Polskie Radio
Section05

energetyka

"Pozostanie przy węglu to dwukrotny wzrost cen energii". Nowy raport PIE

Odejście od paliw kopalnych w energetyce staje się koniecznością zarówno z przyczyn środowiskowych, jak i ekonomicznych. Gdyby Polska pozostała przy węglu, cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w latach 2030-2060 byłaby wyższa średnio o nawet 120 proc. w porównaniu do scenariusza przyspieszonego rozwoju OZE. Kontynuacja obecnego tempa transformacji energetycznej z budową wielkoskalowej energetyki jądrowej będzie natomiast oznaczać wzrost kosztów energii o 58 proc. - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel OZE energia atomowa

Zamrożenie cen energii. Minister Domański: na razie brak decyzji co do cen w II poł. 2024 r.

Na razie nie ma decyzji co do możliwości przedłużenia zamrożenia cen energii poza pierwszą połowę 2024 r. - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że analiza możliwości dalszych działań planowana jest na koniec I kwartału 2024 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne budżet Polski POLSKA Ministerstwo Finansów prąd rachunki

Orlen elektryfikuje platformy wydobywcze. Pozyskiwanie gazu ze złóż norweskich zasili energia odnawialna

W 2024 r. prawie dwie trzecie gazu wydobywanego przez Grupę Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie pochodziło z instalacji zasilanych energią odnawialną dostarczaną z lądu za pomocą podmorskich linii energetycznych. Według Orlenu, zasilanie energią odnawialną zastosowano dotychczas na złożach: Gina Krog, Ormen Lange i Duva, co pozwoli koncernowi uniknąć w 2024 r. emisji ponad 88 tys. ton CO2. Koncern zapowiedział, że planuje elektryfikację kolejnych złóż, w tym Fenris i Yggdrasil, które są obecnie w trakcie zagospodarowywania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen gaz ziemny Norwegia zasilanie energia elektryczna energia odnawialna

Ukraiński wywiad wojskowy: rosną napięcia w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Rosną napięcia wśród personelu okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy; Ukraińcy są zmuszani do przyjęcia rosyjskich paszportów, a pracownicy z Rosji są sfrustrowani, bo opóźnia się termin ich powrotu do domu - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Ukraina Rosja Zaporoska Elektrownia Atomowa wojna 2023 wojna na Ukrainie

Innowacyjna metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych. Polska spółka odzyskuje cenne surowce

Spółka technologiczno-badawcza 2loopTech zakończyła proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych opracowanej wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą. Według spółki metoda umożliwia prawie całkowity recyklingi paneli PV i pozwala na odzyskanie cennych surowców z paneli fotowoltaicznych - krzemu, miedzi i srebra.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recykling fotowoltaika OZE panele słoneczne

Odwrót od paliw kopalnych to olbrzymie koszty dla Europejczyków. Odczują to w szczególności właściciele domów

Unia Europejska planuje wycofać z użycia kotły na paliwa kopalne do 2040 roku. Choć termin wydaje się odległy, to dużo zmian ma zajść już wkrótce. Od 2030 roku piece na gaz i węgiel będą zakazane w nowych domach jednorodzinnych i innych budynkach będących własnością prywatną. Zakaz obejmie wszystkie rodzaje pieców, a więc także na pellet czy olej opałowy. Domy powstałe przed wejściem w życie dyrektywy będą musiały być stopniowo modernizowane. To ogromne koszty dla Europejczyków i gospodarek narodowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA