Polskie Radio
Section05

islam

Afganistan: mijają dwa lata od przejęcia władzy przez talibów. Kraj pogrąża się w chaosie

Dokładnie dwa lata temu - 15 sierpnia 2021 r. - wskutek wycofania się z Afganistanu armii amerykańskiej oraz jej sojuszników, władzę w tym kraju ponownie przejęli talibowie. Odtąd systematycznie pogrąża się on w kryzysie humanitarnym. Do tego restrykcyjne rządy talibów naznaczone są ograniczaniem praw obywatelskich i represjami. Tysiące Afgańczyków - zwłaszcza tych, którzy współpracowali z Amerykanami - oczekuje na wizy do USA i Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Afganistan Bliski Wschód talibowie

Iran: setki egzekucji motywowanych politycznie. "Rażąco bezprawne procesy"

Działająca na emigracji Organizacja Centrum Praw Człowieka w Iranie (CHRI) przekazała, że w kraju tym wykonywanych jest coraz więcej egzekucji motywowanych politycznie. Zaznaczono, że od 10 miesięcy stracono w ten sposób co najmniej 17 osób. - Władze w Teheranie wykorzystują karę śmierci jako "taktykę zastraszania i odwetu" - oceniło Radio Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Iran Teheran prawa człowieka kara śmierci procesy polityczne więźniowie polityczni

18-latek planował zamach terrorystyczny przy pomocy pasa szahida. Został zatrzymany przez ABW

Dolnośląski pion Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo przeciwko mężczyźnie planującemu zamach terrorystyczny. Jak przekazano w komunikacie Prokuratury, 18-latek w 2022 przeszedł na islam, a jego działalność inspirowana była ISIS i osobą Osamy Bin Ladena.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo ABW ISIS Państwo Islamskie terroryzm

Poważny dylemat w Szwecji: wolność słowa, czy nietykalność Koranu?

Po tym, jak w Sztokholmie 37-letni chrześcijański emigrant z Iranu spalił Koran, protesty i demonstracje rozlały się po całym świecie muzułmańskim. Na incydent krytycznie zareagowała również Turcja, której stosunki ze Szwecją i tak są napięte. Ankara od blisko roku blokuje szwedzkie starania o wejście do NATO, a zniszczenie świętej księgi islamu nie przyczynia się do rozwiązania problemu.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański koran Szwecja protest Trójka

"Środek od środka". Reakcje świata islamskiego na spalenie Koranu w Szwecji

Imigrant z Iraku dokonał w środę aktu spalenia Koranu w centrum Sztokholmu. Sprawa została przekazana prokuraturze. Poprzednio, gdy kilkukrotnie spalenia świętej księgi muzułmanów dokonywał duńsko-szwedzki aktywista i założyciel antyislamskiej partii Rasmus Paludan, sprawę każdorazowo umarzano. W Polskim Radiu 24 wydarzenia te komentował dr Marcin Styszyński, arabista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Tomański Szwecja

Francuskie piłkarki muzułmanki będą mogły nosić hidżab? MSW chce utrzymania zakazu

Francuskie MSW sprzeciwia się noszeniu hidżabu - czyli tradycyjnego nakrycia głowy muzułmańskich kobiet - podczas zawodów piłkarskich. Sprawą tą zajmuje się Rada Stanu - najwyższy organ sądownictwa administracyjnego w kraju - ponieważ kilka stowarzyszeń domaga się, aby Francuska Federacja Piłki Nożnej uchyliła obecne przepisy zakazujące noszenia chusty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Piłka nożna SPORT

135 tys. migrantów z krajów muzułmańskich w Polsce? Jaki: Tusk powtarza kłamstwa i manipulacje

- Dane mówiące, że do Polski przyjechało ponad 130 tys. migrantów z krajów muzułmańskich, są nieprawdziwe. Faktyczna liczba osób z tych krajów, którym została wydana wiza uprawniająca do wjazdu, jest wielokrotnie niższa - powiedział w piątek wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Z kolei europoseł Patryk Jaki zarzucił szefowi PO Donaldowi Tuskowi "powtarzanie kłamstw i manipulacji" ws. przymusowej relokacji uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA migracja imigranci w Europie pracownicy GOSPODARKA rynek pracy PiS Prawo i Sprawiedliwość