Polskie Radio
Section05

Europarlament

Po debacie PE o Polsce. "Nie można się obrażać"

- Polska jest w Unii Europejskiej. Ma pewne prawa, ale ma też pewne obowiązki. O każdej kwestii można rozmawiać i trzeba rozmawiać - stwierdziła w Rozmowie PR24 Joanna Fabisiak. Była posłanka Platformy Obywatelskiej w ten sposób odniosła się do debaty, która toczyła się w Parlamencie Europejskim ws. praworządności i reformy sądownictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet Witold Zembaczyński PiS Nowoczesna Komisja Europejska Frans Timmermans polityka

"Timmermans nie ma odwagi, aby się z tego wycofać"

– Europa sama sobie wykopuje dół i do niego wpada – oceniła w Rozmowie PR24 Anna Milczanowska. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości w ten sposób odniosła się do działań Unii Europejskiej w kontekście toczącej się przeciwko Polsce procedurze dotyczącej naruszenia zasad praworządności. Gościem Polskiego Radia 24 był również Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet Witold Zembaczyński PiS Nowoczesna Komisja Europejska Frans Timmermans

Przed debatą PE o Polsce. Komentarz europeisty

– Chodzi o to, by Parlament Europejski wsparł Fransa Timmermansa – tak o zaplanowanej na środę w europarlamencie debacie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista. Europosłowie po raz kolejny będą rozmawiali o reformie wymiaru sprawiedliwości, a także praworządności w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka PiS Parlament Europejski Frans Timmermans Jean-Claude Juncker Unia Europejska Komisja Europejska reforma sądownictwa

Polska przegrała ws. pracowników delegowanych

Parlament Europejski zatwierdził niekorzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zmiany dotyczące delegowania pracowników do innych państw członkowskich UE. O głosowaniu w tej sprawie mówili w audycji 7x24 Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Michał Dworczyk (PiS), Piotr Misiło (Nowoczesna), Jarosław Porwich (Wolni i Solidarni), Michał Szczerba (PO) oraz Mirosław Maliszewski (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Parlament Europejski praca pracownicy POLSKA

"Są w Niemczech politycy niechętni Nord Stream 2"

Niemieccy politycy z różnych frakcji protestują przeciwko realizacji inwestycji, jaką jest Nord Stream II. Siedmioro posłów do Bundestagu i Europarlamentu – z CDU, CSU, SDP i Zielonych – wystąpiło z apelem do rządu w Berlinie z apelem o rozważenie kwestii odstąpienia od projektu. W Polskim Radiu 24 komentarz Piotra Maciążka z portalu „Energetyka24.pl”.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Niemcy Rosja bezpieczeństwo energetyczne Gazprom

Czarnecki odwołany. „To nie był dobry dzień dla demokracji”

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki został odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Powodem były jego słowa o  europosłance z Platrofmy Obywatelskiej Róży Thun. 447 europosłów głosowało za odwołaniem Ryszarda Czarneckiego, 196 - było przeciw, 30 - wstrzymało się od głosu. O odwołaniu Ryszarda Czarneckiego mówił w audycji Północ-Południe prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Parlament Europejski Róża Thun

Czarnecki odwołany. "Totalitaryzm liberalny nie zna litości"

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Czarnecki, został odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. – "Totalitaryzm liberalny" nie zna litości – oceniał w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta. Na naszej antenie również komentarze Samuela Pereiry z TVP Info i Macieja Chudkiewicza z Tygodnika "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Parlament Europejski Marek Król Samuel Pereira Róża Thun Prawo i Sprawiedliwość Guy Verhofstadt

Ryszard Czarnecki odwołany ze stanowiska wiceszefa PE

- Postanowiłem, że nie będę wyrzekał się swoich poglądów, dalej będę uważać, że donoszenie na własny kraj do obcych mediów jest rzeczą karygodną – powiedział w audycji Północ Południe Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS w środę został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był także dr Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość Parlament Europejski Róża Thun

Paweł Zalewski: Polskie stanowisko w Unii jest osamotnione

W maju Komisja Europejska zadecyduje, czy zaproponować powiązanie wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. Poinformował o tym komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger. Komisja rozmawia na temat takiej możliwości. W maju ma zaproponować projekt 7-letniego budżetu Wspólnoty po 2020 roku. O solidarności europejskiej mówił w audycji 24 Pytania europoseł PO Paweł Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Platforma Obywatelska Paweł Zalewski budżet unijny Donald Tusk Viktor Orban

Wpis Donalda Tuska na Twitterze. "Drugi atak na Polskę"

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" – napisał w niedzielę na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego wpis skomentował w audycji Jeden na Jednego poseł PiS Jarosław Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Platforma Obywatelska Parlament Europejski POLSKA

Czy uruchomienie art. 7. przeciwko Polsce jest realne?

– Polska dyplomacja powinna przeprowadzić ofensywę, by do tego nie doszło – powiedział politolog prof. Piotr Wawrzyk. W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do stwierdzenia zagrożenia dla praworządności w Polsce i zastosowania wobec niej art. 7. Traktatu o UE. Czy istnieje realna możliwość nałożenia sankcji wynikających z uchwalonej deklaracji?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Parlament Europejski Piotr Wawrzyk

PE uruchomi art. 7 wobec Polski? "Broń atomowa"

Parlament Europejski przyjął krytyczną rezolucję o demokracji w Polsce. Dokument umożliwia rozpoczęcie przez europarlament procedury uruchomienia artykułu 7. unijnego traktatu. Chodzi o przygotowanie wniosku do krajów członkowskich, stwierdzającego poważne zagrożenie dla praworządności. O rezolucji PE mówił w audycji Gorący Temat prof. Robert Grzeszczak. Sprawę komentowali też w PR24 europeiści prof. Piotr Wawrzyk i Tomasz Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski parlament ue Unia Europejska

Rezolucja PE z "faszystowskim" marszem w tle

Wraz z rezolucją dotyczącą przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, europosłowie przegłosowali  poprawkę wzywającą polski rząd do potępienia "ksenofobicznego i faszystowskiego" marszu, który miał miejsce w Warszawie 11 listopada. O sprawie mówili w Debacie Dnia Aleksander Majewski (Sieci) i Mateusz Baczyński (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski parlament ue Marsz Niepodległości