Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Kombatanci i politycy uczcili ofiary II wojny światowej

W 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, odbyły się uroczystości rocznicy zakończenia II wojny światowej. Hołd poległym w niej żołnierzom oddali weterani II wojny światowej oraz przedstawiciele władz państwa. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że 8 maja ma "gorzki smak zwycięstwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski

Gen. Stanisław Sosabowski - "wybitny dowódca"

- Słowo niespełnienie bardzo pasuje do biografii gen. Stanisława Sosabowskiego. Był świetnym dowódcą, ale nigdzie w pełni nie mógł wykorzystać swoich umiejętności. Wrzesień 1939 r. Polska przegrywa z Niemcami, Francja szybko kapituluje, a Brytyjczycy nie chcieli wykorzystać jego potencjału i potem rzucili go na pożarcie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim historyk przybliżył biografię polskiego generała. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Stanisław Sosabowski Armia Krajowa

Upamiętniono Polaków ratujących Żydów. "Pamięć przetrwa"

W małopolskim Kozłowie odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą Polaków ratujących podczas II wojny światowej Żydów. – Nikomu nie wolno obciążać narodu polskiego odpowiedzialnością za zbrodnie popełnione na naszych żydowskich współbraciach, obywatelach Polski – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 
Zobacz więcej na temat:  małopolskie regiony Holokaust stosunki polsko-żydowskie III Rzesza nazizm POLSKA Jarosław Gowin

Przeszłość ku przyszłości. Polska na Wystawie Światowej '39

- 1939 rok to było budowanie świata jutra. Patrzono w przyszłość. My w naszej ekspozycji pokazywaliśmy dużo polskiego przemysłu, niemniej jednak nie mógł to być przeważający atut w Stanach Zjednoczonych. Ktoś słusznie zauważył, że musimy pokazać, że kiedy był tam Krzysztof Kolumb, to u na już był Uniwersytet Jagielloński - mówił w Dwójce prof. Andrzej Olszewski.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Jork HISTORIA KULTURA Anna Lisiecka