Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Akcja pod Arsenałem odbiła się szerokim echem"

- Akcja pod Arsenałem odbiła się szerokim echem wśród ludności Warszawy. To było potrzebne. Wobec wszystkich sukcesów wojsk niemieckich na terenie całej Europy Warszawiacy pragnęli takiego sukcesu, symbolu. Grupy Szturmowe Szarych Szeregów im to dały – powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych IPN. Dziś mija 75. lat od Akcji pod Arsenałem.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Szare Szeregi historia Polski Jan Bytnar

"My jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi"

- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Piotr Gursztyn historia Polski Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata

"Markowa to miejsce o wyjątkowej symbolice i znaczeniu"

- Wieś rodzinna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, a zarazem miejsce wspólne ich kaźni oraz ukrywanych przez nich ośmiorga Żydów, to miejsce o wyjątkowej symbolice i znaczeniu dla historii najnowszej naszej ojczyzny – wskazał w liście Andrzej Duda. List prezydenta odczytała w Markowej szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. W podkarpackiej wsi odbywają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Andrzej Duda Holokaust

Legnica: rozebrano Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

67 lat, jeden miesiąc i 13 dni - tak długo stał na placu przed ratuszem w Legnicy Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, który wzbudzał emocje jeszcze zanim został odsłonięty i który do dziś dzieli mieszkańców Legnicy. O demontażu pomnika mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Polaki i Andrzej Andrzejewski (Radio Wrocław).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Legnica Armia Czerwona pomniki dekomunizacja

Markowa: Jaka była rodzina Ulmów?

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzimy w dniu, w którym w 1944 roku została zamordowana ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nią ośmioma Żydami. O rodzinie Ulmów opowiadał w Polskim Radiu 24 edukator z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów Jakub Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów świata Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu Żydzi

Film o Sprawiedliwych. "Chciałem pokazać prawdziwe relacje"

Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi

"Naszym obowiązkiem jest oddać godność Sprawiedliwym"

„To święto - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - to hołd złożony Polakom, bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inicjator nowego święta. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli Jan Józef Kasprzyk (Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), historyk dr Tomasz Domański (IPN), posłanka PiS Anita Czerwińska i Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski Żydzi IPN Prawo i Sprawiedliwość

Historie Sprawiedliwych. "Wchodzili do getta niosąc pomoc"

Mieli zaledwie kilka, kilkanaście lat. Nosili do kryjówek na strychu lub w piwnicy chleb, mleko, wodę. Na prośbę rodziców kłamali niemieckim żołnierzom, że idący obok nich chłopiec czy dziewczynka to ich brat lub siostra. Za to, co robili podczas II Wojny Światowej dziś nazywani są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli Łucja Jurczak - Sprawiedliwa i Mieszko Zieliński – syn Sprawiedliwego Ryszarda Zielińskiego, reżyser filmu dokumentalnego o Polakach ratujących Żydów przed Zagładą.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Holokaust historia Polski Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata

Historyk o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. – Za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Nie tylko temu, który pomagał, ale także jego bliskim – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski Świadkowie Holokaustu

Więźniarki z KL Ravensbrück: robili na nas doświadczenia

Kilkanaście byłych więźniarek niemieckiego obozu w Ravensbrück spotkało się w Senacie z senatorami, członkami Komisji Praworządności, Praw Człowieka i Petycji. Podczas konferencji przedstawiono listy pisane przez więźniarki oraz świadectwa kobiet, poddanych w obozie eksperymentom pseudomedycznym. Mówiono też o problemach dotyczących upamiętnienia polskich ofiar obozu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Auschwitz Niemcy Adolf Hitler POLSKA

"Trzeba zrobić kwerendę strat i wystawić Niemcom fakturę"

- Są w relacjach z Niemcami kwestie trudne, których nie można zamiatać pod dywan jak poprzedni rząd. Zawsze byłam zwolennikiem artykułowania wątpliwości co do Jugendamtów i domagania się reparacji. Niemiecka polityka historyczna to majstersztyk, z kata stali się ofiarą. W Polsce wytworzono poczucie wstydu, że jesteśmy gorsi. Musimy wstać z kolan  – powiedziała w audycji 24 Pytania Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Niemcy Jugendamt reparacje wojenne