Polskie Radio
Section05

islam

opinia Wojny klanów to część większego problemu. W Niemczech radykałowie wszelkiej maści mają się wyjątkowo dobrze

Niemcy wciąż nie mogą wyjść z szoku po zamieszkach imigranckich, do jakich doszło przed kilkoma dniami w Essen. Nie jest to jednak pojedynczy przypadek. Ta i podobne sytuacje wpisują się w ponury obraz rosnących radykalizmów u naszych zachodnich sąsiadów, które przybierają wszelkie polityczno-społeczne barwy. Skrajna prawica, skrajna lewica, islamscy radykałowie – łączy ich nie tylko przybierający na sile w tym kraju antysemityzm, ale też chęć podważenia, czy też obalenia, obecnego systemu politycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy migracja imigranci w Europie przestępczość Europa

Czy terroryści stanowią zagrożenie dla Niemiec? Dyskusja po zatrzymaniach w Duesseldorfie

Na terenie Niemiec aresztowano dwóch mężczyzn podejrzanych o terroryzm. Wydarzenie przypomina obywatelom zza zachodniej granicy Polski zagrożenia i przywołuje wspomnienia ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie w 2016 roku. Przy okazji tego wydarzenia wraca dyskusja nad tym, czy Niemcy są zdolne do powstrzymywania ataków terrorystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy terroryzm ŚWIAT Europa policja

Królestwo Aksum, czyli współczesna Etiopia

Aksum rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku – rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia archeologia Katarzyna Kobylecka chrześcijaństwo Afryka Afryka Północna geografia starożytność zabytki podróże turystyka religia

Franciszek w Bahrajnie: po dwóch wojnach światowych wciąż znajdujemy się na krawędzi kruchej równowagi

- Na świecie jesteśmy świadkami dramatycznie infantylnego scenariusza: w ogrodzie ludzkości, zamiast troszczyć się o całość, igra się z ogniem, z pociskami i bombami, z bronią - powiedział papież Franciszek w Bahrajnie, w drugim dniu wizyty w tym kraju. Wygłosił przemówienie na zakończenie forum dialogu "Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bahrajn papież Franciszek aktualności katolickie wiara chrześcijaństwo przemoc