Polskie Radio
Section05

islam

Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu

Papież Franciszek w Iraku – już samo to zdanie powinno budzić dreszcz emocji, bo w ostatnich latach kraj ten widział wiele bombardowań i zamachów, był świadkiem nie do końca zrozumiałej wojny. Obecna, trwająca cztery dni pielgrzymka od początku była nazywana historyczną także i z tego względu, jednak inna, fundamentalna, sięgająca religijnych korzeni historia była w tym wypadku najważniejsza. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Michał Żakowski papież Franciszek pielgrzymka Irak Bliski Wschód

Publicysta o wizycie papieża Franciszka w Iraku: to zachęta do dialogu z islamem

Papież Franciszek w drodze powrotnej do Rzymu z uznaniem wypowiedział się o przywódcy szyitów Alim as-Sistanim, którego odwiedził w Nadżafie. Nazwał go "wielkim mędrcem i człowiekiem Bożym". - To było wezwanie do dialogu, do pojednania, do wzajemnego przebaczenia, ale przede wszystkim do budowania nowej przyszłości - mówi o wizycie w Iraku Krzysztof Gołębiowski z KAI.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Irak chrześcijaństwo ŚWIAT Paweł Lekki

To mógłby być jeden z największych zamachów w historii Francji. Ruszył proces siedmiu oskarżonych

W Paryżu rozpoczyna się proces siedmiu mężczyzn oskarżonych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2016 roku. Kilka tygodni przed rozpoczęciem zawodów francuskie służby odkryły duży skład broni w mieszkaniu wynajętym przez jednego z podejrzanych. Oskarżonym grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm ŚWIAT Europa Francja sąd Państwo Islamskie Euro 2016 broń policja zamach

Najważniejszy punkt pielgrzymki do Iraku. Papież spotka się z ajatollahem al-Sistanim

Papież Franciszek spotka się w sobotę w Iraku z najważniejszym duchownym tego kraju. Eksperci uważają, że poranna rozmowa z ajatollahem Alim al-Sistanim będzie najważniejszym politycznym punktem rozpoczętej w piątek pielgrzymki papieża do Iraku. Jej głównym motywem jest niesienie nadziei dla topniejącej mniejszości chrześcijańskiej w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Irak papież Franciszek Kościół katolicki aktualności katolickie

Wizyta Franciszka w Iraku. Publicysta KAI: papież pojechał na peryferie świata

Wojskowe śmigłowce, wozy opancerzone, czołgi, ogromne siły policji i wojska na ulicach oraz niemal całkowity brak ludzi na trasie przejazdu papieskiego orszaku - tak Bagdad powitał papieża Franciszka, który przybył w piątek z historyczną wizytą do Iraku. - To pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, który odwiedza ten kraj - podkreśla Krzysztof Tomasik, publicysta KAI.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Irak Kościół katolicki chrześcijaństwo Michał Strzałkowski

Pielgrzymka papieża do Iraku. Ks. prof. Naumowicz: liczba chrześcijan zmalała tam o ponad milion

- Jeszcze 30 lat temu obliczało się, że w Iraku jest ok. 1,5 mln chrześcijan, czyli ok. 6-7 proc. społeczeństwa. Dzisiaj jest to ok. 250 tys., czyli poniżej jednego procenta ludności - powiedział o sytuacji chrześcijan w Iraku ks. prof. Józef Naumowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek papież podróże zagraniczne Irak Kurdystan Kościół ŚWIAT Azja Polskie Radio 24

Ekspert o krajach Bliskiego Wschodu: religia jest ich podstawowym elementem wspólnototwórczym

- Taka wspólnota jest definiowana nie przez język, wspólnych przodków, system prawny, ale przez religię. Religia jest wpisywana w dowód tożsamości w wielu z tych krajów. W tym sensie, wolność religijna oznaczałaby burzenie więzów społecznych - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Przemysław Szewczyk, specjalista od chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo religia Kościół ŚWIAT Bliski Wschód Azja

Rybińska: we Francji można było stworzyć oświeconą wersję islamu, dziś jest już na to za późno

- W tle jest potencjalny konflikt z państwami Maghrebu czy Turcją, którzy wysyłają teraz imamów do Francji. Macron chciałby, żeby byli oni szkoleni we Francji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci", komentując ustawę mającą pomóc zwalczać problem islamskiego radykalizmu we Francji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Francja Europa

Boją się wystawić choinki albo szopki bożonarodzeniowej. Radykalny islam naciera we francuskich szkołach

Nie można wystawić choinki albo bożonarodzeniowej szopki, bo to obraża muzułmańską mniejszość. Nie można opowiedzieć dzieciom bajki o trzech świnkach, bo to w islamie zwierzęta uznawane za nieczyste. Francuscy nauczyciele alarmują, że w konfrontacji z radykalnymi wyznawcami islamu, państwo pozostawiło ich bezbronnymi. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół katolicki chrześcijaństwo Francja

Atak Francji na dżihadystów w Mali. Mieszkańcy wioski mówią o ofiarach wesela, armia zaprzecza oskarżeniom

Mieszkańcy wioski w środkowej części Mali twierdzą, że w minioną niedzielę siły francuskie zaatakowały uczestników przyjęcia weselnego - mówą o kilkunastu zabitych i rannych. Sztab francuskich sił zbrojnych zaprzecza oskarżeniom - twierdzi, że atak na przyjęcie weselne, którego miałoby dokonać francuskie wojsko, jest wykluczony. Armia twierdzi, ze tego dnia, 3 stycznia, dokonała ataku, ale na grupę dżihadystów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka terroryzm mali wojsko armia Francja Al Kaida Emmanuel Macron dżihad