Polskie Radio
Section05

Jerzy Popiełuszko

Reportaż "Nadzieją był On" - ostatnie dni ks. Popiełuszki

Reportaż to zapis wspomnień i emocji związanych z ostatnim okresem życia księdza Jerzego Popiełuszki. Przedstawia mało znane fakty dotyczące wcześniejszych prób zamachów, zastraszania księdza Jerzego, okoliczności jego porwania i śmierci. Relacje świadków oraz emocje związane z podaniem informacji o jego zaginięciu, odnalezieniu ciała i pogrzebie, który zgromadził blisko milion Polaków, do dziś niesamowicie poruszają.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Dorota Boniecka-Górny Hanna Dołęgowska

TYLKO U NAS Ks. Jerzy Popiełuszko. Pogrzeb pod specjalnym nadzorem

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wrogiem dla komunistycznej władzy zarówno za swojego życia, jak i po męczeńskiej śmierci. Kiedy prymas Polski kardynał Józef Glemp zdecydował, że kapelan Solidarności zostanie pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu 3 listopada 1984 roku, bezpieka podjęła nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Solidarność Czesław Kiszczak Grzegorz Przemyk stan wojenny Kościół katolicki HISTORIA

Jak ks. Jerzy Popiełuszko stał się duszpasterzem warszawskich hutników

- Nie znalazłem żadnego konkretnego dokumentu na ten temat. Jak zdążyłem się jednak zorientować, ks. Jerzy Popiełuszko wszystko co czynił konsultował przynajmniej z ks. proboszczem Teofilem Boguckim, który był hierarchą Kościoła - mówił w Dwójce dr Tadeusz Ruzikowski, autor książki "Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989".
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Solidarność Dwójka historia Polski Instytut Pamięci Narodowej PRL Tadeusz Ruzikowski Huta Warszawa

Audycja "Noc z reportażem" i "Nadzieją był On" oraz "Gdzie jest Kubuś?"

W audycji "Noc z reportażem" przejmujące wspomnienia znajomych, przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego Popiełuszki z ostatnich chwil Jego życia. A także archiwalny reportaż "Gdzie jest Kubuś?" Elżbiety Uzdańskiej z Radia Dla Ciebie. Dziennikarka i Reportażystka zmarła 8 października 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż rocznica Dorota Boniecka-Górny Hanna Dołęgowska

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – Kapelan "Solidarności" i Symbol Oporu

19 października 1984 roku, funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę – duszpasterza ludzi pracy i "Solidarności". Ta brutalna zbrodnia wstrząsnęła całą Polską, stając się jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi. Ksiądz Popiełuszko nie był jedynie duchownym, ale także symbolem walki o wolność, godność człowieka oraz moralną odnowę narodu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm PRL bezpieka

Relacja płetwonurka z wyłowienia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki

30 października 1984 roku w "Dzienniku Telewizyjnym" poinformowano o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Polskie Radio dotarło do nieznanej historykom i opinii publicznej relacji płetwonurka, który brał udział w poszukiwaniach księdza Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa PRL komunizm HISTORIA

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Waldemara Kasperczaka "Między prawdą a prawdą"

19 października 2024 minęło 40 lat od męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W audycji rozmowa o księdzu Jerzym Popiełuszce ale reportaż "Między prawdą a prawdą" poświęcony jest Waldemarowi Chrostowskiemu. To kierowca i zarazem jedna z najbardziej zaufanych osób księdza Jerzego Popiełuszki. Dla jednych bohater, a dla innych zdrajca. Dziennikarz Wojciech Sumliński przez lata usiłuje dociec prawdy…
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż rocznica Tadeusz Fredro-Boniecki Dorota Boniecka-Górny

"Od ludzi oczekiwał człowieczeństwa". 40. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

- Ksiądz Jerzy szanował wszystkich, wierzących i niewierzących, komunistów i ateistów, bo tak głęboko postrzegał ludzi. W ludziach widział Boga i nie oczekiwał od nich wyznania wiary, tylko człowieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm historia Polski Kościół katolicki Polskie Radio 24

Prowokacja na Chłodnej. Rusza proces ws. próby kompromitacji

4 października 2024 przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczyna się proces oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o podrzucenie w 1983 roku przez SB do mieszkania księdza przy ul. Chłodnej materiałów obciążających duchownego. Przed sądem staną Grzegorz P. i Paweł N., byli funkcjonariusze MSW. Trzeci oskarżony - Waldemar O. - zmarł w zeszłym roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL Jerzy Urban