Polskie Radio
Section05

grupa wyszehradzka

"Los rodziny Ulmów niesie uniwersalne przesłanie"

- Ulmowie pokazali, że niezależnie od trwającego konfliktu i własnego niebezpieczeństwa, można podać rękę potrzebującym – powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusza Szpytma. Wiceprezes IPN jest współtwórcą i byłym dyrektorem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, niedaleko Łańcuta.
Zobacz więcej na temat:  Czechy HISTORIA Holokaust II wojna światowa Łańcut POLSKA Słowacja Ulmowie Węgry Żydzi

Grupa Wyszehradzka. "Wieszczenie upadku przedwczesne"

Kraje Grupy Wyszehradzkiej stosunkowo niedawno dołączyły do Unii Europejskiej, ale dzięki współpracy osiągnęły we Wspólnocie mocną pozycję. Teraz ich wpływom zagrażają wewnętrzne spory o przyszłość UE – pisze dziennik "Financial Times". – Wieszczenie o upadku Grupy Wyszehradzkiej jest przedwczesne – mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego, Res Publica).
Zobacz więcej na temat:  Brexit polityka Polskie Radio 24 Unia Europejska

Media publiczne Polski i Węgier zacieśniają relacje

W ramach współpracy Grupy Wyszehradzkiej został zainicjowany projekt wspólnej audycji radiowej przygotowywanej przez nadawców publicznych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. O szczegółach mówili w Polskim Radiu 24  Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia oraz Miklós Vaszily, prezes radia i telewizji węgierskiej (MTVA).
Zobacz więcej na temat:  Barbara Stanisławczyk media publiczne Polskie Radio Polskie Radio 24 radio Węgry

Wpływ Grupy Wyszehradzkiej na politykę Unii Europejskiej

Według premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji powinna zostać wzmocniona pozycja Rady Europejskiej, a przez to także parlamentów narodowych. Podczas szczytu w Bratysławie Grupa Wyszehradzka zaprezentowała także stanowisko elastycznej solidarności w przyjmowaniu uchodźców. O tym, czy Grupa Wyszehradzka jest w stanie wpływać na politykę UE mówił w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Dubrynowicz (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  polityka Rosja Unia Europejska wybory

"Głównym kłopotem UE jest groźba dezintegracji"

W piątek, w Bratysławie, przywódcy państw Unii Europejskiej – bez udziału Wielkiej Brytanii – rozmawiali o przyszłości Europy. W Sobocie po Tygodniu na antenie Polskiego Radia 24 spotkanie unijnych liderów komentowali Michał Moskal z NZS, Krzysztof Bielak z Młodych dla Polski, Krzysztof Mroczkowski z „Nowego Obywatela” i Piotr Zalewski z Centrum Debaty Publicznej.
Zobacz więcej na temat:  Bratysława Brexit kryzys w Unii Europejskiej Unia Europejska