Polskie Radio
Section05

Francja

Renault przerywa produkcję. Powodem brak podzespołów elektronicznych i półprzewodników

Produkcja samochodów Renault Zoe w fabryce we Flins, w departamencie Yvelines pod Paryżem, zostanie przerwana na trzy tygodnie w czerwcu i dwa dni w lipcu z powodu trudności w dostawach podzespołów elektronicznych i półprzewodników - poinformował koncern Renault i związki zawodowe.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność renault ładowarka

Vive le Japon! Francusko-japońskie wydanie "Nocnej strefy"

Paryska kawiarnia, czy tokijska izakaya? Francuskie chanson, czy japońska enka? Debussy, czy Takemitsu? Wieża Eiffla, czy Tokyo Tower? Na szczęście w "Nocnej strefie" nie musimy stawać przed takimi dylematami, bo na słuchaczy Dwójki czekała dźwiękowa mikstura francusko-japońska. Choć to raczej Francja była oglądana z perspektywy Japonii i japońskich artystów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Dziuba Japonia Dwójka MUZYKA muzyka współczesna

Macron chce rozbrojenia wschodniej flanki NATO. Czarnecki: zaniepokoił się wzrostem roli Polski

- Prezydent Macron zaniepokoił się zmianą geopolityczną. Wzrostem roli Polski, i ogólnie Europy, kosztem pozycji Niemiec i Francji - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Skomentował w ten sposób słowa francuskiego przywódcy, który w środę na konferencji Globsec w Bratysławie oznajmił, że po zakończeniu wojny na Ukrainie potrzebne będzie częściowe rozbrojenie wschodniej flanki NATO.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron NATO Ryszard Czarnecki wojna na Ukrainie Unia Europejska wschodnia flanka NATO Europa ŚWIAT

TYLKO U NAS Komisje ds. wpływów Rosji działały też w państwach zachodnich. Jakie były efekty ich prac?

Kreml wydał 300 mln dolarów od 2014 r., by wpływać na polityków i władze w ponad 20 państwach - głosiły przed rokiem odtajnione informacje wywiadu. To miał być wierzchołek góry lodowej. Działania ze strony rosyjskiego satrapy spowodowały, że Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone postanowiły powołać komisje, których głównym zadaniem było wykrycie i rozliczenie działań Rosji wobec polityków. Jak wyglądały ich prace?
Zobacz więcej na temat:  wywiad Niemcy Wielka Brytania USA Europa ŚWIAT Rosja