Polskie Radio
Section05

imigranci w Europie

Kryzys migracyjny. Prof. Kleiber: rozwiązania problemu należy szukać w ojczyznach migrantów

– Wiele osób zwracało uwagę na to, że rozwiązania problemu migracji należy szukać w ojczyznach migrantów, a nie w wybranych przez nich krajach docelowych – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber, redaktor Naczelny "Wszystko co najważniejsze", były prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Kleiber polityka migracja Karol Gnat Lampedusa Włochy ŚWIAT Europa kryzys migracyjny 2023

Migracyjna apokalipsa na Lampedusie. Szef MSZ Włoch prosi o zagraniczną pomoc i mówi o "zaostrzeniu środków"

Włoskie władze apelują do zagranicznych stolic o wsparcie w poradzeniu sobie z kryzysem migracyjnym jaki dotyka obecnie Lampedusę. Szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani powiedział, że przy dalszym braku wsparcia z zewnątrz Włochy będą musiały sięgnąć po ostrzejsze środki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Lampedusa Antonio Tajani kryzys migracyjny 2023

PR24 Niemcy nie chcą przyjmować migrantów. Bogatko: polityka "herzlich willkommen" już dawno została pogrzebana

W odpowiedzi na zaostrzenie kryzysu migracyjnego na Lampedusie Niemcy ogłosiły, że nie będą przyjmować imigrantów. - Polityka "herzlich willkommen" już dawno zmarła i została pogrzebana, tylko nie wypada o tym głośno mówić - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 korespondent polskich mediów Jan Bogatko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Europa Włochy Jan Bogatko Lampedusa Niemcy kryzys migracyjny 2023

Kryzys migracyjny na Lampedusie. Niemcy nagle wycofują się ze swojego pomysłu. Koniec z "dobrowolną solidarnością"

Niemcy, które były jednym z głównych orędowników projektu "dobrowolnej solidarności" w kwestii relokacji nielegalnych imigrantów, jako pierwsze postanowiły wstrzymać ten mechanizm. Niemiecka opozycja wskazuje, że propagatorzy tej inicjatywy z ich kraju muszą przyznać się do porażki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Włochy Lampedusa kryzys migracyjny 2023

Eksperci ostrzegają przed kolejną falą nielegalnych migrantów do Europy. "Powodem trzęsienie ziemi w Maroku"

Trzęsienie ziemi w Maroku w większości dotknęło ludność najbardziej zubożałych regionów kraju, skąd wywodzi się największa emigracja do Europy, a także marokańskich obszarów skupiających uchodźców z Afryki subsaharyjskiej, którzy znajdują się w tranzycie lub tymczasowo osiedlili się, ale nie mają zezwolenia na pobyt.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienie ziemi Maroko bezpieczeństwo ŚWIAT Europa kryzys migracyjny 2023

TYLKO U NAS Imigranci zniszczą filar Unii Europejskiej? "Najbardziej ucierpią na tym transport i handel"

Decyzja Francji i Niemiec o wstrzymaniu przyjmowania migrantów z Włoch wywołała niemałe zaskoczenie. To jednak nie są wyjątki. Słoweńska opozycja wzywa do rozmieszczenia wojska na granicy z Chorwacją, a Czechy w ubiegłym roku zdecydowały się na przywrócenie kontroli na granicy ze Słowacją. Wszystko z powodu nielegalnych migrantów. Czy wobec niekontrolowanego ich napływu filar Unii Europejskiej i największa chluba, jaką jest strefa Schengen, przestanie istnieć w takiej formie, jaką znamy? Zdaniem dr. Tomasza Teluka, prezesa Instytutu Globalizacji, w takim przypadku najbardziej ucierpi gospodarka krajów Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Włochy imigracja Niemcy Francja Europa kryzys migracyjny 2023

Niemieckie służby zatrzymały furgonetkę z migrantami. "49 osób na siedmiu metrach kwadratowych"

Dwóch przemytników przywiozło do Niemiec 49 osób w furgonetce o powierzchni zaledwie siedmiu metrów kwadratowych. Wśród osób pochodzących z Syrii i Turcji było 20 dzieci, poinformowała policja federalna w Ebersbach w Saksonii. Musieli oni wytrzymać około 12 godzin w furgonetce bez okien, w ciemności i z niewielką ilością powietrza.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Niemcy przemyt ŚWIAT Europa

Na Lampedusie trwa relokacja kilku tysięcy migrantów. Premier Włoch: apeluję o program pomocy dla Afryki

