Polskie Radio
Section05

gus

Gospodarka zaczyna się rozpędzać. PKB wrósł w II kwartale o 11 procent, sprzedaż detaliczna wyższa niż przed pandemią

Dynamika PKB mogła w II kw. przekroczyć nawet 11 proc. r/r, a odsezonowany PKB mógł wzrosnąć o ok. 2,5 proc. kw/kw. Sprzedaż detaliczna przewyższyła już o 3 proc. przedpandemiczny poziom z lutego 2020 roku – wynika z opublikowanego w czwartek komentarza głównego ekonomisty PZU Pawła Durjasza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb przemysł sprzedaż detaliczna handel zatrudnienie

ANALIZA Aktywność ekonomiczna Polaków w IV kwartale 2020 r. Dobre dane pomimo pandemii

W IV kwartale 2020 r. w porównaniu z poprzedzającym go kwartałem w populacji osób w wieku 15 lat i więcej zaobserwowano niewielki wzrost liczby pracujących przy jednoczesnym, także niewielkim, zmniejszeniu liczby bezrobotnych. Wiązało się to z ograniczonymi możliwościami osobistego poszukiwania pracy i gotowości do jej podjęcia w czasie zwiększonych w ostatnim kwartale roku obostrzeń wynikających z walki z pandemią COVID-19. GUS opublikował ''Raport o aktywności ekonomicznej ludności Polski w IV kwartale 2020 roku''.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA raport bezrobocie praca zatrudnienie

Co siódmy pracownik wciąż pracuje zdalnie, mężczyzni bardziej aktywni zawodowo od kobiet. Nowa analiza GUS

Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15–89 lat (BAEL) wyniósł w I kwartale 2021 roku 57,3 proc. - poinformował w GUS. Zdalnie obowiązki zawodowe wykonywał prawie co siódmy pracujący, w większości przypadków z powodu pandemii COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracownicy pracownik 50 plus zatrudnienie bezrobocie praca zdalna pracodawcy społeczeństwo

Spada odsetek osób zagrożonych ubóstwem. GUS opublikował raport ''V4 na drodze do Europy''

W Polsce odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym obniżył się z 28 proc. w 2010 roku do 18 proc. w 2019 roku. Podobnymi sukcesami mogą pochwalić się pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej. Obraz poprawiających się perspektyw regionu Europy Środkowo-Wschodniej wyłania się z opublikowanego przez GUS raportu ''V4 na drodze do Europy''.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze grupa wyszehradzka

Eksperci: nie ma obaw o wzrost bezrobocia, konieczna jest wręcz aktywizacja osób zawodowo biernych

Bezrobocie w Polsce będzie niskie. Konieczna jest więc aktywizacja  zawodowa większej liczny Polaków, zarówno seniorów jak I osób młodych, które pracy w ogóle nie szukają. Teraz pracowników potrzebuje np. turystyka czy gastronomia, ale liczą się kwalifikacje, bo ich niski poziom będzie zniechęcał klientów - mówiły w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomistki: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH oraz Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb tarcza antykryzysowa turystyka

Eksperci: mimo rosnących płac i zapotrzebowania na pracowników konsumenci nie czują się pewnie co do swojej finansowej przyszłości

Do czasu, gdy uspokoi się rosnąca inflacja, nastroje polskich konsumentów raczej nie będą się poprawiać. Mimo, że deklarują oni spore zakupy, mimo rosnących wynagrodzeń i niskiego bezrobocia, to jednak czują się niepewnie. Lokowanie oszczędności w banku nie bardzo ma sens, z uwagi na oprocentowanie bliskie zeru. Z tego powodu ryzykują na rynku nieruchomości lub na giełdzie, te problemy nie wpływają pozytywnie na poprawę nastrojów konsumentów – mówili goście "Rządów Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gotówka handel detaliczny oszczędności lokata terminowa gpw mieszkania inwestycje usługi

GUS: spada lęk przed pandemią, ale rośnie niepewność w jakim kierunku pójdzie gospodarka

Tylko 13,5 proc. badanych uważa, że epidemia stanowi duże zagrożenie dla osobistych finansów - podał Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż w poprzednich miesiącach. Polacy są już po majowej euforii związanej z poluzowaniem obostrzeń. Dlatego coraz mniej boją się COVID-19, ale widzą inne zagrożenia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument recesja pandemia handel COVID-19 Koronawirus w Polsce społeczeństwo

Eksperci: sprzedaż w Polsce stabilnie rośnie, ale ewentualny lockdown jesienią odbiłby się na niej bardzo negatywnie

Choć nie mamy tak ogromnej konsumpcji jak w Stanach Zjednoczonych, to jednak nasz wzrost sprzedaży detalicznej jest zadowalający i wydaje się trwały. Co zdarzy się za 2-3 miesiące, zależy od sytuacji epidemicznej, ale kolejne zamknięcie np. galerii handlowych z pewnością miałoby negatywny skutek dla gospodarki - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznej (PIE) i dr Przemysław Kwiecień z firmy XTB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa sprzedaż detaliczna

Eksperci: utrzymanie doskonałych wyników przemysłu pomoże w odbudowie krajowej turystyki

Notujemy bardzo dobre wyniki produkcji przemysłowej nie tylko w porównaniu co poprzedniego, covidowego roku, ale również wobec roku 2019. To bardzo dobry sygnał, ale w kolejnych miesiącach będziemy z pewnością musieli konkurować z innymi państwami, których gospodarki na razie nieco wolniej podnoszą się z kryzysu niż nasza. Istotne będzie też to, na ile odbuduje się nasza turystyka – mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Piotr Soroczyński z KIG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa turystyka COVID-19

Ekonomista Pekao SA: majowe wyniki produkcji są dowodem powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu

Rekordowe wyniki produkcji sprzedanej za maj są efektem wysokiego odbicia w górę po ubiegłorocznej zapaści, to efekt tzw. niskiej bazy z roku 2020. Ale to także dowód, że nasza gospodarka już skutecznie włączyła się w międzynarodowe łańcuchy dostaw - powiedział Piotr Bartkiewicz, ekonomista banku Pekao SA w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa eksport COVID-19