Polskie Radio
Section05

import

Ustawa sankcyjna. Sejm odrzucił część poprawek Senatu, w tym o zakazie importu LPG z Rosji

Ustawa o sankcjach za wspieranie agresji na Ukrainę trafi do podpisu prezydenta. Posłowie rozpatrzyli wniesione do niej poprawki Senatu. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych oraz finansów rekomendowały przyjęcie tych o charakterze redakcyjnym i te przyjęła sejmowa większość. Sejm odrzucił poprawkę przewidującą zakaz importu gazu LPG z Rosji, którą Senat wniósł do tzw. ustawy sankcyjnej. Nie zgodził się też na senacką propozycję, aby o wpisie na listę sankcyjną decydował premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Senat polityka sankcje gaz lpg Jacek Sasin wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Eksport do Rosji i krajów strefy euro zmniejszy się o 480 mld dolarów. "To efekt spadku zaufania i popytu"

W roku 2022 wzrost światowego handlu zmniejszy się o co najmniej 2 pkt. proc. do 4 proc. w ujęciu ilościowym - wynika z badania Allianz Trade. Spadki zaufania i popytu spowodują w tym roku, że wartość eksportu do Rosji i krajów strefy euro będzie niższa o 480 mld dolarów. Allianz Trade sprawdził nastroje firm w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA badania rynku firma sankcje Rosja eksport łańcuch dostaw COVID-19 wojna 2022

Wiceszef MSZ: coraz więcej państw UE rozumie, że trzeba Rosji odciąć tlen i wprowadzić sankcje na ropę i gaz

Kwestia nałożenia embarga na import ropy i gazu z Rosji była dziś jednym z tematów spotkania szefów dyplomacji krajów członkowskich w Luksemburgu. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że Polska będzie zabiegać o natychmiastowe wstrzymanie importu.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina Rosja Marcin Przydacz Europa Unia Europejska MSZ ŚWIAT gaz sankcje

"Wyłączyć Putina". Według analityków Europa może natychmiast i bez problemu zrezygnować z rosyjskich surowców

"Europejskie kraje nadal finansują machinę wojenną Putina, kupując surowce energetyczne z Rosji. Szacuje się, że pół miliarda euro dziennie trafia na Kreml w zamian za rosyjski gaz, ropę i węgiel. To finansowe wsparcie dla Putina podważa system sankcji i jest moralnie nieuzasadnione, gdy spadają rosyjskie bomby i pociski na ukraińskie szkoły i szpitale" - czytamy w raporcie europejskiej pozarządowej organizacji ekologicznej RePlanet.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ropa naftowa gaz ziemny LNG węgiel Rosja Unia Europejska

Spóźniony apel Tuska. Müller: Sejm już przegłosował zakaz importu węgla

"Sejm w czwartek (07.04) przegłosował już ustawę zakazującą importu węgla" - przypomniał Piotr Müller, odpowiadając na apel Donalda Tuska o zaprzestanie ściągania tego surowca z Rosji. "Niech Pan wezwie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego do zwołania Senatu na jutro rano. Nie ma na co czekać" - dodał rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Piotr Müller polityka Sejm węgiel embargo sankcje Senat wojna na Ukrainie wojna 2022

Embargo na import węgla także z Białorusi? Sejmowe komisje za poprawką

Posłowie komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych rozszerzyli w pierwszym czytaniu zakaz importu węgla zza naszej wschodniej granicy o Białoruś i doprecyzowali rodzaje węgla, który będą podlegały temu zakazowi. Niemożliwy ma być wwóz rosyjskiego węgla z terenu UE oraz jego tranzyt przez Polskę.
Zobacz więcej na temat:  węgiel GOSPODARKA energetyka wojna na Ukrainie wojna 2022 Sejm

Orlen gotowy do rezygnacji z rosyjskiej ropy. "Niezależność energetyczna to klucz do stabilnych dostaw"

- Pod względem zaopatrzenia w ropę naftową PKN Orlen jest zabezpieczony nawet w momencie rezygnacji z dostaw z kierunku wschodniego - zapewnił prezes spółki Daniel Obajtek. Dodał, że w tym celu koncern w ciągu czterech lat nawiązał relacje z dostawcami zarówno z Europy, jak i spoza kontynentu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen PGNiG Energa Daniel Obajtek ropa naftowa OZE energetyka

Wojna na Ukrainie napędza inflację w całej Europie. PIE: najmocniej podrożeją żywność i energia

Konflikt zbrojny na Ukrainie przełoży się na wzrost inflacji. Średnioroczny wzrost cen w 2022 r. w Polsce sięgnie 10,8 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najmocniej podrożeją żywność i energia; ucierpi też eksport i import. Jak zwrócono uwagę w raporcie "Warnomics. Gospodarcze koszty inwazji Rosji i Białorusi na Ukrainę", wojna oznacza m.in. długofalowe konsekwencje gospodarcze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wojna 2022 pkb strata eksport Unia Europejska gaz ziemny ropa naftowa