Na Lampedusie rozpoczęła się akcja relokacji 7 tysięcy migrantów, którzy w ciągu ostatnich dwóch dni przypłynęli z Tunezji na włoską wyspę. Miejscowe władze ogłosiły stan wyjątkowy. Francuska prawica ostrzega przed "tsunami imigrantów", a Paryż poinformował o wzmocnieniu sił na granicy z Włochami.
Zobacz więcej na temat:  Włochy ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Lampedusa imigracja Francja Paryż kryzys migracyjny 2023

"Afryka wystawia fakturę za lata kolonializmu". Girzyński o sytuacji na Lampedusie

- W XIX wieku mocarstwa europejskie podzieliły między sobą kontynent afrykański jak tort. Europejczycy żyli na koszt mieszkańców Afryki, wysysali z kontynentu bogactwa naturalne i pracę ludzi. Dziś Afryka wystawia za to fakturę. To nie my wywołaliśmy ten problem. Winne są ówcześni koloniści - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i polityk Zbigniew Girzyński. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Lampedusa Włochy migracja kryzys migracyjny 2023

Kryzys na Lampedusie. Francuscy politycy przestrzegają przed "migracyjnym tsunami"

Prawa strona francuskiej sceny politycznej reaguje na zaostrzający się kryzys na włoskiej Lampedusie. - Imigrantów trzeba odesłać do portów, z których przybyli - ocenia liderka przeciwnego imigracji ruchu Rekonkwista Marion Marechal. Marine Le Pen chce zorganizowania referendum w sprawie polityki migracyjnej, a centroprawica wzywa do reformy prawa azylowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Francja Włochy imigracja infografika kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023

Rzecznik PiS o nielegalnej migracji: rzeczywistość Włoch i Francji może być naszą rzeczywistością, jeśli wygra Tusk

- Politycy PO opowiadają u nas w kraju, że nie ma żadnego problemu. To bardzo aktualna sprawa w całej Europie. To realne wyzwanie dla kluczowych polityków europejskich - powiedział na konferencji prasowej PiS Rafał Bochenek, rzecznik partii. Politycy PiS dodali, że "Donald Tusk równa się inwazja nielegalnych migrantów; jego polityka migracyjna w UE doprowadziła do tego, że teraz 7 tys. ludzi w 48 godzin zalało Lampedusę; wzywamy, żeby szef PO odważnie odpowiedział na pytanie w referendum: czy jest za mechanizmem relokacji migrantów".
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Donald Tusk bezpieczeństwo POLSKA polityka kryzys migracyjny 2023

TYLKO U NAS "To jest inwazja". Tarczyński o sytuacji na Lampedusie i kryzysie humanitarnym

Sytuacja na Lampedusie jest dramatyczna. Władze wyspy ogłosiły stan wyjątkowy. Premier Włoch apeluje do Unii Europejskiej o pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. Z nielegalnymi imigrantami nie radzi sobie spora część państw europejskich. - To co dzieje się teraz we Włoszech, to co dzieje się w wielu miejscach w Europie - bo to nie tylko jest Lampedusa - to jest inwazja - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 Dominik Tarczyński, europoseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA imigracja polityka kryzys migracyjny 2023

PR24 Stan wyjątkowy na Lampedusie. Tekieli przypomina: to kanclerz Merkel dała sygnał migrantom, by szukali wygód

- Porządek państwowy i administracyjny państw członkowskich UE jest skonfliktowany z porządkiem ideowym unijnego establishmentu. Jedyna nadzieja jest w tym, że aparat państwa zostanie postawiony pod ścianą i zakończy irracjonalne działania ideologiczne, które doprowadzają do kryzysu migracyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i komentator Robert Tekieli. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Lampedusa Włochy emigracja kryzys migracyjny 2023

"To apokalipsa". Proboszcz z Lampedusy o stanie wyjątkowym i ciągłym napływie migrantów

W środę od północy zarejestrowano na Lampedusie kolejne tysiąc osób. Na molo tłoczą się kolejni imigranci, którzy przybyli małymi łódkami. Ratownicy i funkcjonariusze różnych formacji policyjnych są wyczerpani - napisała wieczorem agencja Ansa. Funkcjonariusze Gwardii Finansowej musieli powstrzymać setki migrantów, którzy chcieli na siłę opuścić molo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy Lampedusa imigracja media społeczeństwo kryzys migracyjny 2023

Relokacja tysięcy imigrantów z Lampedusy. Stan wyjątkowy. "Sytuacja jest dramatyczna"

Rozpoczęła się akcja relokacji 7 tysięcy migrantów, którzy w ciągu ostatnich dwóch dni przypłynęli z Tunezji na włoską wyspę Lampedusa. Miejscowe władze ogłosiły stan wyjątkowy. Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła oczekiwanie, że UE pomoże zatrzymać napływ imigrantów do jej kraju, i oceniła, że kwestie ich relokacji są drugorzędne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy Lampedusa imigracja kryzys migracyjny 2023