąca mają zakończyć się wszystkie niezbędne odbiory. Wówczas nowe gazociągi zostaną uruchomione.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny Gorzów Wielkopolski bezpieczeństwo energetyczne

Poseł KO o zerwaniu umowy na budowę elektrowni jądrowej. "Kontrakty gazowe z Rosją - witajcie z powrotem!"

"Putin zaciera ręce", "Wieloletnie umowy gazowe z Rosją - witajcie z powrotem!", "Tusk grabarzem polskiej energetyki". Tak politycy i publicyści komentują słowa kandydatki Koalicji Obywatelskiej Urszuli Sary Zielińskiej, która uważa, że należy się dowiedzieć, na ile zobowiązująca jest umowa dot. budowy elektrowni jądrowej w Polsce i jakie groziłyby kary za odstąpienie od niej. Poseł KO odniosła się w ten sposób do planów budowy elektrowni jądrowej w Choczewie na Pomorzu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA elektrownia atomowa pomorskie Radosław Fogiel polityka koalicja obywatelska

Drugi nabór wniosków do programu "Ciepłe Mieszkanie". Podwyższono kwotę dotacji

Gminy mogą już wnioskować do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o dofinansowanie dla swoich mieszkańców w programie "Ciepłe Mieszkanie". Dotacje na wymianę kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mogą otrzymać właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych, najemcy lokali komunalnych oraz wspólnoty mieszkaniowe od trzech do siedmiu lokali.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NFOŚiGW mieszkania samorząd