Polskie Radio
Section05

Europa

Ukraina kontynuuje kontrofensywę w rejonie Berdiańska i Melitopola. Odparto kilkadziesiąt szturmów

W ciągu minionej doby ukraińska armia kontynuowała ofensywę w rejonach Berdiańska i Melitopola. W tym czasie rosyjski agresor próbował odzyskać kontrolę w rejonie Donbasu. Noc dla Ukraińców nie była spokojna. Niemal w całym kraju wyły syreny alarmów przeciwlotniczych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT atak wojna na Ukrainie armia Wołodymyr Zełenski Rosja wojna 2023 serwis wschodni

TYLKO U NAS Trzy lata po sfałszowanych wyborach represje się nasilają. Polska wspiera europejskie aspiracje Białorusinów

Białorusinów na uchodźstwie jednoczy duma, którą czują, gdy mówią o protestach mających miejsce po sfałszowanych wyborach 9 sierpnia 2020 roku. Trwały one wiele miesięcy. Represje nie tylko utrzymują się do tej pory, ale stają się coraz ostrzejsze i bezwzględne. Białoruska diaspora tym bardziej nie ustaje w wysiłkach, prowadzi obecnie bój o pomoc dla Białorusi, o uznanie jej europejskich aspiracji na arenie międzynarodowej, a także o właściwą ocenę wydarzeń, które mają miejsce w kraju rządzonym przez Łukaszenkę pod dyktando Putina, i reakcję Zachodu na nie. Polskie MSZ oświadczyło 9 sierpnia, że wspiera europejskie aspiracje białoruskiego narodu.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Rosja Białoruś Swiatłana Cichanouska Paweł Łatuszka ŚWIAT Wiaczesław Siwczyk TYLKO U NAS

Nagroda im. Anny Lindh. Tegoroczną laureatką została Swiatłana Cichanouska

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska została tegoroczną laureatką Nagrody imienia Anny Lindh. Nagroda jest przyznawana przez Fundację Pamięci Anny Lindhs, której celem jest promowanie dialogu międzykulturowego i społeczeństwa obywatelskiego w obliczu rosnącej nieufności i polaryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś opozycja demokratyczna więźniowie polityczni ŚWIAT

"Kontynuuje politykę nieludzkich represji". Szefowie MSZ Polski i krajów bałtyckich o Łukaszence

"Przez ostatnie trzy lata reżim Aleksandra Łukaszenki kontynuuje politykę stale nasilających się nieludzkich represji" - piszą we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Polski i krajów bałtyckich. Zostało ono wydane w trzecią rocznicę sfałszowania wyborów prezydenckich na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś reżim więźniowie polityczni dyplomacja ŚWIAT

Audiencja w Watykanie. Papież do pielgrzymów z Polski: wypraszajcie pokój u Maryi

Ojciec Święty Franciszek zwrócił się do Polaków podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Nawiązał do trwających w Polsce wielu pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. - Powierzam wam pragnienie, które noszę w sercu: pragnienie pokoju dla świata. Przedstawcie je Tej, która jest Królową Pokoju. Proście o ten bezcenny dar zwłaszcza dla drogiej i umęczonej Ukrainy - mówił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan papież Światowe Dni Młodzieży aktualności katolickie papież Franciszek Kościół katolicki

Grupa Wagnera mobilizuje się na Białorusi. Powstaje kolejny obóz dla najemników

Na lotnisku wojskowym w Ziabrauce w obwodzie homelskim w południowo-wschodniej Białorusi powstaje kolejny obóz dla najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera; to miasteczko namiotowe, które może pomieścić około 1 tys. osób - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Białoruś Rosja Władimir Putin Grupa Wagnera